Техника за асфалтополаганеИзискванията към качественето изпълнение на големия обем строителни работи в инфраструктурния сектор води до непрекъснато развитие и подобряване на техническите показатели на строителната механизация. Съвременната техника за полагане на асфалт се отличава с редица предимства – по-точно дозиране, еднаквост на дебелината и широчината на ивицата.
В статията ще разгледаме някои от машините за непрекъснато подаване на асфалтова смес, процес изключително важен, особено при големи инфраструктурни проекти.
Асфалтоподавачите или т.нар. фийдъри в най-общия случай представляват машини за приемане, съхранение и подаване на смес към полагача при необходимост. Основната концепция е намаляването на престоя на камионите на площадката и следователно повишаване на тяхната производителност. Срещан практически случай - голям обект, на който се работи без асфалтоподавач. Камион докарва сместа от асфалтовия възел и изсипва част от съдържанието си в бункера на полагача. Ако камионът е голям, както е най-често срещано, особено при големи обекти той ще напълни два-три бункера на полагача преди да изсипе целия товар и да се върне за още смес. През времето, докато асфалтополагачът изразходва своята смес от бункера, камионът чака. При наличие на асфалтоподавач времето за разтоварване на камиона е минимилизирано до разтоварване във фийдера. В случая камионът престоява съвсем малко време на площадката. Непрекъснатото полагане намалява нееднородността на материала и позволява постигането на по-гладка и здрава настилка. Също така се намалява и температурната нееднородност на площта.
MT 3000-2 на VÖGELE има възможност за складиране на 8 тона смес и позволява разтоварването на камион с 25 тона смес само за 60 секунди. Като се вземат предвид и капацитета на лентата и на асфалтополагача е възможно побирането на 40 тона смес. Това е предимство за поддържане на процеса до пристигане на следващия камион със смес и намалява загубите на време на полагача. MT 3000-2 е снабден с дизелов двигател DEUTZ с водно охлаждане TCD 6. 1 L6, в съответствие с нормите за емисии отработени газове и номинална мощност: 160kW при 2000 об/мин (по DIN). Горивният резервоар е с вместимост 380 литра, което позволява 10 часова работа без необходимост от спиране за презареждане. Електрическата система е 24 V. Системата за транспортиране на сместа се състои от два шнекови винта, разположени в приемащия бункер с диаметър 400мм. Лентовият транспортьор представлява безконечна лента с широчина 1100мм. Система от хидравлични обтегачи поддържат изпъната лентата. Система за отопление на бункера не позволява охлаждане на сместа и нейното залепване по стените. Електронна система за управление следи всички процеси при работа и предотвратява сблъскване на машината с асфалтополагача или друга механизация, обтягането на лентата и температурата на сместа. В режим на автоматично подаване всички системи се координират само с натискането на един бутон.
MT 3000-2 се придвижва с помощта на вериги, снабдени с гумен бандаж. Разстоянието между движещите колела е 2830мм. Системата за управление контролира всяка верига и нейното движение. Завиването се осъществява като се блокира хода на съответната верига. Оперативната максимална скорост е 24м/мин., а скоростта на пътуване е 4,5 км/ч. Производителността на машината е 1200 тона/час в зависимост от сместа, подадени през транспортната лента. Седалката на водача е регулируема и позволява разкриването на широка видимост. Таванът на кабината е от стъклопластови фибри. Габаритите за транспортиране са с дължина 9500мм, широчина 3000мм и височина 3100мм.
Моделът MT 3000-2 OFFSET е снабден с по-дълго рамо с възможност за хоризонтално завъртане до 55о в ляво и дясно, а вертикално движение до 32о. Това дава възможност за подаване на смес за запълването на каналите на подземата инфраструктура край пътя, както и за подаване на смес за покритие на тротоарите.
Двигателят и механизмите за управление и подаване на смес са както при MT 3000-2. Лентовите транспортьори са два - единият е неподвижен, разположен в машината, който предава смес на втория –подвижен. Подвижният от своя страна чрез хидравлична система се позиционира и обтяга. Габаритите за транспортиране са с дължина 14370мм, широчина 3000мм и височина 3100мм.
Друг представител на фийдърите е MF250 на DYNAPAC. Бункерът му позволява съхранение на 6м3 смес. Снабден е с двигател Cummins с мощност 129kW. Електрическата система е 2 x 12V 88Ah.
Системата за транспортиране е съставена от лентов транспортьор, разположен на два вала фиксирани в краищата на транспортната лента. Широчината и е 1200мм. Направена е от гумен материал, издържащ на температура, който е и износоустойчив. Височината на стрелата варира в границите 2090-3860мм. Регулира се с хидравлично бутало, застопорено в единия край към машината и ставно свързано със стрелата. Лентата е покрита с метален капак. Скоростта є достига до 84 м/минута.
MF250 се движи с помощта на 6 колела - две оси разположени в предния край и една двигателна в задния край на машината. Предните две оси са с малки стоманени колела с гумен бандаж, а задната с нормални гуми. Всички оси са подвижни, което позволява лесно и бързо маневриране. Могат да завиват само предните оси или и двете, като движението на задната ос може да е в посока на завиване на предните или в противоположната им посока. Скоростта на подаване е до 20 метра в минута, скоростта на движение е 17км/ч. Максималното подавано количество е 1440 тона на час, преминали през транспортната лента. Системата за управление е автоматизирана и позволява машината да се управлява само от един човек. Габаритите за транспортиране са с дължина 8500мм, широчина2550мм и височина 3100мм.
MF300 на DYNAPAC е по-големият представител на тази марка. Бункерът му позволява съхранение на 8. 5м3 или 17 тона смес. Снабден е с двигател DEUTZ с мощност 163kW. Електрическата система е 2 x 12V 88Ah. Транспортната лента е като тази на MF250, но е без покривен капак. Височината на стрелата варира в границите 2060-4800мм. Регулира се с хидравлично бутало, застопорено в единия край към машината и ставно свързано със стрелата. Скоростта на лентовия транспортьор достига 84м/минута или 132м/минута.
Подавачът се движи с помощта на вериги с гумен бандаж. Завиването става като се блокира хода на веригата от съответната страна на завиване. Скоростта на подаване е до 23 метра в минута, скаростта на движение е 3.9км/ч. Максималното подавано количество е 5000 тона на час, преминали през транспортната лента. Системата за управление е автоматизирана и позволява машината да се управлява само от един човек. Габаритите за транспортиране са дължина 13630мм, широчина 3000мм и височина 3367мм.
Още един преставител на този тип машини е марката ROADTEC. MTV 1000 е предназначен главно за прехвърляне на сместа от камиона към полагача. Чрез използването на тази машина се решава проблемът с нееднородността на сместа и разликата в температурата є. Подавачът се състои от приемен бункер и две транспортни ленти. Лентите са направени от износоустойчив материал с вградени лопатки за пренасяне на сместа. Първата лента предава сместа от приемния бункер към втората която предава сместа на асфалтополагача. В приемния кош е разположен шнеков винт със специално наклонени ножове за оптимално подаване към транспортната лента и за по-добро разбъркване и раздробяване на сместа. Машината е снабдена с 6 цилиндров дизелов двигател на Caterpillar с 300 конски сили. Има производителност 600 тона/час, прехвърлени към асфалтополагача. Движи се с помощта на 4 25”гуми. И двата моста са двигателни. Подвижни са само предните колела. Хидростатичната система позволява контрол върху скоростта - работна и пътуване. Контролната кабина има лява и дясна седалка, а контролното табло е подвижно и се позиционира спрямо мястото на оператора.
По-големият представител на тази марка е Shuttel Buggy MTV. Има същият двигател като MTV 1000. Бункерът позволява съхранение на 25 тона смес. Транспортните ленти са три. Съставени са от същия материал като MTV 1000. Първата пренася сместа от приемния кош към бункера, разположен в централната част на машината. Втората лента предава сместа от бункера към началото на третата която е подвижна. Капацитетът на разтоварване е 1000 тона/час. Последният лентов транспортьор има възможност за хоризонтално движение до 55о наляво и надясно. В централния бункер е разположен шнеков винт с променлив ъгъл на ножовете, който разбърква сместа и не позволява образуването на по-едри частици. Системата за затопляне предотвратява нежелано охлаждане на сместа и поддържането є в определен температурен интервал.
През 80-те години започва по задълбочено изследване на причините за нарушаване на целостта на пътните покрития. Една от основните причини е нееднородността на сместа в обемен и температурен измерител. Различната големина води до образуване на зони с различно уплътнение. Така недостатъчно уплътнените зони се превръщат в микропори, през които се просмуква вода. След няколко цикъла замразяване и размразяване се образуват пукнатини които в крайна сметка се обрушват и компрометират целостта на настилката. Също така много опасно за дълготрайността на настилката е температурната разлика. Разликата в температурата при различни участъци е предпоставка за недобро свързване на различните участъци и също така с основата на настилката. Резултатът от това е отлепяне на горните пластове от долните и нарушаване на целостта на настилката. Прекъсването на полагането също е един от основните фактори за влошаване на качествата на настилките. Прекъсването може и да е кратковременно, например за изсипване на смес в полагача, но и това оказва влияние на еднородността. Изстиването на сместа води и до образуване на по-големи зърна. Престоят на сместа в камионите, доставящи я на обекта, също оказва влияние.
Да се избягват тези лошо влияещи фактори е трудно, но не и невъзможно. На първо място е да се избегне изстиването на сместа и образуването на зърна с по-големи размери. Да се намали броят на прекъсванията, били те за изчакване на доставка или за зареждане на коша на асфалтополагача. Благодарение на подавачите могат да се решат тези проблеми и да се повиши качеството и дълготрайността на пътя. С използването на подавач се намалява престоят на сместа в камиона и се пести време и пари. Благодарение на системите за раздробяване и отопление на сместа и непрекъсващото є подаване към асфалтополагача, е по-лесно постигането на равна, гладка и по-здрава повърхност.
Асфалтоподавачът е машината, позволяваща непрекъснато полагане, поддържането на температурата и зърнометрията на сместа. Намаляването на престоя на камионите, доставящи сместа, намалява и загубите от престой. Подавачът е машина необходимост за всеки мащабен проект и всяка голяма фирма, занимаваща се с инфраструктурно строителство. Възможностите на подавача не го ограничават само до асфалтови смеси, а и до прехвърлянето и разпределянето на инертни материали. 21/08/2012 |