ЕЛДОМИНВЕСТ: Какво е важно при избора на ефективен и надежден бойлерТоплоизолация.
Основно предназначение на топлоизолацията е да пести енергия. Каква би била ползата от алтернативни източници на енергия, котли с висок КПД, газови котли, слънчеви колектори и скъпоструваща ел. енергия, когато ги загубим през изолацията на бойлера?
Ще дадем един пример: бойлер с обем 80 литра акумулира около 6 kWh енергия, когато се загрява водата до 75 градуса. Препоръчителната норма на програмата SAVE на ЕС за топлинни загуби е приблизително 1,2 kWh за 24 часа за бойлер с обем 80 литра. Това означава, че загубата през изолацията за едно денонощие е 20%! Каква е ситуацията при бойлерите на "Елдоминвест", чиято изолация е 4 см. Загубите за 24 ч. са 0,85 kWh или 14%. За сведение, при масови бойлери на конкурентен производител с изолация 2 см загубите са 1,50 kWh или 25%. Разбира се, че става въпрос за разлика 11% от консумираната от бойлера енергия. За една година консумацията е 365 дни * 6 kWh * 0,176 лв за kWh = 386 лв. Средно 10 % разлика в изолациите икономисва 38,6 лв годишно!
Основния параметър на всяка топлоизолация е нейния коефициент на топлопроводност λ Този параметър се измерва W/м. К° ( ват на метър по градус Келвин). Очевидно е, че най- важният параметър на изолацията зависи не само от нейното качество, но и от нейните размери. Пенополиуретанът е най-добрата изолация за бойлери. Има различни видове пенополиуретан с λ = 0,02 – 0,035 W/ м. К°. Системата, която се използва в „Елдоминвест” е на фирма BAYER и има едно от най–добрите λ – 0,022! Освен това не променя параметрите си съществено с течение на времето. Има изолации, които за 3 години експлоатация могат да влошат параметрите си до 30%!
Данните от горепосочените примери са ориентировъчни, но и достатъчно точни за да се направят съответните изводи. Не трябва да се забравя, че потребителската стойност на уреда зависи от неговата ефективност, а не само от функционалните характеристики. Всички бойлери топлят водата, но бойлерите на „Елдоминвест” доказано я съхраняват топла. Осъзнавайки това, потребителя никога не би дал парите си за да топли околното пространство.
Съответствие с европейските стандарти
Стандартите за електрически бойлери, които се спазват в Елдоминвест са:
- БДС EN 60335-1:2003 + А1:2005+А11:2005
- БДС EN 60335-2-21:2003+А1:2005 – касае акумулиращи водонагреватели
- БДС EN 55014-1:2002+А1:2002 и БДС EN 55014-2:1999+А1:2002
- БДС EN 61000-3-3:2000 - група стандарти, касаещи електромагнитна съвместимост на продуктите, съгласно Директива 2004/108/ЕС
Бойлерите със серпентини се подчиняват на изискванията на стандарти, различни от стандартите, приложими за електрическите бойлери. Това са:
- БДС EN 12897:2006 – "Водоснабдяване-изисквания за индиректно нагрявани резервоари без вентилация (затворени) за вода".
- БДС EN 60379:2005 – "Методи за измерване параметрите на водосъдържатели с електрически нагреватели за домакински цели".
Първият стандарт касае надеждността, безопасността, функционалността и топлинните загуби на бойлерите. Изпитват се на циклично натоварване при повишено и динамично променящо се налягане. Изпитват се параметрите на серпентината и топлообмена, като същевременно се поставят норми, които трябва да се покрият от конструкцията на бойлера.
Вторият стандарт касае топлинните загуби и методиката за тяхното изчисление, както и други параметри, като коефициент на смесване и КПД. Тук за първи път при бойлерите е поставена ясна норма, която трябва да бъде покрита. Естествено, ако водонагревателите са комбинирани, трябва да отговарят и на двете групи стандарти.
При бойлерите на български конкурентни фирми никъде няма декларация за съответствие на тези стандарти. Ако наистина няма съответствие, това прави тези бойлери опасни за ползване. Друг е въпроса, че всеки прави свободни съчинения, като декларира мощности и води, надхвърлящи очакванията, съобразно законите на термодинамиката. Защото в стандарта много ясно са описани нормативните изисквания за подобен клас бойлери.
Оптимално разположение на серпентините при комбинираните бойлери
Инсталаторите на отоплителни системи често реализират собствен стил при изграждане на инсталациите. Но и за тях би било полезно да знаят някои резултати, постигнати във фирмената лаборатория на „Елдоминвест”. Например, не е широко известно, че серпентините, свързани с високомощен източник на енергия, като котли и камини, ползват по-ефективно серпентина, разположена в по-горния край на бойлера. При това не се акумулира топлина в целия обем на бойлера, но уреда влиза в проточен режим и дава на практика неограничено количество топла вода. Пример след направени измервания: 80 литров бойлер с топлообменник, свързан към 12 kW газов проточен котел, с температура на топлоносителя 75 градуса и дебит на помпата 1 м. кубичен/час. В продължение на 3 часа бе консумирана топла вода с температура 48 градуса и дебит 5 л./мин., след което опитът бе преустановен, понеже нямаше промяна в резултата.
Обратно, при маломощни източници на топлина, каквито се явяват слънчевите колектори, е необходимо серпентината да бъде разположена в долния край на бойлера или да изпълва целия му обем, за да се загрява колкото се може по-голямо количество топла вода, ползвайки акумулиращия ефект и добрата изолация на бойлера.
Бойлерите с две серпентини на „Елдоминвест” очевидно комбинират и двете възможности. 25/11/2009 |