bauma 2010 Innovation Prize
Наградите за иновацииПобедителите в конкурса за иновации получиха своите призове в навечерието на bauma – най-голямото в света търговско изложение за строителна техника, машини за производство на строителни материали и минно оборудване.
Организатори на събитието бяха водещи асоциации от германската машиностроителна индустрия като VDMA и Messe München.
През 2009 г. бяха регистрирани повече от 200 кандидатури и изборът на най-добрите от тях наистина не е бил лесна задача за журито. До финалния етап достигнаха по трима финалисти във всяка от петте категории –машини, компоненти, работни процеси, проучвания и дизайн, които се бореха за отличнията
bauma Innovation Prize 2010.
текст инж. Вера Ангелова След навременното преместване на bauma на настоящето местонахождение за изложението през 1998 г. характеристиките на изложбените площи се оказаха чудесно пригодени за целите на предназначението им. На всяко от трите изложения оттогава, през 2001 г., 2004 г. и 2007 г., се отбелязва значително нарастване на изложбените площи, както и на броя на изложителите и посетителите.
Значителен успех и растеж се наблюдаваше по времето на неспирното разрастване на европейските и световни пазари на строително оборудване. Всъщност, цифрите, посочени от източника на специализирани икономически прогнози Off-Highway Research, показват, че изложението bauma 2007 е съвпаднало с върховата година в европейското производство на строително оборудване с общ обем 211 500 продадени машини след петте предходни години на непрекъснат растеж.
Ситуацията бе коренно променена от финансовата криза през 2008 г. и последвалата я рецесия в реалната икономика. Като следствие от това продажбите на строително оборудване в Европа спаднаха двойно в сравнение с продажбите през 2007 г.
Тази радикална промяна в общата картина в отрасъла направи актуален въпроса дали bauma ще може да бие рекордите още веднъж.
Съмненията, обаче, бързо бяха разсеяни, след като изложбеното пространство беше заето на 100% още през 2009г. и се наложи постояването на две нови временни зали, които да бъдат заети от фирмите-изложителки на кофражи, строителни скелета и ръчни инструменти. С това общата изложбена площ нарасна с 15 000 м2.
При такъв интерес към изложението беше логично и желанието на производителите да премерят сили в надпреварата за престижните награди за иновации. Повече от 200 продукта се състезаваха в 5-те категории, като до финала достигнаха 15, шест от които бяха отличени с награда за иновации. Иновационните разработки на финалистите бяха показани в изложбеното фоайе и се радваха на засилен интерес от страна на посетителите на изложението.
Подробно за победителите
В категория Машини, наградата за иновации отиде при немския производител на минна техника Eickhoff Bergbautechnik за специализираната машина (shearer loader) SL 750 EiControlPlus.
Машината е първата подкопно-товарачна машина, която позволява да се обслужва подземно работещ постоянен забой напълно автоматично, като от оператора се изисква само да контролира функциите дистанционно от безопасно място.
Оборудвана с инфрачервени камери и специално разработени сензори, система за мониторинг на работната среда и система за навигация, машината е способна да избегне сблъсък със заобикалящите скали, да засече и последва границата на находището и да изпълни целия процес по изкопаване и извозване напълно автоматично, без да засяга излишно съседните скални пластове.
Производителността на машината позволява добиване на един милион тона въглища за месец. Като допълнение използването на тази машина позволява пестене на енергия и намаляване на емисиите на въглероден диоксид.
Победителят в категория Компоненти е цилиндърът за съхранение на енергия на Liebherr Hydraulikbagger.
Тази нова разработка е предназначена специално за манипулиращите товари машини Liebherr и се фокусира основно върху цялостната ефективност на хидравличната система и икономичността при работа. Всеки път когато се повдига и премества товар, хидравличните цилиндри се напрягат, за да се набави необходимата енергия.
Част от тази енергия може да бъде съхранявана в отделен цилиндър, когато работната операция не изисква толкова мощност. Заедно с хидравличните повдигащи цилиндри, той формира система за регенериране на енергията, която значително увеличава ефикаността на машината. Принципът на работа е максимално прост – при отпускане на хидравличните цилиндри в цилиндъра за съхранение на енергия се компресира газ. Когато стрелата се повдигне отново, съхранената енергия подпомага двата повдигащи цилиндъра. Това позволява машините да се оборудват с по-малки дизелови двигатели и хидравлични цилиндри, със съответстващото намаляване на консумацията на гориво, вредните газови емисии и нивата на шум.
В категория Работни процеси наградата спечели Ochs Bohrgesellschaft за иновативната техника за издълбаване на кладенци с помощта на стъклени зрънца. Новата техника представя напълно нов помощен материал между стената на изкопавания кладенец и филтърния пробивен инструмент. Този помощен материал има за цел за укрепва частиците на земните пластове на стената на сондажа по такъв начин, че водата остава чиста и без пясък при минимално съпротивление. В сравнение с традиционно използваните материали пясък и чакъл, стъклените перли са пет до десет пъти по-здрави и с идеална сферичност.
Два продукта бяха отличени с Награда за иновации в категория Проучвания – акустичния гео скенер, разработен от Университета по технологии, Клаущал и новата сондираща процедура, представена от Техническия университет, Дрезден.
Акустичният гео скенер, разработен от Катедра Строително инженерство и минно дело към Университета по технологии в Клаущал, е нов вид акустично сканиращо устройство, използвано за проучване на земната основа и залежите. Принципът е лесен – различните материали имат различно акустично поведение; звуковите вибрации от материала правят възможно да се определи с точност състава на даден скален масив, като по този начин се спестяват проучвателните сондажи.
Новата сондираща процедура, представена от Катедра Строителство и Механизация на Техническия университет в Дрезден.
Сондирането е базирано на електро-импулсна процедура и използва разрушителните последствия от високоенергийните електрически промени, които се пораждат в материала, който трябва да бъде прокопан. Този процес е напълно различен от тези, които обикновено се използват. Вместо якостта на натиск на скалата, в случая трябва да бъде преодоляна якостта на опън и адхезията.
В университета е разработено и устройство на базата на новата технология, което може да се интегрира в процеса на пробиване точно като конвенционален инструмент за пробиване. Основните предимствата на този нов метод са, че почти не се износва, тъй като не действат механични сили и постигането на значително висока скорост на пробиване (4 м/ч за гранит). Това, според резултатите от проведените в университета опити води до намаляване на разходите при пробиване с близо една трета.
В категория Дизайн наградата за иновации бе присъдена от авторитетното жури на манипулационната машина Liebherr
LH 120 C, производство на Liebherr Hydraulikbagger GmbH.
Проектирана специално за работа с обемисти материали, новата машина има функционално оптимизирана форма. Тя е резултат от развоен процес, който отчита всички особености на процеса на манипулация на товари.
Новата кабина на оператора предлага оптимална ергономия и видимост, като всички контролни модули са на удобни и интуитивни за водача места. Новото кубично тяло позволява лесен достъп до отделението на двигателя, като осигурява покрив при необходимост от извършване на ремонтни работи в лошо време. Точките за обслужване са елегантно изнесени на удобни места, а новият резервоар е с повишен капацитет.
Специално внимание е отделено на дизайна на машината, в контекста на оптимизиране на функциите при запазване добре дефинирани, специфичните за марката характеристики на дизайна.
Според журито, шестте продукта-победители най-пълно отговарят на критериите, по които са оценявани иновациите: съответствие с изискванията на бъдещето, висока практическа полза, възможност за по-нататъшно развитие по отношение на опазването на околната среда и комфортните и безопасни условия на работната среда, икономичност и продуктивност при максимална ефективност на енергията и разходите.
Д-р Кристоф Кемманн, Председател на браншовата асоциация за строителна и специализирана производствена техника VDMA, спомена по време на своята реч на официалната церемония, че надпреварата за наградите доказва големите възможности на немския инженерен машиностроителен потенциал по отношение на иновативни разработки. Според неговите думи, чрез наградите за иновации bauma Innovation Prize 2010, организаторите искат да покажат своята признателност към изложителите и да подкрепят усилията на фирмите да налагат и инвестират в иновативни решения и продукти. „За производителите е важно разработките да получат публичност и информацията да се разпространи на всички нива в специализираните среди – допълни той. – Всички технически разработки представени на bauma отговарят на най-високите стандарти за качество и заслужават да бъдат забелязани от клиенти и крайни потребители в световен мащаб, както и от широката общественост.”
300 гости от цял свят се събраха в Allerheiligen-Hofkirche, като сред тях бяха г-н Камал Нат, Министър на пътния транспорт и магистралите от Правителството на Индия, г-н Мартин Цайл, баварски Министър на икономиката, инфраструктурата, транспорта и технологиите, Кристиян Уде, кмет на град Мюнхен и други високопоставени делегати от строителната и минната индустрия от Индия, страната-партньор на bauma тази година.
Конкурсът се организира от VDMA (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau e.V.), HDB (Hauptverband der Deutschen Bauindustrie e.V.), ZDB (Zentralverband Des Deutschen Baugewerbes e.V.), BBS (Bundesverband Baustoffe, Steine + Erden e.V.) и bauma. Наградата се присъжда на всеки три години, като през настоящата 2010 г. е деветото издание на конкурса.22/06/2010 |