Гордеем се с реализирането на предизвикателни и отговорни хидротехнически и инфраструктурни обекти
Разговор с инж. Георги Станилов, управител на фирма СтаниловУважаеми г-н Станилов, хидротехническото строителство е една от най-сложните инженерни дейности. Бихте ли сподели с нашите читатели, какви са опитът и успехите на ръководената от Вас фирма в тази област?
Това, с което се гордеем e натрупания опит от всичко постигнато до момента и добрите професионлани взаимоотношения. Успехите, които е постигнала ръководената от мен фирма не могат да се ограничат в един или няколко изпълнени обекта, естествено има такива, чието реализиране е знаково и важно. Например мога да посоча изграждането на трите депа за битови отпадъци изградени в Русе, Созопол и Силистра. Те са напълно нови съоръжения за България и изграждането им е базирано на международния опит, тъй като при изграждането им работихме с немски партньори. Съоръжения като тези депа до момента не са изграждани у нас и за това считаме себе си за пионери в тази област. Характерно за тях е, че освен технологията за депониране на отпадъците, те са снабдени и с пречиствателни станции за отпадните води -химически и биологически. В депата в Русе и Силистра има само химически пречиствателни станции, докато в Созопол има и биологическа. Други инфраструктурни проекти, които бих могъл да посоча са пречиствателните станции за питейни води в Гоце Делчев и Сатовча, както и тези в Сливен, Пасарел и Мала Църква, които предстои да се завършат. Също главния канализационен колектор в Стара Загора и канализацията по левия бряг ня р.Марица в Димитровград.
Участваме и в сферата на пътната инфраструктура. В момента участваме в търга за строителството на ЛОТ 4 от АМ Струма в консорциум с немската компания „Хохтийф“. Проектът е интересен и доста труден, предвид сложните теренни условия, които трябва да бъдат преодолени – река и скали, както и съоръженията към тях. Готвим се и за участие в ЛОТ 3 от същата магистрала, където предстои изграждането на 2 тунела, всеки с дължина 13km.
Пред строителните организации днес стоят множество възможности за избор. Искаме да Ви попитаме каква политика следвате при селектирането на технологии, продукти и материали, които да използвате за реализацията на вашите проекти?
Като фирма, която държи на извоювания с дългогодишен труд авторитет и позиции както у нас, така и в чужбина, от първостепенно значение за нас е качеството. То е фактор, с който фирма Станилов не прави компромиси, доказателство за това са отличните оценки, които сме получили при направените европейски одити за всички наши проекти. Друг фактор, който е с голямо значение това са сроковете и коректното отношение към възложители и партньори. На следващо място бих поставил материалите с които работим, защото те са тясно свързани с посочените по-горе фактори. За нас е „ строго забранено“ използването на евтини и нискокачествени материали. Ние винаги търсим оптималния и икономически изгоден и за двете страни вариант. Като пример за това мога да посоча пречистветелните станции, 70% от материалите са български продукти, които са с високо качество – използвахме тръби от хром-никел за тръбопроводите. Към изброеното до тук искам добява и това, че непрекъснато следим и използваме новостите в технологиите прилагани в строитеството и по-специално в тунелното и хидротехническото строителство.
Използването на строителна техника и машини са от голямо значение в хидротехническата работа. Бихте ли споделили с нас какви изисквания имате към техническите бази и машинния парк, които използвате, и в каква степен те са важни за ефективната работа?
Техниката е от изключителна важност за нас, затова и се стремим машините и оборудването да бъдат на високо ниво. Стараем се да поддържаме и оборудваме машинния и автомобилен парк на фирмата с най-добрата и съвреминна техника. Тъй като това е особено важно както за качеството и бързината на изпълнение, така и за сигурността и безопаснотта на хората, работещи на даден обект. Пример за това е робота „Мейко” - машина за полагане на пръскан бетон. Характерното за тази машина е,че още в процеса на пръскане, бетонът свързва, което се постига със специални ускорители, добавяни към сместта.
Друга машина това е анкериращата сонда „Мустанг”, инжекционната станция снабдена с компютърна система, която се използва за инжектиране на фини циментови разтвори.
Разкажете ни за някои от последните Ви проекти, с които се гордеете. На нашите читатели ще бъде интересно да разберат какви техническите предизвикателства сте срещали при тяхното изпълнение и по какъв начин успешно сте ги преодолявали?
За нас всеки нов проект е предизвикателство. Но като представителна извадка от всичко изпълнено до момента може да се посочат: Брегоукрепителното съоръжение - „Дамба Албена-Балчик”. Това е изключително сложно хидротехническо съоръжение, както в техническо отношение, така и по отношение на реализацията. Изграждането му се състои във възстановяване на онази част от сушата, погълната от морето. Брегоукрепването е важно, защото „връща” суша. За целта се налага натрупване на взривена скална маса – под водата се образува пирамида от скална маса. Процесът се извършва, когато няма вълнение, а количеството и размерът на скалната маса трябва да е правилно подбрано. Постепенното взаимодействие между водата и натрупаните материали води до сформиране на т. нар. ядро – основа на съоръжението.
Друг проект, за нас това е прякото ни участие в изграждането на софийското метро, където разгръщаме потенциала си и показваме в най-голяма степен възможностите си в тунелното строителство.
Корекцията на коритото и укрепване браговете на р.Арда в района на град Кърджали или така нареченото „Водно огледало”. Този проект е от тези обекти, които наричаме знакови, той представляваше укрепване на двата бряга на реката с подпорни стени, почистване на речното корито, укрепване на скатовете, реконструиране и изграждане на канализационната мрежа, както и укрепване на устоите на пътния и ж.п. мостове, които бяха пред срутване.
В историята на Вашата организация има множество проекти със социално значение, такива като участие във възстановяването на Боянската църква и музея на Кольо Фичето. В каква степен социалната и обществена дейност са част от Вашата фирмена култура?
Фирма Станилов участва в много и различни социални и благотварителни проекти. Например –изографисване на парклис в Мала Църква; Яденица; изградената детска площадка в с. Аканджиево, осигуряване на материали за ремонт на детска градина в Сестримо, построяването на параклис „Свети Георги” в с. Бели Искър. Всяка Коледа фирмата осигурява подаръци за деца от детската градина, подпомагаме фондация „Свети Никола” и Сдружението SOS Детски селища България, както и Хидротехническия факултет при УАСГ. Но от всичките ни дейности, с най-голямо социално значение определяме предотвратявнето на огромна трагедия, а именно навременното реконструиране и укрепване на устоите на пътния и ж.п. мостове в град Кърджали, които бяха пред срутване.
В заключение искаме да Ви попитаме какви са Вашите очаквания по отношение развитието на хидротехническия сектор у нас. С какво ще посрещне новите възможности в областта на хидроенергетика и инфраструктурата?
Очакванията и надеждите ни са много големи. На този етап отдаваме изключително голямо значение на язовир Яденица, който е свързан с ПАВЕЦ Чаира. След приключване на проекта там – изграждане на язовира и тунела ще може да се използва цялата мощност на ПАВЕЦ Чаира за върхово натоварване. Към момента се използват 30-40% от пълната мощност на централата (864 MW).
Надяваме се също така да се завърши изграждането и на други язовири, което ще подобри условията в хидротехническия сектор. С големи очаквания сме и относно изграждането на модерни пречиствателни станции и депа за отпадъци. 19/09/2011 |