СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина X, брой 2, 2013

Каменна вата в контактната фасада

Каменна вата в контактната фасада

Решението да се направи контактна фасада на дадена сграда е сериозна стъпка във всяко едно отношение, най-вече - във финансово.

Контактната фасада се полага веднъж за целия период на съществуването на сградата. Ето защо трябва да се изберат материали, които позволяват фасадната система да осигурява добра термоизолация без да губи качествата си с течение на времето. Най-добрият избор на изолационен материал за контактна фасада е каменната вата. Изолацията с каменна вата решава и други проблеми на сградата – освен че има термоизолационна защита през лятото и зимата, сградата е изолирана от външния шум (звукоизолация), а фасадата е с висока степен на защита от пожар (пожароустойчивост). Друго важно свойство на каменната вата е, че улеснява дифузията на водните пари, стените „дишат”, в резултат на което условията в помещенията са много по-комфортни.

Дали е по-добре за изолационен материал да изберете стиропор (EPS) или каменна минерална вата? Ако се спрете на каменната вата, ще получите подходяща термоизолация, която е на нивото на EPS изолацията (разбира се, за същите избрани дебелини на изолацията), но ще получите и много по-добра звукоизолация, както и огнеупорна фасада. Естествено, необходимо условие е да изберете фасадна система, при която всички компоненти са съобразени с изолационния материал, каквато е каменната вата (тези т.нар. ETICS системи, които се предлагат от определени компании, имат сертифицирани системи с каменна вата в клас A2, което ги класифицира като негорими системи, докато ETICS системите с EPS не могат да получат този клас, а винаги спадат към категорията на горимите системи). И накрая, съществена разлика в характеристиките е паропускливостта на материала. Тази характеристика се определя от коефициента μ и по принцип по-малката стойност означава по-добра пропускливост на водни пари. Добър ориентир е стойността на този коефициент за въздуха – μ въздух = 1, за каменната вата μ = 1,2, а за EPS μ = 30-40. От това сравнение става ясно, че дифузията на водните пари през стени, изолирани с каменна вата, може да се извършва безпроблемно, поради което и качеството на въздуха вътре в помещенията определено е по-добро, в сравнение със системите, които са изградени изключително от паронепропускливи материали.

Има ли разлика в полагането на панелите от каменна минерална FKD-S, в сравнение с полагането на EPS панели? Ако се полагат правилно и двете системи са изравнени по отношение лекотата на полагането. Контактните системи се изграждат по правила, които са еднакви за EPS и каменната вата. Основната разлика е, че панелите от каменна вата задължително се закотвят, за разлика от плоскостите от EPS, за които това не винаги се налага (това зависи от височината на сградата и от някои други аспекти).

И остава цената - факт е, че каменната вата е по-скъпа от EPS, но пресметнато като процентно поскъпване на цялата термоизолационна система (т.е. на общата стойност на контактната фасада) се оказва, че разликата не е толкова голяма, за сметка на това описаните по-горе предимства на каменната вата осигуряват несравнимо по-високо качество и комфорт за обитателите и то в продължение на целия живот на сградата.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Новини