Bauma 2013Най-новите машини и технологии в инфраструктурния секторВпечатляващо, всеобхватно, технологично и много информативно беше 30-тото издание на bauma – най-голямото световно изложение за строителна техника, строителни материали и машини, минна техника и оборудване. Тази година изложението посрещна хиляди посетители в Мюнхен от 15-ти до 21-ви април. Нека разгледаме някои от най-новите продукти и разработки, които фирмите производителки представиха на атрактивните си щандове и изложбени площи.
текст инж. Милена Чолакова Най-голямото международно изложение за строителна, минна и кариерна техника, машини и оборудване -bauma, посрещна посетители от цял свят в дните от 15-ти до 21-ви април в германския град Мюнхен.
Внушителният брой от 530 000 посетители от 200 държави и 3420 изложители от 57 страни за пореден път доказаха високата класа на това изложение.
bauma е всеобхватен панаир, който засяга широк кръг от техника, производители, доставчици и крайни потребители. bauma е изложението с най-много световни премиери. На всеки три години водещи световни производители от сектора представят най-новите си разработки и продукти, съобразени с непрекъснатите бързи темпове на технологично развитие и световните изисквания за качество и дълготрайност, екологичност и технологичност.
Всяка година изложението излиза напред с нови рекорди – за най-много изложители, за най-голям дял международни участници, за най-големи изложбени площи и др.
Общо 3420 изложители - 1346 от Германия и 2074 от чужбина, общо от 57 страни, представиха най-новите си продукти и иновации в строителството и минни машини на площ от 570 000 кв. м. на bauma 2013.
Ето и някои от новостите, с които посетителите имаха възможност да се запознаят, посещавайки грандиозните щандове на фирмите-изложителки.
Земекопна и товарачна техника
Последните години сме свидетели на основните тенденции, които са водещи в политиката на фирмите, производителки и доставчици на земекопна и товарачна техника – повече мощност и увеличена производителност, икономии на гориви и намаляване количеството на вредните емисии. И тази година фирмите от бранша демонстрираха своите нови попълнения и разработки, отговарящи именно на тези тенденции.
Над 70 машини включваше експозицията на един от водещите световни производители на строителна и минна техника – Caterpillar. На основния щанд на компанията бяха представени 50 машини, с фокус върху технологиите за водеща производителност, горивна икономичност и съобразност с природата. Там бяха изложени: хибридният багер CАТ 336E H – моделът използва нова хидравлична система, която е изцяло разработка на Caterpillar. На изложението беше и премиерата на този модел. Друга машина, чието първо представяне беше на bauma 2013, e колесният товарач 988K. Машината отговаря на Етап IV изискванията на ЕС за вредни емисии и е с до 20% по-висока горивна ефективност в сравнение с предишния модел. Още, колесният товарач CAT 966K XE, оборудван с усъвършенствана задвижваща система, и електрическият булдозер CAT D7E. Премиерно бяха показани и четири минибагера - CАТ 302.2D, 302.4D и 301.7D и 308E2 с компактен радиус на въртене; багер-товарачът с четири еднакви гуми 444F и булдозерът D6K2. На щанда присъстваха и наскоро представените хидравлични багери 318E и M313D, автогрейдерът 120M2 AWD и минният камион 777G с товароносимост от 91 тона. В тандем с него е новият хидравличен минен багер 6020B, чийто пазарен дебют също е на bauma. Моделът е проектиран за максимална надеждност, ефективност и сервизопригодност, а кабината за оператора е с водеща в сегмента видимост към работната зона.
Друга световна марка - Hitachi Construction Machinery Europe, на своя щанд от 5600 кв. м., показа 29 нови машини на изложението bauma 2013 – широка гама от новите Hitachi Zaxis-5 багери и ZW-5 челни товарачи. Новите модели включват пет мини багера, осем средни, ултра големи верижни багери, четири колесни багера, челни товарачи, верижни кранове и четири модела машини със специално приложение.
Отличителна черта на серията багери Zaxis-5 е съвременната енергоспестяваща система, която позволява икономия на разхода за гориво с до 21% в сравнение с еквивалентните модели от серията Zaxis-3.
Бяха представени и осем модела от новото поколение средни багери Hitachi Zaxis – 5. По-големите машини – моделите от ZX210LC-5 до ZX250LC-5, са оборудвани с уникална TRIAS хидравлична система и мощен Stage IIIB двигател, който осигурява висока производителност с по-голяма горивна ефективност.
Посетителите на 30-тото подред изложение bauma имаха възможността да видят четирите нови модела колесни багера на компанията – моделите от ZX140W-5 до ZX220W-5. Предимствата на тези модели включват по-голяма мощност при повдигане, подсилено шаси и по-висока производителност с хидравличната система HIOS III.
Пет нови ZW-5 челни товарачи също бяха част от програмата на компанията за изложението, като се започне от ZW220-5 до най-големия модел на ZW550-5. Отличават се с голяма мощност на копаене и разтоварване, имат отличен разход на гориво.
Атрактивно беше представянето и тази година на Bobcat и Doosan. Шоуто започна с емблематичния Bobcat Square Dance, който малките машинки танцуват още от средата на миналия век. Тази година обаче “танцьорите” бяха от новото поколение машини с много подобрения по интериора, видимостта и най-вече производителността. След тях завесата се отвори и за новия телескопичен товарач TL470, който изнесе ревю с популярната кофа с грапа на Bobcat.
След представянето на компактните машинки на сцената се появиха тежките строителни машини. В центъра на действието беше верижният DX255LC, който с лекота накланяше товарния отсег с впечатляващите 450 на единствения по рода си съчленен самосвал Doosan DA40, най-ново поколение машина на норвежците Moxy, сега част от Doosan Infracore. Doosan показаха и своя 70-тонен гигант – DX700LC, впечатляващ с работна маса от 73 тона и кофа 4,5m3.
Голямо внимание беше отделено и на щанда на дъмперите, пословични със своята стабилност и маневреност, единствените в индустрията с тандемни оси на товарния отсег, подобно на професионалните горски машини, и с равномерно разпределение на масата в завой.
New Holland представи своята нова C серия булдозери, с три нови модела в диапазона от 13 до 20 тона. Отличителна черта за трите модела от новата C серия е SCR технологията, която допринася за 10.5% икономия на горивото, в сравнение с предното поколение от гамата на компанията. С 6.7 литровия FPT двигател се постига увеличаване на мощността с 9% за модели D125C и D180C, и 16% увеличение за модел D150C. Двата модела D150C и D180C имат нов V-образен охлаждаш пакет, който увеличава охлаждащата повърхност за по-висока ефективност и по-лесно почистване на радиатора.
И трите нови модела се отличават с най-голяма теглителна сила в своя клас – 213kN за модел D125C, 311kN за модел D150C и 372kN – модел D180C.
Новата кабина, която е с 10cm по-дълга от тази на предшествениците, осигурява перфектна видимост към острието на машината и с това гарантира по-добрия баланс на булдозера. Нов електрохидравличен джойстик предлага няколко автоматични функции.
ATLAS WEYHAUSEN представи на bauma 2013 изцяло обновената си гама челни товарачи и валяци под новото име ATLAS weycor. На изложението дебютираха новите модели AR60 и AR105e. С тези две попълнения гамата челни товарачи ATLAS weycor покрива пълна гама от модели с обем на кофата от 0,32m3 до 2,7m3 и вариации в размерите и приложенията. С включването си в редиците на товарачите ATLAS, AR105e става най-мощният модел в гамата, със завидното работно тегло от 9450 килограма и капацитет на кофата до 2,4m3 и двигател Deutz TCD 4.1 турбо. AR 105е има нов тип кабина, която ще се появи и на новите модели AR 65е - AR 85е в началото на следващата година. Всички елементи за управление са преработени, с най-важните елементи, интегрирани в нов многофункционален подлакътник.
AR 105e e от моделите на новата серия, които вече оперират със специално разработените нови двигатели Deutz TCD. Новоразработените двигатели Deutz серия TCD покриват изискванията на EU Stage IIIB и US EPA Tier 4.
JCB представи два нови колесни товарачи на bauma 2013 - на 427 и 437, като с тези модели предлага на клиентите повишена ефективност, по-ниски емисии и по-голям комфорт на оператора. Машините се захранват от Cummins QSB 6.7 литров двигател и разполагат с пет-степенна скоростна кутия и опция за автоматична блокировка на диференциала.
С широка гама от модели, представени в богат диапазон – от мини товарачи, колесни товарачи, нова гама от булдозери и тежкотоварни земекопни багери, CASE демонстрира позицията на световен лидер на пазара на строителни машини. Акцент във фирменото представяне беше новата серия М булдозери. Машините се захранват от двигатели FPT, в клас по горивна ефективност Tier 4. Булдозерите от серията са с до 16% увеличена мощност, при намален разход на гориво и увеличена производствена ефективност.
Тунелна техника и пробивни машини
Нови продукти и иновативни разработки в областта на подземното строителство показа и Sandvik. На изложението посетителите имаха възможност да се запознаят с някои от новостите в продуктовата гама на компанията. Сред тях бяха серията машини за прокопаване на тунели и каверни - Jumbos Dti с 3D навигационна система; DC125R - обновена версия на пробивни машини; чуковете Rammer, чиято марка отново е въведена на пазара през 2012 поради голям интерес от страна на клиентите.
Перфектен баланс между мощност и технологии представи Chicago Pneumatic с новия дизайн на хидравлични чукове RX, изразяващ се в иновативни технологии с по-малко компоненти и двойни фиксатори за по-висока надеждност. Новите модели се отличават с по-голяма мощност, постигната с Hybrid технология. Вътрешен контролен клапан осигурява по-висока ефективност. Сред другите предимства на модела са: PowerControl Plus система, позволяваща на оператора да коригира начина на работа в зависимост от приложението; Power stop система за по-добра защита при празен удар; Auto Lube система за смазване за удължен живот на инструмента. Много добра вентилация за по-добра защита от прах.
Един от водещите прозводители на пробивни машини – BAUER Maschinen, представи новата си серия PremiumLine. Както и името подсказва, това е най-високият клас пробивни машини от гамата на компанията, която включва мултифункционални платформи за широк спектър от приложения. Обхватът на PremiumLine дава възможност за прилагане на всички техники на сондаж, както и такива за подобряване на земната основа. Всички машини от серията PremiumLine са оборудвани с двигател Tier IV и отговарят на най-високите стандарти за вредни емисии. Особено внимание е отделено на лесното опериране при работа и осигуряване на безопасност.
Пътностроителна техника и производство на асфалт
Четири силни марки - Wirtgen, Vögele, Hamm и Kleemann, общо с 90 експоната и 29 премиери, представиха впечатляващ поглед върху технологичното развитие в пътностроителния бранш. С 6 световни премиери Wirtgen въвежда нова ера в пътното строителство. Независимо дали става въпрос за нов път или саниране – с двете нови генерации студени рециклери и стабилизатори на почви, както и бетонополагащите машини пътностроителните фирми са подготвени оптимално за всяко предизвикателство. Най-висока сигурност в процеса, по-малък разход за гориво, повече комфорт при обслужването на машините – това представлява новата генерация „-3” на Vögele. 11 световни новости при асфалтополагачите и работните маси с уширения бяха представени на bauma 2013. С 9 световни новости от сериите H, HD+ и HD CompactLine Hamm продължава портфолиото от валяци за наземни работи и тандемни валяци. Ефективността е мотото в бъдещето на технологията за уплътняване.
Новите мобилни челюстни трошачки от серията MOBICAT EVO и трите световни премиери на Kleemann впечатляват с висока ефективност и изключително разнообразие.
Върху изложбена площ от 4800 кв. м. FAYAT групата, чрез своите дъщерни девизии, представи широка гама от пътни съоръжения, пътностроително оборудване и машини, технологии за поддръжка и рехабилитация на пътищата. Акцент в представянето на Marini беше новата асфалтосмесителна инсталация - eTOWER 2500. Тази нова версия от гамата Top Tower е не само икономична, но и много приспособима към различни работни и производствени условия.
Традицонно BOMAG представи богата гама от машини и оборудване за третиране и уплътняване на почвите, валяци, рециклери и др, с акцент върху ергономичността, екологичността и маневреността при работа. Производителите акцентираха върху новите си технологии за стабилизиране на земанта основа и уплътняване на почвите.
Benninghoven представи на bauma редица иновации и нови инсталации. На изложението в Мюнхен клиентите на фирмата се запознаха в детайли с инсталация за полимер-модифициран битум с производителност 30 т/ч (по-малкият модел е с капацитет 10 т/ч). Основното предимство на инсталацията е нейния хомогенизатор, марка "Supraton". Висококачествената мелница произвежда фино-хомогенизиран и стабилен полимер-модифициран битум, който минава само веднъж през нея, за разлика от други производители, при които битумно-полимерната суспензия преминава няколко пъти през мелницата, което означава няколко пъти по-високи разходи за енергия. Висококачественият хомогенизатор позволява кратко време за "зреене" на ПмБ в битумната цистерна с бъркачен механизъм, с което той може по-бързо да бъде вложен в асфалтовата смес. Възможността за настройка на процепа между режещите инструменти на хомогенизатора дава възможност за работа с различни по големина и форма модификатори (не само SBS), което от своя страна води до независимост при избора им и съответно по-голяма производствена гъвкавост. Инсталацията е оборудвана с компютърно управление, което за най-бърз сервиз е свързано посредством модем с централата на Benninghoven в Германия.
На bauma компанията представи и система за пено-битум за производството на ниско-температурен асфалт, при което производство може да се постигне икономия на енергия за подгрев на инертните материали до 20%, както и да се намалят значително емисиите вредни газове.
Пено-битумът се използва също и при влагането на големи количества студен рециклиран асфалт, като в комбинация с иновативната многовариантна система за подаване на студен рециклиран материал в мешалката, клиенти на Benninghoven подават забележителното количество от 50-55% рециклиран асфалт в асфалтовата смес. Представената на bauma система за пено-битум се състои от битумна помпа, която впръсква точно дозирано количество битум с налягане от около 5 bara в специална камера, в която се подава студена вода под налягане. Битумът се разпенва в разширителна камера и се разпределя върху минералите в мешалката посредством отделна впръскваща греда с дюзи. Преди да попадне в мешалката, може да се вземе проба за лабораторни изследвания посредством отделен кран за проби.25/05/2013 |