ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина V, брой 4, август 2011

ConExpo 2011

най-новото в света на строителните машини

ConExpo 2011

В Лас Вегас се проведе едно от най-големите в световен мащаб специализирани изложения за строителна техника –
ConExpo 2011. Новите разпоредби и ограничения за емисиите на отработени газове, които са в сила от началото на годината, неизменно означават и много нови машини от водещите световни производители, които да бъдат представени за първи път пред широката публика.


ConExpo е най-голямото събитие за строителната техника в глобален план тази година. Изложението също се смята за едно от най-значимите международни събития в този индустриален подотрасъл, заедно с провеждащото се в Мюнхен изложение Баума.

Тази година повече от 2000 изложители участваха на изложението, представяйки своите машини и компоненти на площ от 200 000 кв.м, а интереса от страна на посетителите даде основания на специалистите да предвиждат ръст и развитие в сектора.

Мащабът и популярността на изложението, разбира се, са предпоставка за представяне на нови машини, които тази година бяха дори повече от очакваното.

Началото на 2011 беше съпроводено с приемането на първия етап от Tier 4 Interim разпоредбите за отработени газове в Съединенте щати, както и еквивалентът им в Европа – Етап IIIB от Директивата за емисии от строителни и селскостопански машини. Приетите тази година закони са в сила за машини, задвижвани от двигатели с мощност от 130 kW до 560 kW: диапазонът, в който попада преобладаващата част от тежкото строително оборудване.

На практика, в тази група попадат всички съчленени и самосвали с твърда връзка, използвани за строителство, колесните товарачи с обем на коша над 2.5 куб.м, багерите от около 25 до 100 тона, всички булдозери над 20 тона, грейдери над 15 тона, валяците над 13 тона, пътните фрези с широчина на рязане над 0.5 метра, основната част от асфалтополагащите машини и други, използвани предимно в пътното и инфраструктурното строителство машини.

Затова не е изненадващ факта, че основна част от експонатите на ConExpo 2011 бяха обновени модели, които покриват изискванията на новите екологични разпоредби. Но, разбира се, не бива да се смята че с това се изчерпват новите машини, представени на международното изложение. Следвайки производствените си програми и пазарните стратегии, водещите производители представиха и много нови машини, запълващи липсващи досега в продуктовото портфолио работни диапазони, машини, предлагащи нови фунционалности и иновативни решения в нови области на развитие.

На щанда на Caterpillar беше представен съчлененият самосвал с твърда връзка от серия G модел 775, оборудван с двигател, покриващ изискванията на предстоящият вариант на Tier 4 Final laws. Нов е и скреперът Н 627, с отговарящ на нормите на Interim Tier 4 двигател. От компанията са обновили също гамата товарачи от средния клас: на изложението бяха представени пет модела от К серията от 950К до 980К, които са с обем на коша от около 2.5 до 6 куб.м. Новите модели имат по-удобна за оператора кабина, както и подобрена ефикасност на използване на горивото, благодарение на иновативните технологии в новите двигатели.

Средният и високият теглови клас при багерите също са засегнати от новите разпоредби и една от машините, предизвикала особен интерес на щанда на Caterpillar е багерът модел 336Е, клас 36 тона. При грейдърите новост е 140М2 със задвижване на всички колела за по-прецизна работа.

Най-новият модел асфалтополагач на Caterpillar, представен на изложението, е АР1055Е с екологичен Tier 4 двигател.

Сред новите попълнения в продуктовата гама на Doosan е 23.6-тонния верижен багер DX235LCR – машина с намален радиус на завъртане, предназначена за работа в близост до сгради и в гъсто застроени райони. Силата на забиване на ножа при копаене е 14.2 тона и може временно да бъде увеличена с 5% с помощта на функцията power boost. Машината се задвижва от 123-киловатов шест-цилиндров двигател Doosan.

В горната част на продуктовата гама, новост е 70-тонният верижен багер DX700LC. Машината се предлага с три конфигурации на стрелата, които осигуряват дълбочина на копаене до 9.03 метра. Багерът може да бъде оборудван с кофа от 2.5 до 4.5 куб.м, в зависимост от приложението, и се задвижва от шест-цилиндров двигател Isuzu с мощност 345 kW.

Осем нови продукта и иновации бяха представени на щанда на Volvo. Една от новостите, заслужили вниманието на заинтересованите специалисти, е новото поколение колесни товарачи, както и компактните товарачи, които са първият резултат от съвместната работа с JCB.

При инфраструктурната техника внимание заслужава новата серия тръбополагачи на база багер.

На щанда на Liebherr беше представен новият багер R 916 Advanced, попадащ в тегловия клас 21-28 тона. В по-тежкия клас е емблематичният 50-тонен булдозер PR 764 с хидравлика на управлението, както всички останали булдозери на компанията. При товарачите на компанията новост е колесният модел L 586 с обем на коша 5.5 куб.м.

Най-новото от Bobcat включва компактния товарач Т770 с капацитет 1.61 тона. Потокът в хидравличната система е увеличен с 30%, в сравнение с предходния модел, и хидравличната помпа е пригодена към двигателя, така че максималния хидравличен поток да съответства максимално на пиковата мощност. Според Bobcat, така се осигурява подобрена ефикасност на употребата на горивото, както и по-бързи работни цикли. Стандартната максимална скорост на движение е 10.6 km/h, но може да бъде увеличена до 17.2 km/h с двустепенната скоростна система, която се предлага като допълнителна опция. По данни на Bobcat тягата на машината е с 15% до 29% по-голяма от предишните модели в този клас, за осигуряване на по-добра производителност и сила на копаене. В същото време, увеличеният обем на резервоара за гориво дава възможност за оптимизиране на технологичните цикли и намаляване на престоите за презареждане.

На ConExpo 2011 Gehl представи трите си нови попълнения съчленени колесни товарачи: моделите 140, 340 и 540. Максималният им товар е от 0.86 до 2.32 тона и машините могат да работят с голямо разнообразие от приставки. Мощността на двигателите варира от 17 до 35 kW за различните модели. Най-малкият товарач има широчина на шасито само 1.04 метра, което, в комбинация с ъгъла на съчленяване от 45° позволява машината да работи ефективно дори в най-ограничените пространства.

Интересно ново попълнение в продуктовата гама на JLG е смятаният за най-голям самоиздигащ се подемник с телескопична стрела. С работна височина от 45.7 метра, моделът 1500SJ е оборудван с телескопична стрела, която се разтяга до 7.62 метра за осигуряване на допълнителен хоризонтален и вертикален обсег, гарантиращ гъвкавост на приложенията. Операторът получава възловите параметри на работния процес чрез LCD монитор, което значително улеснява работата му. Както при останалите платформи от серията Ultra Boom на JLG, моделът 1500SJ предлага възможност за избор на максимален капацитет между 227 кг и 454 кг, три системи за управление и допълнителни системи за подпомагане на безопасното позициониране на работната платформа.

Голяма платформа беше изложена и на щанда на Palfinger. С работна височина 103 метра, монтираната на кран Р 333 осигурява висока проходимост и гъвкавост. Освен основната стрела, моделът е снабден и с допълнителна подвижна стрела и максималният капацитет е 600 кг. Кошница с хидравлична подемна система също се предлага към модела, като нейният капацитет е до 530 кг.

Gomaco използва изложението ConExpo, за да представи новата си машина за монтиране на предпазни елементи – моделът 4400. Новият дизайн на носещата рамка позволява работа както от лявата, така и от дясната страна на машината. Контролната конзола също може да бъде преместена от едната страна на другата за постигане на оптимална видимост към работния процес. Към ключовите характеристики на машината е и контролната система, която прави машината лесна за използване и се предлага на няколко езика.

Бариерополагачът 4400 е оборудван и със система Hook-and-Go, която позволява предпазни елементи с височина до 1 метър да бъдат монтирани бързо и сигурно от двете страни на машината. Стандартен страничен монтаж се предлага за по-големи елементи. Машината се задвижва от 74-киловатов двигател Cummins QS3.9.

На щанда на Roadtec беше изложена новата Е-серия на товарни превозни средства Shuttle Buggy. Сред техните нови характеристики са работно приспособление, което се регулира спрямо широчината на различните камиони. Други нови машини от компанията са стабилизаторът за почва SX’5, задвижван от 403kW двигател САТ С15 и оборудван стандартно с 2440-милиметров барабан. Машината работи до дълбочина 460 mm като сред допълнителните опции са затворена кабина и системи с водна емулсия.

Новост от Wirtgen са шест пътни фрези, както и нови работни приспособления за фрезата W 50DC, които позволяват висока производителност на процесите: изрязаните ленти настилка вече се натрошават със скорост до 55 m/min, при широчина 406 mm. На щанда на компанията можеха да бъдат видени също някой от експонатите на миналогодишната Баума – например фрезите W 200 и W 210. Новост е и двубандажния валяк Hamm с ширина на уплътняване 1.68 метра, който се предлага в конфигурация 10.5 или 9.07 тона. Валякът с гумирани колела GRW 280 също е интересен експонат, с оперативно тегло от 9.09 до 27.3 тона и стандартна регулируема седалка, която може да се премества по цялата ширина на машината за подобрен контрол на операциите. Новото проектно решение за присъединяване на предните колела, гарантира отлична видимост към работния процес.

На щанда на Wirtgen Group можеше да бъде видяна и новата мобилна ударна трошачка MR 110 EVO от Kleemann. Подходяща за асфалт, първични агрегати и отломки от разрушаване, тя достига производителност от 350 тона/час, независимо от сравнително малкия размер на входящия отвор (1100 x 800 mm).

Работните характеристики включват система за отвеждане на обработения материал с повишена ефективност и капацитет, и ограничаваща разсипването на материал и износването на компонентите.

Новост при Asphalt Drum Mixers (ADM) e серията асфалтосмесители Milemaker с производителност от 160 до 150 тона/час. Смесителите позволяват вода и добавки да бъдат добавяни към сместа до достигане на работните показатели. Системата с двоен барабан обособява две отделни зони за сушене и смесване.

Серията Milemaker се предлага в стационарен или мобилен вариант и може да бъде модифицирана с индивидуални компоненти като ленти за захранване с материали, резервоари за цимент, системи за минерални пълнители, системи за рециклиране на асфалт, силози, конвейрни ленти, гравитачки смесители и други.

На щанда на Powerscreen бяха представени четири мобилни машини – трошачката XH500, ударната трошачка с вградена двустепенна пресевна система ХН320SR, челюстната трошачка за грубо натрошаване XA400S, и мобилната пресевна система за изключително високо работно натоварване Warrior 2400.

Като повечето други строителни машини, мобилните трошачни и пресевни инсталации също попадат под действието на новите законови разпоредби за двигателите. Затова XA400S е оборудвана с двигател Tier 4 Interim, произведен от Scania – новият партньор на Powerscreen за двигатели, съответстващи на все по-стриктните изисквания. Сред останалите характеристики на тази машина с производителност 400 тона/час са хидравличният контрол и защитата от пренатоварване.

Komatsu представи в Лас Вегас осем нови машини, седем от които задвижвани с нови дизелови двигатели, покриващи изискванията наTier 4 Interim.

Нови багери от компанията са 24-тонния PС40LC, 36-тонния PC360LC и 49-тонния PC490LC.

В сегмента на съчленените самосвали, нова машина е 30-тонния ХМ300. На щанда на Komatsu бяха представени също колесния товарач WA 380 с капацитет от 2.7 куб.м до 4.0 куб.м и два нови булдозера – D65PX и D155, с Tier 4 двигатели.

Новост от Terex на изложението беше новата серия товарачи скид стир, включваща модели с вертикално повдигане и с радиално повдигане, които допълват гамата компактни машини на компанията. Новата серия включва общо осем модела с двигатели от 37.5kW до 62.2kW и от Terex подчертават, че всички се характеризират с голям клиранс – 265мм.

Друга нова машина от Terex Costruction е товарачът TLB840, който е проектиран като наследник на модела TX760B. Новият товарач има двигател Perkins с мощност 66 kW и подобрен извит дизайн на стрелата, който позволява по-лесна работа при наличие на препятствия и дава възможност за товарене в по-голяма близост до камионите. Оперативното тегло на TLB840 е 7.150 тона.

Нови товарачи можеше да бъдат видени и на щанда на Case Construction, които наскоро представиха новата си серия Construction King T, включваща четири модела: 695 ST, 590 ST, 580 ST и 580T. Най-голямата от новите машини е 8840-килограмовия 695 ST с мощност на двигателя 82 kW, максимална скорост на придвижване 36 км/ч. За по-малките машини мощността на двигателя в 72 kW, а максимална скорост на придвижване – 40 км/ч.

Според компанията-производителка новата чувствителна на натоварването хидравлична система осигурява намаляване с 10% на консумациятя на гориво и нивата на шум от двигателя при работа, в сравнение с предишните модели. Също така, новите машини имат 20% по-висока производителност.

Ammann има няколко нови разработки тази година. За пътностроителния сектор новост на щанда на компанията е серията еднобандажни валяци ASC. Моделите ASC 110, 130 и 150 покриват сегмента 11 до 16 тона и имат по-тясна рамка на барабана, отколкото техните предшественици, което осигурява 10% по-добро пренасяне на натоварването към почвата.

В същото време моделите ACR 60 и ACR 68 са нови попълнения в гамата трамбовки на компанията. И двете машини се имат 2.2 kW бензинови двигатели Honda. Ниското монтиране на двигателя повишава стабилността, а резервоарът за гориво с обем 3.2 литра намалява броя на престоите за зареждане.