ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

СТРОИТЕЛИ - списание за инфраструктурно строителствогодина V, брой 7, май 2011

Последните постижения на технологиите вече достигат много бързо и до българските геодезисти

Разговор с д-р инж.Иван Калчев, Управител на Гео Плюс

Последните постижения на технологиите вече достигат много бързо и до българските геодезисти

Инж. Калчев, бихте ли разказали повече за дейността, която извършва Гео Плюс?
Нашата фирма се опитва да развива две основни направления дейност. Като дистрибутор на геодезически технологии през 2003г. започнахме със един договор за представителство на белгийската компания ADW Software, която произвежда софтуера Pythagoras. Постепенно покрай този специфичен геодезически софтуер създадохме контакти, които ни позволиха да започнем да работим с производители на геодезически инструменти и по този начин разширихме дистрибуторската дейност. Държа да отбележа, че винаги сме били активни само в полето на геодезическите технологии – не излизаме от тази област.
Постепенно през годините станахме партньори и представляваме в България Kolida Instruments и CHC Huace Navigation от Китай. Имаме партньорство и с Pentax за геодезическото оборудване, което предлага този голям производител. Друг наш партньор е фирмата Geomax от Швейцария, която е част от концерна Hexagon. Продължаваме усилено да развиваме нашата дейност – представителство на геодезически софтуер и геодезически технологии в България. Освен това, тъй като аз съм професионален геодезист, се опитваме да развиваме и производствена дейност в областта на геодезията. Разполагаме с млад и амбициозен екип. Естествено разполагаме и с необходимата апаратура. Имаме достатъчно натрупан опит през годините и в момента работим по няколко интересни теми, свързани с геодезическото производство. Тяхното естество е малко по-встрани от традиционните геодезически дейности, свързани основно с кадастъра.

Разкажете ни за Вашата работа в областта на инженерната геодезия.
Опитваме се да разработваме по-интересни теми, свързани с инженерната геодезия. Ще спомена някои от вече реализираните обекти. Завършихме един от основните етапи и продължаваме да работим по геодезическите работи, свързани с проектирането на газопровода Набуко. Имаме добри професионални контакти, свързани с разработването на система за мониторинг на премествания и деформации, пряко обвързани с развитието на един от големите въгледобивни райони в България. Партнираме с дружество, чийто принципал е Министерството на енергетиката, икономиката и туризма. Вече разработваме трети етап на тази задача. Поддържаме добро сътрудничество и с Мини Марица-Изток – за тях развихме специфични задачи за автоматизация на маркшайдерските дейности.
Имаме интересни разработки, които сме извършвали по поръчка на АЕЦ Козлодуй. Последната такава е свързана с разработката и усъвършенстването на технология за мониторинг на геометричните характеристики на подкрановите пътища. Оказа се, че разполагат с 72 действащи крана и беше необходимо да се разработи една единна технология за извършване на геодезическите измервания, след това създаване на база данни и автоматизирано изчисляване на геометричните характеристики на всеки един от тези кранове, както и документиране на информацията, събрана при мониторинга. Тази задача беше успешно завършена и технологията вече е внедрена в дейността на геодезическото звено на АЕЦ Козлодуй.

Предлагате пълна продуктова гама за геодезическо оборудване и софтуер на световни производители. Какви са новостите за тази година?
Ще се опитам накратко да ги представя. Те бяха предмет на нашия доклад по време на Българска Строителна Седмица, където участвахме като изложители и докладчици в специализирания салон Гео Експо. На първо място, от миналата година в действие е последната 12-та версия на софтуера Pythagoras. Там има значителни подобрения, като най-съществените са свързани с поддържането на референтни координатни системи. Включени са всички действащи съгласно нашето законодателство български референтни координатни системи, както и непосредствено обявената Българска геодезическа система 2005. Отчитам значителен скок във функционалността на модула за моделиране на повърхнини. Интерес представлява също и възможността проекти, разработени в среда на Pythagoras, да бъдат лесно визуализирани в среда на Google Earth.
Продуктите на нашия основен партньор – фирмата CHC или по-известна като Huace Navigation от Китай, включват разширяване на разнообразието от предлагани приемници и контролери за работа с GNSS технологии. Както винаги нашата мисия е да намерим и представим висококачествени професионални продукти на значително по-справедлива цена. Ценовият порядък е широк, което позволява всеки от заинтересованите професионалисти в областта на геодезията да намери решение. Трябва да подчертая като професионален геодезист, че това не е за сметка на качеството.
Другите наши партньори от Kolida Instruments също предлагат новости. Тази година се предлага нов модел на тотална станция, която работи под управлението на Windows операционна система.Тя съчетава в себе си предимствата на по-традиционна тотална станция като размери и вградени технически особености. Използването на операционна система Windows в тоталните станции все повече довежда технологията на работа от офиса до там, където се събират данните – на полето. Още по време на геодезическите снимки може да се извършва и картиране в реално време. Освен това, всеки един потребител има възможност да избира с какъв софтуер да ползва инструментите си, за разлика от предходните поколения инструменти, където имаше ограничения по отношение на софтуерните решения, вградени от производителя.
Нашите партньори от Geomax също предлагат нови модели на тотални станции: с разширена далекобойност на безрефлекторни измервания; с възможности за Bluetooth връзка с преносими компютри, за да се разшири възможността за обмяна на данни в реално време между инструментите и специализирани софтуерни решения за геодезически задачи; с разширена издръжливост на полярни условия до -30°С; с подобрени възможности за обмен на данни – разполага се с USB порт за директно използване на флаш-памет за пренасяне на данни или пренос на данните през кабел към компютрите и една подобрена функционалност по отношение на вградения софтуер.

С какво навлизането на съвременните технологии в геодезията улесни работата на специалистите?
От една страна геодезията и като наука, и като професия е благодатна за развиване на модерни технологии и това я прави много близка до развитието на компютърните технологии. Практикуването на геодезията винаги е било много тясно свързано с приложната математика. Оттам съвсем естествена е връзката с компютърните технологии. От друга страна, се развиват и самите измервателни методи. Все по-масово в практиката, дори бих казал, че вече е стандарт да се използват тотални станции с далекомери, позволяващи безрефлекторно измерване – технология, която също не е нова, но не беше толкова достъпна допреди 5-6 години. Все по-масово се прилагат GNSS технологиите, които позволяват прецизно координиране с геодезическа точност на обекти и точки от земната повърхност посредством сигнали от спътникови навигационни системи. Разработчиците на геодезически технологии следят тенденциите в професионалната практика и предлагат все по-интересни неща, включително и в областта на лазерните сканирания и в областта на фотограметрията. За щастие последните постижения на технологиите вече започнаха много бързо да достигат българския пазар, което означава, че нашата професионална геодезическа общност е на световно ниво и в никакъв случай не може да се каже, че изоставаме в това отношение. Новите технологии идват за изключително кратко време в България, на разположение са и нашата професионална общност вече ги прилага.

Какво приложение намира геодезията в инфраструктурното строителство?
За момента най-популярно е изграждането на магистралите. Там се прилагат непосредствено геодезическата дейност, геодезическите практики и технологии. За разлика отпреди 5-10 години строителни компании все повече започват правилно да оценяват необходимостта от използването на последните възможности на геодезическите технологии. Геодезията винаги е била тясно свързана с всякакъв вид строителство – на сгради, на съоръжения и инфраструктурни обекти. Един строителен обект започва с геодезия. В процеса на изграждането на съоръженията също е необходима нашата професионална намеса. Един строителен обект също завършва с геодезия – най-малкото за получаване на Акт 16 трябва да се подготвят екзекутивните документи и да се внесе информацията в кадастралната система.
Строителните фирми, занимаващи се с изграждане на пътища, хвърлят поглед включително и към високотехнологичните решения за водене на машините посредством геодезически методи. Има такива тенденции. От професионална гледна точка, това говори за все по-добра визия на мениджърите в строителните фирми за важността на геодезическите дейности на строителни обекти.