Benninghoven aсфалтосмесител и инсталация за полимер-модифициран битум за AM СтрумаАвтомагистрала Струма е част от Общоевропейски транспортен коридор № 4 и е от голямо значение за българската икономика. Лот 2 Дупница – Благоевград с дължина 37,5 км се строи от българо-италиански консорциум и трябва да е готов до края на 2015 година.
За този важен проект фирма Benninghoven достави на фирма Геотрейдинг мобилен асфалтосмесител тип MBA 3000 plus с производителност 240 т/ч и мобилна инсталация за полимер-модифициран битум тип CPA 10 L с производителност 10 т/ч. Необходимото за отсечката количество асфалт от около 600 000 тона, ще бъде произведено от два Benninghoven асфалтосмесителя, които са разположени на една строителна площадка - асфалтосмесителят MBA 3000 plus на фирма Геотрейдинг и асфалтосмесителят MBA 2500 на другата българска фирма в консорциума – ГБС.
Мобилният асфалтосмесител MBA 3000 plus се отличава със студено дозиране с 5 дозатора, сушилен барабан с пръстен за централно подаване на до 30% рециклиран асфалт, PUREAIR-филтърна инсталация на Benninghoven от най-нова генерация, 5-степенно сито, топли бункери с вместимост 30 т и 3-тонна мешалка. Съоръжението е снабдено с агрегат за подаване на целулозен гранулат, дозатор за течни добавки и гарнитура за разтоварване на собствен прах.
Асфалтосмесителят и инсталацията за полимер-модифициран битум бяха монтирани в рамките само на 2 седмици от екип от специалисти на Benninghoven от Германия и България.
По желание на клиента инсталацията за полимер-модифициран битум е монтирана на шаси, като всичките й връзки са на щекерен принцип. Битумните тръбопроводи се монтират за най-кратко време с помощта на тръбни компенсатори. Суровият битум се подава от две мобилни цистерни с електрически подгрев и с вместимост всяка по 60 m³ към електрически ударен подгревател с мощност 250 kW. Проточният нагревател повишава моментално температурата на битума с 30°C преди да бъде изпомпан в резервоар с бързооборотна мешалка и да бъде смесен с полимерите. Високоефективна специална мелница хомогенизира битума с полимерите само в един ход, след което полимер-модифицираният битум (ПМБ) се изпомпва за „узряване” в две мобилни цистерни от по 60 m³ с бъркачни механизми и електрически подгрев.
От цистерните с бъркачни механизми полимер-модифицираният битум се подава на асфалтосмесителя за производство на асфалтови смеси или се разтоварва с помощта на станция за разтоварване в автоцистерна. Станцията за разтоварване е снабдена с дебитомер за най-точно дозиране на ПМБ.
Асфалтосмесителят и инсталацията за полимер-модифициран битум се управляват от две управления, които работят независимо едно от друго. Двете инсталации са последна дума на техниката и представляват референция за Benninghoven не само в България, но и в съседните страни. 03/03/2014 |