Багеридинамични промени в сектораНовите изисквания IV на ЕС за емисиите на отработени газове извън магистралите наложиха последните години производителите да направят нови разработки на своите модели, да извършат динамични промени в продуктовите си гами, за да бъдат подготвени и да излязат с конкурентни предложения на пазара, когато законодателните промени са вече в сила.
Нека видим какво се случи в сектора на багерите през изминалата година.
Изминалата година беше изпълнена с вълнуващи събития що се отнася до европейския пазар за багери, с поне 20 нови машини пуснати само от Hitachi, например, включително нова линия 5 спектърни багери. В същото време, Volvo пусна 3 нови компактни модела, също така по-голям багер, създаден за специални приложения, включително и 2 багера с голям обхват за пазара за разрушаване. Компанията създаде нова фабрика за багери в Калуга, Русия, с площ 20 660m2. Междувременно, CNH и Kobelco се освободиха от продължилoтo десетилетия съвместнo сътрудничество, давайки възможност Kobelco да изгради мрежата си за продажби и обслужване (сервиз) в Европа и на други места.
Строги изисквания за емисиите
Четирите нови багера – 9 тоннните CX75 SR и CX80C на Case и Е75C SR и Е8C MSR на New Holland в същия товарен клас използват редица от системите за отработените газове, за да спазват строгото ниво IV на ЕС за емисиите на отработени газове извън магистралите, което влезе в сила от началото на 2014 година, заменяйки настоящите закони на ниво IIIB и намалявайки нивото на замърсителите в отработените газове до нивото на замърсеност на въздуха в много от градовете.
От своя страна, JBC твърди че е единствен в индустрията, който е изпълнил сегашните изисквания на ниво IIIB със своите двигатели Ecomax, без използване на допълнителни системи за отработените газове, такива като филтъра за твърди частици (DPF) или селективна каталитична редукция (SCR). JCB сега пригажда своя двигател Ecomax в багерите си среден клас – от 11 до 22 тонните. Компанията твърди, че в сравнение с предишните поколения, има икономия на гориво от порядъка на 10%. Работейки 1600 часа годишно, багери като 22 тонния верижен JS 220, може да спестят 5200 евро за период от три години, базирано на европейските цени на дизела. Но освен, че променящото се законодателство за емисиите има значително влияние върху развитието на новите машини, производителите се фокусират също така на редица други фактори, за да подобрят машините и да дадат тласък за подобряване на ефективността с много бърза крачка. Хидравличната технология е основен пример, а JCB е направила подобрения и тук, с фокус върху сигурността. Компанията ще пригоди своята 2 Go хидравлична изолационна система към серията JS багери, също както и своите мини и средни багери. Твърди се, че технологията осигурява вторична защитна система. Всички JCB JS багери имат лост, който блокира хидравличната система, който се снижава, когато операторът е в кабината, за да се зареди хидравликата и да я подготови за употреба. Все пак с 2 Go операторът трябва да направи допълнително потвърждение като натисне превключвател на главното табло. Това трябва да предпази работещия край на машината от задвижване, в случай че серво лостовете са преместени случайно, докато операторът сяда на мястото си.
Последният багер на Hyderma идва под формата на MX серията колесни багери, производството на които започва през миналата година. Има 3 модела – 15 тонният клас MX14, 17 тонният клас МХ16 и в 19 тонният клас МХ18, всеки от които отговаря на ниво IIIB. Съвременната хидравлика е характеристика на тези модели, наред с двойната товаросензорна система и системата за намаляване на високото хидростатично налягане, с която разполагат, а предлагат и функция „еко” също така.
От Caterpillar също акцентират върху съвременната хидравлика като ключов фактор за пестенето на гориво на багерите от E-серията на компанията. Откакто е пусната серията през 2011 г., клиетните са отчели спестяване на гориво от 5 до 10% и до 25 % за хибридния модел 336Е Н. При Е-серията, допълнителен електронен сигнал контролира потока на гориво и така регулира още повече доставката на енергия. Е-серията багери използва “back-to-back” регулиращ винтил, изграден от единичен блок. Спомагателни винтили, монтирани върху главния са подредени пирамидално. В резултат, спомагателните хидравлични кръгове и конфигурацията на клапаните на Е-серията може да бъде опростена за надеждност и да участва в модернизацията на хидравликата. Той казва, че електрониката на хидравличната система улеснява по-финото настройване на изпомпвания поток, за да осигури нуждите на оператора и по този начин да намали разхода на потока. Вентилаторите за променливата скорост бездействат само когато е необходимо. Маслото се стопля по-бързо и помага да се намалят загубите от триене. Машините разполагат и с по-прости хидравлични кръгове, които са по-прави, къси и кратки. Доставчиците на компоненти в индустрията започват да предлагат пакети на склад, които включват подобни хидравлични елементи, спестяващи гориво. Новата система Virtual Bleed Off (VBO) на Bosch Rexroth, например, е проектирана да осигури точно необходимия хидравличен поток в хидравличния кръг. Това не само че спестява гориво, но компанията казва, че прави по-комфортно оперирането и дава по-бърза реакция.
Doosan вече прие VBO за своите гъсенични багери DX340LC-3 и DX380LC-3, отговарящи на ниво IIIB, като тя е брандирана като D-Ecopower технология. От електронната помпа, регулираща налягането и затворената централна хидравлична система се изисква подобрение от 26% в производителността и до 12% спестяване на гориво. Консумацията на гориво също беше ключов приоритет за Doosan, когато развиваха новия си, отговарящ на ниво IIIB 15,3 тонен компактен обхват DX140LCR-3, който казват че доставя 11% повече енергия, сравнен с предишния DX140LCR, отговарящ на ниво IIIA. Твърди се също така, че води до 5% ръст на производителноста (m3/час) и на коефициента за разход на гориво (литри/час), в зависимост от избрания работен режим и от предприетата работа. Doosan казват, че цялостното намаляване на разхода на гориво е свързан с ефективността на охлаждането на машината, в резултат от монтирането на нов вентилатор с електрически контрол скоростта му. В същото време има нарастващ интерес към усилването на традиционните източници на енергия. Най-обсъждана е хибридната технология, а това е област, където Komatsu е безспорен лидер.
Хибридни модели
Първият хибриден багер на Komatsu е пуснат през 2008 г. и оттогава компанията е продала повече от 2000 такива багери от 20 тонния клас, възлизащи на повече от 1 милион работни часа. Най-новата версия на 21.2 тонния HB215LC-1 беше представена на изложението Bauma. Този модел предлага 25% по-малък разход на гориво и емисии на СО2 от традиционния багер. Това се постига чрез улавяне на енергия, която иначе би се изгубила при спирането на въртеливите движения на горната структура. За преобразуване на тази енергия в електричество, се използва генератор, а тя се съхранява в кондензатор. Тя отново е на разположение за завъртане на горната структура или да подпомогне двигателя по друг начин, който се диктува от бордовия компютър. Komatsu е единственият производител, който има електрически хибриден багер в производство днес, макар че други производители, включително Doosan, Hitachi и Hyundai изложиха прототипи в 20 тонния клас хибридни багери на много изложения през последните няколко години. Liebherr също представи интересен концептуален багер на Bauma, обединявайки многообразни системи в 40 тонна опаковка. Концептуалният гъсеничен R 9XX предлага електрическа и хидравлична система за улавяне и съхраняване на излишната енергия.
Баланс на разходите
Този баланс е нещо, на което производителите наблягат. Например, всяка машина, която Volvo произвежда, ще трябва да осигури силна икономическа обосновка за своите клиенти. „Ние се фокусираме върху горивната ефективност и приложимоста за клиента. Продължаваме да изследваме хибридите и имаме много опит в тази група благодарение на Volvo Bus,” твърдят от компанията.
Въпросът за разходите и ползите на клиента е това, което подтикна Caterpillar да тръгнат по друг път, развивайки това, което описват като хибрид. Въпреки че книжовната дефиниция на хибрид би намекнала за машина с комбинация от енергийна система на борда, Caterpillar гледа от по-широк ъгъл, и определя хибридната технология при багерите, която е развила, като нещо, което може да възстанови загубената енергия. 336Е Н е 36 тонен клас багер, отличаващ се с хидравличен акумулатор за улавяне на загубената енергия, повече от повечето електрически системи. 20/04/2014 |