ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VII, брой 5, 2013

Очаквам Видин да укрепне икономически и да се превърне в притегателен център

Разговор с г-н Герго Гергов, кмет на Община Видин

Очаквам Видин да укрепне икономически и да се превърне в притегателен център

Уважаеми г-н Гергов, наскоро беше пуснат в експлоатация Дунав мост 2. Как откриването на това съоръжение ще повлияе развитието на града, в каква насока очаквате подобрения и нови инвестиции?
Дунав мост 2 отвори вратата на България към Европа и аз съм убеден, че той отваря пътя и на много нови възможности. Очаквам задълбочаване на търговските контакти, откриване на логистични центрове, разработване на транспортни услуги. Налице е по-голям интерес за инвестиции от страна на румънския бизнес, който ще ползва предимствата на данъчната и фискалната политика на България. От друга страна, местният бизнес ще разчита на усвояването на нови пазари и разширяване на търговията и обмена на стоки и услуги. Не е за подценяване факта, че управлението на Дунав мост 2 е на видинска територия. Очаквам Видин да укрепне икономически, да се превърне в притегателен културен и туристически център. Поддържаме близки контакти с побратимения на Видин град Калафат, с който мостът ни свързва от румънска страна, както и с големия университетски град Крайова. В преговори сме по отношение на възможностите да участваме в общи проекти по европейски програми, да съдействаме за развитие на по-динамични бизнес контакти и предприемане на стъпки за отваряне на филиал на Медицинския факултет от гр. Крайова в нашия град.

Разбира се, с експлоатацията на новото инфраструктурно съоръжение ще се ускори комуникацията не само между Видински регион и много региони от съседна Румъния, но и със страните от цяла Европа. Чрез река Дунав Видин е бил свързан с европейските народи още в далечното минало и се надявам, че в скоро време той ще възстанови своя облик на един от най-красивите градове и един от най-динамично развиващите се транспортни, туристически и културни центрове в Дунавския регион.

Какво бихте казали по отношение на инфраструктурата в близост до моста? Какви проекти предвиждате за подобряване или изграждане на подходяща инфраструктура, така че да не се прекъсва важната транспортна и икономическа връзка?
Искам да припомня, че аз се подписах с „особено мнение” под Акт 16 на Дунав мост 2. Причината за това е, че останаха редица неизяснени въпроси след въвеждането в експлоатация на моста, свързани с прилежащата инфраструктура. Проблеми има при двата надлеза над скоростната жп линия – до парк „Нора Пизанти“ и на ул. „Широка“ в града. Линията минава покрай ромския квартал на Видин „Нов път“ и на практика отрязва достъпа на хората до града, тъй като няма изградена пътна връзка.

Вторият проблем е в Западна промишлена зона, където се намират офисите и базите на редица фирми, а пътят, който води до там, е бил разрушен заради строителството на Дунав мост 2. Общината търпи сериозни последици от това положение и е изплатила досега обезщетения за над един милион лв. на потърпевшите фирми. Затова тези въпроси бяха поставени пред председателя на държавната приемателна комисия с настояването да се намери решение в най-скоро време. Възложител на моста при Видин-Калафат е държавата, но общината, а също и жителите понасят на свой гръб неуредиците около изграждането на инфраструктурата към съоръжението.

С Решение №84, взето с Протокол №6/20.06.2013 г., Общинският съвет предложи пакет от мерки за държавна ангажираност към град Видин и Община Видин във връзка с подобряването на пътната инфраструктура. На първо място, важно е да се извърши незабавен ремонт на републиканския път „Е-79”, от Видин до Монтана с оглед ефективното използване на Дунав мост 2. Също така, като спешна и неотложна приоритетна правителствена мярка е необходимо да се извърши ремонтиране, изграждане и модернизация на републикански път „Е-79”, жп линията и алтернативния път край река Дунав през с. Арчар и всички инфраструктурни комуникации по трасето на Европейски коридор №4, като тези дейности бъдат приети още от 2014 г.

В този пакет от мерки посочваме необходимостта от проектиране и реализиране на нови инфраструктурни обекти: укрепване на дигите с цел усвояване на терените между Ферибота и Дунав мост 2 за предпазване от наводнения; изграждане на интермодален терминал, който да създаде условия за оптимално взаимодействие, интеграция на различни видове транспорт, подобряване качеството на предоставяните транспортни услуги в региона на Видин.

Какви други ключови инфраструктурни проекти се изпълняват в Община Видин? На какъв етап е тяхната реализация?
Съвсем наскоро подписахме договора за проектиране и строителство на пречиствателна станция, което се прави в рамките на проект „Рехабилитиране и разширение на водоснабдителната и канализационна системи във Видин”. Проектът за водния цикъл на града е един от най-мащабните, който се изпълнява в момента. Той е по Оперативна програма ”Околна среда” 2007-2013 г., процедура ”Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води в агломерация с над 10 000 еквивалент жители”. Стойността му е 75 021 684.29 лв. с ДДС. Той включва още рехабилитация на част от водопроводната мрежа – улични водопроводи по 40 улици с обща дължина 13 648m, както и сградните водопроводни отклонения с дължина 5 046m, както и разширяване и реконструкция на канализационната мрежа на 46 улици с обща дължина 16 501,35m, нов колектор, рехабилитация на канални помпени станции и др.

Друг не по-малко важен проект, който засяга цялата Видинска област, е „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Видин“. В процес на изпълнение са строително-монтажни работи. След стартиране на договора за строителство на 01.03.2013 г. започна и реалното изпълнение на договора за строителен надзор. Регионалното депо се изпълнява по Приоритетна ос 2 на Оперативна програма „Околна среда” 2007-2013г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и от Кохезионния фонд на Европейската общност. Договорът е между Министерството на околната среда и водите и Община Видин, в партньорство с другите общини от областта за безвъзмездна финансова помощ. Стойността на проекта е около 20 млн. лв.

Община Видин си поставя амбициозни цели и с реализирането на проекта „Зелена и достъпна градска среда в гр. Видин“. Той е по Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ "Зелена и достъпна градска среда" на Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г. и е на стойност 4 975 529,27 лв., от които 248 776,46 лв. - съфинансиране от Община Видин.

Целите са свързани с повишаване на качеството на живот чрез подобряване на физическата среда, както и на социалните и екологичните условия. Той предвижда обновяване на обществени пространства в центъра на Видин с обща площ 38 000 кв.м, рехабилитация и реконструкция на улична мрежа и въвеждане на енергоспестяващо улично осветление, възстановяване на зони за обществен отдих, изграждане на велосипедни алеи, поставяне на указателни знаци, създаване на достъпна архитектурна среда.

В заключение, какви са очакванията Ви за развитието на града в близките години? Какви цели и приоритети следвате Вие и Вашият екип?
Аз и моят екип имахме изключително отговорната задача през цялата първа година и повече от мандата да се справим с тежкото финансово наследство от предишното управление. Успяхме обаче да стопяваме и задълженията, и да се опитваме да надграждаме. Нашата цел е жителите на Видин и общината да живеят по-добре, а младите хора да виждат тук перспективи за развитие. Затова и със собствени сили и ресурси, и чрез лостовете на европейските програми ние подобряваме инфраструктурата, социалните услуги, търсим възможности за реализиране на инвестиционни програми и намаляване на безработицата, съсредоточаваме усилията си в реализирането на туристически и културни продукти и лобираме за откриване на висше учебно заведение във Видин. За всичко това очакваме сериозна подкрепа от държавата и се надяваме, че правителството ще постави сред своите приоритети съживяването на Северозападния регион на България, част от който е Видин.