Технологията може да намали нивото на стрес при шофьоритеТрафикът става все по-интензивен и тежък. В същото време се наблюдава увеличаване в броя на електронните системи за подпомагане в автомобилите, всяка от които в надпревара за вниманието на водачите. Това в не по-малка степен се отнася и до шофьорите на тежкотоварни автомобили. С оглед подобряването на безопасността по време на движение, са необходими повече познания за това как водачите работят със системите за безопасност и информация, докато шофират. Volvo координира пан-европейски проект (AIDE) за проучване, чийто фокус са тези аспекти. Заключението е, че много пътни инциденти и произшествия могат да бъдат предотвратени ако системите се координират и приспособят по-добре към състоянието на трафика и водачите.
През април проектът приключи с подаването на окончателния доклад. Почти 200 изследователи от цяла Европа, експерти в автомобилната индустрия и представители на ЕС присъстваха при представянето на резултатите от 4-годишното проучване.
"Ние знаем, че човешкият фактор е основна причина при поне 90% от всички пътно-транспортни произшествия. Ако можем да предоставим технология, която да подпомага системите да са съобразени с всеки отделен водач и конкретната ситуация на движение, много инциденти биха могли да се предотвратят." Казва Ларс-Гьоран Льовенадлер, Директор безопасност при Volvo Trucks.
"Добре е, че броят на системите за информация и безопасност в модерните превозни средства нараства. Всяка поотделно предлага различни възможности по отношение на пътната сигурност и безопасност, но водачите се затормозяват от това, че са засипани с толкова много информация. Особено имайки предвид, че много шофьори използват и други устройства, като мобилни телефони, също GPS навигационна система. За да не се рискува пътната безопасност, ние разработихме решения, които позволяват всички системи да си взаимодействат." Обяснява Густав Марккула от Volvo Technology, координатор на проекта AIDE.
По-конкретно, AIDE цели създаването на потребителски интерфейс, който осъществява взаимовръзка между технологичните устройства и шофьора. Предизвикателството е всички подпомагащи водача системи да бъдат интегрирани в средата така, че да му оказват помощ по най-добрия възможен начин, в точния момент, като същевременно не създават предпоставки за разсредоточаване в ситуации, когато пътната обстановка изисква цялото внимание на шофьора.
Интелигентни, интегрирани комуникационни решения, леснодостъпни и удобни за работа панели, координация между функциите за безопасност и по-добро разбиране на това как поведението на водача се влияе от акустични и визуални сигнали, са някои от резултатите на проучването. Едно от следствията на изследването е прототипа на Volvo Trucks - товарен автомобил с интегрирани устройства за безопасност - реален нагледен пример за потенциала на този тип решения.
"Резултатите показват посоката на развитие на продуктите в близко бъдеще. Някои от идеите вече можем да видим в нашите модели камиони, които предстои да бъдат представени на пазара" разкрива Ларс-Гьоран Льовенадлер.
Повече от 30 компании от бранша си сътрудничиха по този проект, който бе частично финансиран от фондове на ЕС. Много от участниците наблегнаха на значимостта на общите проекти между изследователи, индустрия и страните членки на ЕС. Един от тях бе и членът на Европейския парламент - Зита Гурмаи, която отговаря за фокуса към повишена пътна безопасност на ЕС посредством "Интелигентна автомобилна инициатива". 25/09/2008 |