С всеки нов завършен проект Русе се променя, разцъфва и възвръща своя блясъкРазговор с г-н Пламен Стоилов, Кмет на Община РусеГ-н Стоилов, наскоро бе открита обновената централна градска част. Разкажете за проекта и реализираното.
Това е един от най-важните и в същото време трудни проекти, които Община Русе е изпълнявала. Но сега, след ремонта на площад „Батенберг“ и ул. “Александровска“, разполагаме с една зелена, жизнена, модерна и достъпна градска част, която е подходяща и за работа, и за отдих. Предпочитано място е за социални и бизнес-контакти, както и важна спирка като туристически маршрут.
В този смисъл, очакваме реконструираната градска част, заедно с обновения музеен ансамбъл в центъра на града, да ни гарантира висок ръст в туристическия сектор. За това ще допринесе и новооткритата многофункционална зала Булстрад Арена, която ще бъде домакин на десетки спортни състезания от висок ранг и културни събития на световно ниво.
Несъмнено обновената градска среда е един от проектите, който през последните години е част от амбициозната ни програма за възраждане на нашия град и утвърждаването на Русе като „Перлата на Дунава“. С всеки нов завършен проект градът се променя, разцъфва и възвръща своя блясък.
По какви други инфраструктурни проекти се работи в общината?
След завършването на част от знаковите проекти, които размразихме през последните години, предстои финализирането на проекта за интегриран градски транспорт. Проект за близо 30 млн. лева, който коренно ще промени инфраструктурата на нашия град.
В момента работим по изграждането на нова улица между хипермаркетите Кауфланд и Практикер, която ще подобри транспортната свързаност на кварталите „Чародейка“ и „Родина“ с центъра на града – както за пешеходци и велосипедисти, така и за автомобили и градски транспорт.
До края на годината, с приключване на ремонтните дейности, ще подобрим уличната маркировка, ще поставим нови пътни знаци, както и ще обособим бус лента от бул. „Съединение“ към бул. „Христо Ботев“ и профил с лента за паркиране от ул. „Александровска“ до бул. „Съединение“. Усилено работим и по реконструкция на Кръговото кръстовище с бул. „Липник”, което допълнително ще облагороди района пред Спортната зала и ще улесни пешеходци и шофьори. Променяме настоящото разположение на спирките на градския транспорт, с цел по-удобно прекачване на пътниците, а съвсем скоро ще въведем електронните информационни табла на спирките и електронна система за таксуване на пътниците. Преди броени дни официално стартира и работата по разширяване на ул. „Филип Станиславов“ в кв. „Чародейка”, а до края на годината ще изградим 14 км велоалеи.
От съществено значение за нас е благоустрояването на Кея, който е обособен като зона за целенасочено въздействие в Плана ни за градско възстановяване и развитие. Целта ни е с европейски средства да модернизираме крайбрежната зона. Една от мечтите на русенци е Кеят „да оживее“ и Русе най-после да се обърне с лице към Дунава, затова сме предвидили обновяване на цялата ивица – нови зелени площи, улично осветление, пейки, три нови пасарелки, които ще свързват Парка на младежта с крайбрежната зона и още редица други подобрения. Не на последно място ще изградим атракции в Парка на младежта, сред които модерен байк парк, нови детски и фитнес площадки на открито.
Какво значение отдавате на трансграничното сътрудничество, и в тази връзка, какви проекти реализира общината в тази посока?
Базираните на добросъседство и сътрудничество взаимоотношения с Румъния са от изключително важно значение за развитието на България, и в частност на Русе. Безспорно, предимството на нашия град е доскоро единствената сухопътна връзка, която свързва двете държави – Дунав мост. Наред с този фактор е и близостта ни до столицата на Румъния, Букурещ. Тези предпоставки водят до лесен и бърз достъп на туристи, както и инвестиции, което увеличава приходите на града. Като кмет, за мен е важно отношенията със съседите ни да се задълбочат и развиват, с цел да се извлече максимума за града.
Един от добрите примери за успешно партньорство между Румъния и България е проект, който наскоро приключихме за „Подобряване на достъпността на Еврорегион Русе – Гюргево с Паневропейски транспортен коридор No9“, с който подобрихме свързаността между центровете на Русе и Гюргево през Дунав мост. Нашият град беше водещ партньор и неслучайно през изминалия месец се поздравихме с откриването на напълно обновения бул. „Тутракан“.
В настоящия програмен проект предстои да кандидатстваме, съвместно с Румъния, по проекти, чието обсъждане тече активно и в момента, и чиято бъдеща реализация ще повлияе положително в развитието и на двете страни.
Бихте ли споделили какви други проекти предвижда инвестиционната програма на общината за периода 2014-2020 г.?
През новия програмен период продължаваме все така упорито да работим за превръщането на община Русе в още по-добро място за живеене. С нетърпение очаквахме старта на програма „Региони в растеж“, която ще открие нови възможности и ще осигури средства в размер над 56 млн. лева – безвъзмездно финансиране за реализацията на важни инфраструктурни проекти.
Натрупаният опит и административният капацитет ще ни помогнат да запазим доброто темпо в работата си и през новия програмен период и да продължим да печелим проекти в четирите направления на новата програма – модернизиране на градската среда, образователната, социалната и културната инфраструктура.
Както вече споменах, приоритет за нас през следващите години ще бъде реконструкцията на крайбрежната ивица, но също така ще обърнем по-специално внимание на благоустрояването на междублоковите пространства. Ще бъде поставен фокус върху ремонта на тротоарите и ще бъдат изградени нови пешеходни зони.
Продължаваме политиката на Община Русе за осигуряване на по-добри условия за нашите деца. Планирали сме обновяване на редица училища и детски градини, сред които ОУ „Олимпи Панов“, ОУ „Любен Каравелов“, „Иван Вазов“ и ОУ „Отец Паисий“, МГ „Баба Тонка“, СОУ „Христо Ботев“, както и ЦДГ „Пинокио” 1 и 2 и ЦДГ „Русалка” 1 и 2. Ще построим нова детска градина на мястото на ЦДГ „Радост“ зад библиотеката и ще изградим нова ясла в кв. „Родина“ 3, където никога не е имало детско заведение за най-малките.
Какви са очакванията Ви за бъдещото развитие на града?
Мобилизирал съм на максимум целия си екип и мисля, че това дава много добри резултати. Реализацията на проектите, за които вече говорихме и съгражданите ни отдавна очакваха, е в основата на видимите промени в облика на Русе и превръщането на града ни в чист, уютен и подреден. Европейското финансиране, осигурено по новата оперативна програма “Региони в растеж”, изключително много ще подпомогне българските общини, в това число и Русе. Ето защо вярвам, че след още 4 години, запазвайки темпото, което имаме, градът ни ще се утвърди като най-доброто място за живеене в България.
Очакванията ни за близкото бъдеще са свързани с амбицията да продължим да работим и да утвърждаваме Русе като „град на свободния дух“. Като модерен, културен и туристически център, с висок жизнен стандарт и благоприятна среда за развитие на младите хора. Такъв, какъвто вече го виждаме през последните две години – възроден. 24/08/2015 |