ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IV, брой 1, февруари 2010

Производство на модифицирана асфалтова смес с използването на полимери

Инж. Людмил Иванов, инж. Христо Атанасов

Производство на модифицирана асфалтова смес с използването на полимери

Рязкото увеличаване броя на превозните средства по пътищата и необходимостта от производството на асфалтови смеси с по-голяма еластичност и съпротивление на пътната настилка срещу деформации наложи използването на нови висококачествени материали и добавки.

Положителна роля в това отношение изигра използването в много страни на полимер модифицираните битуми – ПМБ. За производството и приложението на модифицираните битуми се изисква специална инсталация,специални цистерни за съхранение и непрекъснато хомогенизиране и поддържане на определена температура.

В някои страни като Италия, наред с модифицираните битуми се използват полимерни добавки, влагани директно в мешалката на асфалтосмесителя и които модифицират битума на асфалтовата смес за краткото време на съприкосновение по време на смесването.

В Италия от фирмата ITERCHIMICA са създадени и намират широко приложение полимерите ITERPLAST 1806 и SUPERPLAST. Това са специални полимери с формата на почти правилни гранули, които запазват еластичността си до температура - 30° С.

С добавката на тези полимери под формата на гранули директно в мешалката на смесителя се постига:
- по-висока устойчивост и високо съпротивление на деформации на настилката;
- по-високо съпротивление при изменение на температурата в околната среда;
- забавяне стареенето на битума;
- увеличаване температурата на топене на битума;
- увеличаване температурния обхват на термопластичността на битума;

ITERPLAST 1806 и SUPERPLAST могат да се използват за производство на всички типове асфалтови смеси, за които е необходимо модифициране на битума.

Те са съвместими с пътните битуми и е важно да се определи съответствие с необходимите физически характеристики на битума и най-подходящото количество полимер, който да се използва.

Дозирането може да варира между 6 % и 8 % от теглото на битума в съответствие с необходимата модификация или съгласно изискванията на съответната спесификация.

През ноември 2006 г. под прякото ръководство на специалисти на "Санимпекс", се проектира в лаборатория рецепта за плътна асфалтова смес тип А и се установи оптимален процент за Superplast - 6,8 %.

С така произведената модифицирана асфалтова смес се извърши реконструкция на кръстовището на бул. "8-ми Приморски полк" и бул. "Цар Освободител" в град Варна.

Анализът на получените лабораторни резултати в табл.1 показва, че асфалтовата смес модифицирана с Superplast има Маршалова стабилност с около 20 % по-висока в сравнение с тези без модификатор. Същата смес показва устойчивост и при лагеруване в киросин,съгласноспецификация за летища.

От таблицата 1 е видно и по-нататъшното производство на модифицирана със Superplast асфалтова смес от различни фирми, на различни обекти в България.

В заключение може да се каже, че употребата на полимера Superplast е много подходящ за икономически по-изгодно, в сравнение с употребата на ПМБ, производство на високо устойчива на деформации и температурни промени асфалтова настилка за пътища,летища,мостове,улици, кръстовища, автобусни и тролейбусни спирки.



СЀЍИЌЏЕЊС

софия 1407, бул. Н. Й. Вапцаров 23
тел.:02/ 9629135, 9629136
факс:02/ 8687280