Ще продължим да подобряваме градската среда и общинската инфраструктураРазговор с г-н Златко Живков, кмет на Община МонтанаУважаеми г-н Живков, изминалата година беше много важна за общината по отношение проектите за подобряване на инфраструктурата. Един от значимите проекти е "Разширение и рехабилитация на канализационната и водоснабдителната мрежи на град Монтана". Как върви изпълнението на този проект и кога се очаква неговото приключване?
На 1 юли 2013 година бе направена първата копка. През септември тази година трябва да е приключил и ние да сме готови с изпълнението му. След проведените шест обществени поръчки крайната цена е близо 53 милиона лева. Най-голямата поръчка е за строителството - 50 милиона от консорциум с главно действащо лице Главболгарстрой. Според линейните графици януари и февруари бяха планирани без строителство по проекта. Високите температури през първия месец на годината ни позволиха да работим добре. В момента в оперативната програма ни дават за пример като текущо изпълнение. Имаме извършена работа за около 15 милиона лева и още за 11 милиона лева, които чакат да бъдат разплатени.
Около 4 милиона лева или 7 процента е участието на общината, извън финансирането по оперативна програма „Околна среда”.
Предстои да започне възстановяване на настилката на улиците, обект на водния цикъл. По-голямата тема и най-важният въпрос ще бъде възстановяването на града след приключването на строителството. Когато вече бъдат изкърпени участъците, общината ще търси допълнително средства за цялостно преасфалтиране и се надявам да се справим. Това ще бъде задача №1 в края на тази и през следващата година.
Стартира изпълнението и на друг важен за общината проект - Обходният път на Монтана. Той е част от ключова пътна артерия. В какъв аспект очаквате изграждането на този обходен път да се отрази на града и района?
Този участък от 12,5 километра е много важен за Монтана. Той е част от транспортен коридор №4 и ще освободи сегашния околовръстен път на Монтана от натовареното движение. Чрез проекта се изгражда изцяло новото трасе с 4 пътни възела, 7 подлеза, мост над река Огоста и железопътен надлез. Срокът на изпълнение е 16 месеца или трябва да бъде готов до края на тази година. Безспорно строежът на обходния път е важен за хората от Монтана. След пускането му ще бъдат намалени значително вредните емисии във въздуха. За да се справим с последиците от натовареното движение, ние работим последователно от няколко години. Включихме се в международен проект за „Последна чиста миля”, насочен към енергийна ефективност на транспорта. Приехме мерки, които да ограничават движението на тежкотоварни коли в града. Обходният път със сигурност ще направи и транзитното преминаване по международния път Е79, част от транспортен коридор №-ІV, по бързо и безопасно, още повече, че след пускането на Дунав мост 2 трафикът в региона се е увеличил с 30 на сто.
Новият път е важен, защото е отсечка и от най-късия път от Западна и Централна Европа към Азия и към Беломорието. През следващия програмен период ще бъдат изградени и още участъци в Северозападния район между Видин - Монтана и Мездра – Ботевград.
Какво Ви предстои през тази година? Споделете какви проекти, свързани с подобряване на градската среда и условията на живот, са предвидени в плановете на общината.
Останалите значими проекти са "Осигуряване на зелена и достъпна среда в Монтана". Чрез него около новата църква ще бъде изграден парк с площ 16 декара. Предвижда се създаване на 8230 квадратни метра зелени площи, изграждане на фонтан и чешма, обособяване на велосипедни алеи, монтиране на улично осветление и изграждане на паркинг за автомобили на площ от 600 квадратни метра. По същия проект ще бъде обновена "Слънчевата градина", площад „Алеко Константинов” и основно ремонтиран булевард "Парта". Стойността е 4 милиона и 600 хиляди лева,
Най-големият проект в областта на спорта се изпълнява 2013 – 2014 година със средства по програмата за транс-гранично сътрудничество между България и Сърбия. Това е и най-голямата инвестиция за модернизирането на стадион „Огоста” с изграждане на лекоатлетическа писта, прожекторно осветление и стационарна напоителна система. Проектът е на обща стойност 682 045 €, от които безвъзмездната помощ за община Монтана е 462 934 €,
За следващия програмен период 2014 – 2020 са определени 16 обекта като приоритетни в Монтана. Сред тях са лесопарк Калето, парк Огоста, сградите на пет детски градини, четири училища, Общинският детски комплекс, Читалището, Младежкият дом, Библиотеката и обекти на Историческия музей. Строителството на някои от тях ще започне още през тази година.
Бихте ли споделили какви са Вашите очаквания за развитие на града в близките години? На какво ще разчитате Вие и екипът Ви за успешната реализация на проектите?
В следващите две години трябва да приключим всички проекти, които са във финансовата рамка на първия програмен период 2007 – 2013. В момента работим по над 20 такива.
Ще кандидатстваме за новата финансова рамка на следващия програмен период 2014 – 2020, въпреки че очакванията ни са много малки за тази година, не само на нас, но на всички бенефициенти. Това е по-скоро работа, която предстои.
И в бъдещите няколко години ще разчитаме на средства от бюджета и основно от оперативните програми. Надявам се взаимодействието между органите на управление и общините да бъдат на ниво и всички договори и цялото им изпълнение да бъдат верифицирани, изпълнени и защитени така, че да продължим да подобряваме градската среда и общинската инфраструктура и наистина да създадем една нова и модерна Монтана. 20/04/2014 |