ConExpo 2014, Лас Вегассцена за новите технологииГолемите строителни изложения са най-подходящото време за много производители да представят пред своите клиенти новите си модели, както и последните допълнения към съществуващите продукти. Въпреки че ежегодното издание на ConExpo тази година се проведе в Лас Вегас, то без съмнение ще окаже влияние и върху Европейския пазар. Изложението предоставя сцена за производители от много области включително за трошачно – пресевна механизация.
На ConExpo своя дебют направи мобилната ударно-отражателна трошачка на Kleemann модел Mobirex EVO 2. В продължение на четири години Kleemann непрекъснато разработва серията Mobirex EVO. Постигнато е оптимизиране на потока от материали с използване на непрекъсната система за захранване (CFS), каквато е приложена по подобен начин и при модела MC 110 EVO. Претоварването се отчита с помощта на различни параметри и съответно скоростта на транспортиране на материалите се регулира. Това е основно правило за системите на Kleemann, при които транспортиращите елементи не спират напълно по време на работа и това осигурява непрекъснато натоварване на разтрошаващата част от машината. По избор може да бъде добавен конвейер за връщане на твърде големите фракции, който също е с обновен дизайн. Благодарение на конвейер без извивки и транспортен улей, интегрирани в захранващия бункер, е увеличена драстично оперативната сигурност при работа с нееднородни материали, откъдето обхватът на приложение на машината става още по-обширен. Новият конвейер при системата за връщане на големите фракции допринася за значително увеличаване на просвета при незадължителното пресевно звено. Транспортирането на трошачната инсталация с добавено пресевно звено е значително по-лесно и става посредством тежкотоварно ремарке с ниска централна площадка. В допълнение, пресевното звено е оборудвано със система за повдигане с кука, което позволява елементът да бъде преместван и транспортиран отделно.
Две в едно
Новият две в едно мобилен модел Lokotrack, представен от Metso, е проектиран да работи заедно с мобилната челюстна трошачка Lokotrack LT106, която също ще бъде показана на изложението. Новата трошачка беше представена заедно с мобилната пресевна машина ST2.8. Двупалубната верижна пресевна машина Lokotrack ST2.8 е оборудвана с новото сито на компанията Super Stroke Screen, което работи с 20% по-висока пресевна сила и осигурява 20% по-голяма пресевна площ на втората палуба. Пресевната сила се преобразува в мощност при отделяне на материала, а голямата пресевна площ от 7.4m2 и размери 4.8 x 1.5m осигурява постигане на висока прецизност при фино пресяване. По данни на производителя представянето на машината е най-добро, когато материалът е лепкав, влажен и труден за обработка, при което е необходима висока производителност. ST2.8 може да се справи безпроблемно и с метални части благодарение на добавените магнитен сепаратор и барабани. Захранването е осигурено от дизелов двигател Caterpillar C4.4 с мощност 75kW, а използването на нова хидравлична система намалява разхода на гориво с 25%. Новата инсталация Lokotrack може също да бъде захранвана с външен електрически източник и контролирана с интелигентна система за управление. Друга технология, която беше представена, включва моделът на Metso НР3, част от новото поколение високопроизводителни конусни трошачки.
Други представяния
На изложението бяха показани показани три нови машини на Powerscreen – челюстна трошачка Premiertrak 300, Trakpactor 320SR – ударно-отражателна трошачка и пресевна машина Warrior 2100. Damian Power, който е директор на международната продуктова линия обяснява, че изложението Conexpo е идеален момент за представяне на новите машини на Powerscreen на световния пазар. Всички машини са с обновен дизайн. Запазен е традиционният зелен цвят на Powerscreen, като конвейрите и шаситата са тъмно сиви.
Челюстната трошачка Premiertrak 300 разполага с нова опция за хидростатично задвижване, което позволява машината да се обръща и деблокира или да работи на заден ход без прекъсване при изпълнение на асфалтови работи. По данни на Powerscreen, трошачката е проектирана да работи при ниски обороти на двигателя. Това води до икономия на гориво и ниски емисии на шум, което прави машината идеална за работа в градска част. Оборудвана е също така с вибрационен захранващ бункер с решетка тип „гризли” (VGF) с 50 милиметрови ребра в горната част и сито с отвор 30mm в долната част. Разстоянието между раздробяващите повърхности в затворено положение може да бъде настроено до 40mm, както при работа с асфалт, така и при обработка на рециклиран бетон. Сред останалите предимства на трошачката се включват големи просвети на обходния улей, които позволяват оптимизиране на потока и намаляване на възможността за блокиране на машината от лепкав материал.
Моделът Trakpactor 320SR представлява средна по големина ударно-отражателна трошачка с хоризонтално действие, с нов дизайн и някои основни допълнения, които Powerscreen уверява, че ще предложат на операторите и изпълнителите отлично намаляване и висока плътност на формата за крайния продукт при работа в кариери или при рециклиране на материали. Според производителя инсталацията може да работи при всякакви условия. Към функциите се включва бърза настройка, система за директно задвижване с нисък разход на гориво и номинална производителност от 320 тона на час. Машината е оборудвана с рециркулационен конвейер, който се повдига при транспорт. Трошачката Trakpactor 320SR разполага с бързо отделяща се част под ситото, което я превръща в стандартно звено
Пресевната машина Warrior 2100 включва технологията Triple Shaft, която Powerscreen първоначално разработва за Warrior 2400. Технологията осигурява ефективно и ефикасно пресяване, като същевременно се поддържа високо ниво на пропускателна способност.
Мобилни машини
Terex Finlay представи две нови машини – моделът първична челюстна трошачка J-1170 и мобилната верижна пресевна инсталация на Terex 684. Новата трошачна инсталация J-1170 включва челюстна трошачка на Terex с размери 1.100mm х 700mm и е предназначена за работа при рециклиране на строителни материали, добив на полезни изкопаеми и в минната промишленост. Хидростатичната трансмисия на трошачната камера позволява обратимост на операциите, в случай на запушване. Хидростатичната система също така предоставя възможност за променлива скорост на трошачната камера в зависимост от съответното приложение. Машината разполага с режим на променлива скорост VGF при тежкотоварни операции с вградено предварително сито. Този режим на работа осигурява непрекъснато подаване на материал към трошачната камера за оптимална производителност. Материалът, преминал през предварителното сито, може да бъде складиран отделно, като премине през обиколен конвейер или да се добави към раздробения материал на основната транспортна лента.
Пресевната инсталация на Terex 684 е компактна лесно преносима машина, която бързо може да бъде настроена и изведена от режим на работа. Новото пресевно отделение на Finlay 684 се състои от три наклонени сита с размери 4.3m х 1.7m или общо 21.9m2 пресевна площ. Пресевното отделение разполага с възможност за бързо клиновидно натягане, отвори за достъп и система за хидравлично натягане на долното сито, което спестява време при необходимост от промяна на отворите на ситото. Всичките четири разтоварващи конвейера се сгъват по време на транспорт посредством хидравлична система, което намалява времето за настройка на машината. Инсталацията е оборудвана стандартно с високопроизводителен лентов фидер с ширина 1.050mm и хидравлично задвижване.
Terex Washing Systems представи новата си промивна инсталация Aggresand 206. По – големият модел също притежава модулните характеристики на представения през 2013 г. Aggresand 165, включително по-лесен транспорт и по-бърза настройка в режим на работа. Инсталацията се предлага с предварително изпълнени кабелна и тръбопроводна инсталации, както и с интелигентна система за контрол. Официалното представяне на Aggresand 206 ще бъде направено на изложението Hillhead, което ще се проведе през месец Юни в Buxton, UK. Инсталацията е оборудвана с накланящо се промивно сито на Terex с размери 6 х 1.8м и ще се предлага във вариант с две или три нива. Предназначена е за по-големи производители, които искат да увеличат производителността до максимум 400 тона на час.
Sandvik е друга компания, която показа нови модели трошачно-пресевно оборудване, включително стационарната трошачка CH550, както и мобилната трошачна и пресевна инсталация Q1451. Компанията представи и други продукти, сред които къртач модел 777, нова RH серия чукове и новата пробивна платформа DC125R. През есента Sandvik разшири портфолиото си от мобилни трошачни инсталации с новите модели верижни конусни трошачки QS441 и QS331. Ударната трошачка QI341 вече се предлага с опция за окачваща се пресевна система. Sandvik показа и QE141, като машината е последното превъплъщение на считаната за първа в света масово произвеждана окачена пресевна инсталация Robotrac.
S-образната ротационна конусна трошачка на Sandvik, която вече повече от 30 години се доказва при стационарни приложения, е включена в самостоятелна верижна инсталация, задвижвана с дизелов двигател. За новата инсталация производителят е приложил стандартна технология, която е използвана в продължение на много години, но сега две части от нея се комбинират в една машина. Стандартната рама от съществуващото звено е комбинирана с S-образната ротационна конусна трошачка, която фирмата предлага самостоятелно от десетилетия. Ротационната S-образна конусна трошачка може да бъде захранена с материал, чиито размери са с до 90% по-големи отколкото при стандартните трошачки. Според Sandvik това позволява постигането на по-висока производителност от първоначалната трошачка и дава възможност S-образната ротационна конусна трошачка да бъде използвана за първоначално раздробяване при производството на чакъл. По-големият модел QS441, който попада в 56-тонния клас машини, ще бъде оборудван с конусна трошачка CS440, а по- малкият и компактен 36-тонен QS331 включва конусната трошачка CS430. За производството на ударната трошачка QI341 е използвана технологията Prisec, въведена от Sandvik преди няколко години. Машината представлява пресевно-трошачна инсталация с голямо пресевно отделение. Докато при повечето инсталации обикновено проблем се явява прекалено малкото пресевно отделение, тук то е с размери 1.5m на 4.2m.
Нова концепция
Anaconda Equipment демонстрира пресевната инсталация FSL100 Scalping Screen, предназначена за някои от най-тежките приложения в кариери, мини и съоръжения за рециклиране. Здравата конструкция позволява производството на два крайни продукта и може да бъде използвана за предварително сито или за пресяване след раздробяване на материала. Моделът FSL100 е добавен към гамата на Anaconda с оглед да отговори на изискванията на клиенти от цял свят, които не се нуждаят от конвенционално тристепенно пресяване на материалите. Машината може да бъде задвижвана от дизелов двигател JCB444 Dieselmax или като алтернатива от двигател на Deutz модел TD2011FL04i. Двупалубната вибрационна пресевна част може да бъде снабдена с решетка тип „гризли”, зъбци, ударна плоча или мрежа докато бункерът е защитен с тежки плочи, които предотвратяват повреди при отделянето на материали с твърде големи размери. Захранващият и разтоварващият конвейери дават възможност за контрол над скоростта, която може да бъде променлива. Машината позволява кабелно или радио – дистанционно управление.
По време на изложението ConExpo, в Лас Вегас, Hitachi Construction Machinery представи новия EH1100-5. Новият камион е проектиран, за да предложи по-удобна и по-безопасна работна среда, по-лесен достъп за обслужване и поддръжка, както и по-високи нива на производителност в сравнение с предишните модели. Машината предлага и няколко функции, дело на напреднали технологии, за да отговарят на изискванията на европейските си клиенти.
LiuGong, световен производител на пълна гама изключително тежкотоварно оборудване, представи две нови забележителни машини на тазгодишното изложение. Представените продукти са верижният багер 950E – един от най-големите, произвеждани досега от LiuGong – както и новото поколение мини товарач 375B, който е оборудван с двигател Tier IV Final в съответствие със строгите северноамерикански и европейски стандарти за емисии.
Разработването на 950E започва със системата Intelligent Power Control (IPC) на LiuGong, която предоставя по-прецизно съответствие и контрол над скоростта на двигателя и дебита на основната помпа, като така осигурява повече мощност, по-бързи реакции и по-плавна работа. Управляващият клапан и цилиндрите са оптимизирани за подобряване на работната производителност, ефективността и разхода на гориво, като в същото време намаляват загубите в амортисьорите на хидравличната система. За допълнително подобряване на производителността и намаляване на разхода на гориво, 950E предлага възможност за избор между шест работни режима – Power (Мощен), Economy (Икономичен), Fine (Прецизен), Lifting (Повдигане), Breaker (Трошене) и Attachment (Приставка).
950E се задвижва от високоефективен дизелов двигател Cummins QSM11 375, който разполага с мощен електронен блок за управление на двигателя (ECM), предоставящ допълнителна мощност за извънредно трудни задачи, като в същото време намалява разхода на гориво и емисиите. 950E предлага автоматична функция за намаляване на оборотите при празен ход, която ограничава оборотите в минута на двигателя до 1000 об/мин само седем секунди след като машината спре да работи – това значително намалява разхода на гориво и износването на двигателя.
Другата забележителна премиера на CONEXPO, мини товарачът LiuGong 375B, е с изцяло нов дизайн – от основната базова структура на рамата до радикално новата извита кабина. Структурата на кабината е сертифицирана за защита от преобръщане и срещу падащи предмети (ROPS & FOPS) и има извити краища, които предоставят по-широк и безпрепятствен изглед към работната площадка и възможност за наблюдаване „от край до край“ на кофата, греблото, вилицата или друга използвана приставка. Чрез използването на извивки за увеличаване на устойчивостта на кабината, шумът вътре в нея е намален.
Новият мини товарач предлага също по-добър баланс, стабилност и контрол при повдигане. Стеснената конструкция и панорамен изглед се съчетават за превъзходно управление и контрол в тесни пространства между сгради и стени, както и в ремаркета. 07/07/2014 |