Горската програма е един от приоритетите на WWF в БългарияРазговор с г-н Александър Дунчев, горски експерт в WWF България и г-жа Нели Дончева - ръководител на горската програма на WWF БългарияБихте ли представили WWF и дейността на WWF в България? Каква е Вашата мисия?
Н. Дончева: WWF, Световен фонд за дива природа, е международна природозащитна организация за опазване на дивата природа, създадена през 1961 г. Дунавско-Карпатската програма на WWF, част от която е и WWF България, работи от 1998 г. Основните й цели са опазването и възстановяването на биологичното разнообразие и гарантирането на устойчивото развитие в района, който обхваща България, Румъния, Словакия, Хърватия, Украйна и Молдова.
Горската програма е един от приоритетите на WWF в България. Чрез нея WWF насърчава отговорното стопанисване на горите и горските ресурси с различни инструменти, като горска сертификация по международната система FSC, идентифициране и картиране на старите гори, както и на най-ценните за биоразнообразието гори. WWF работи и за подобряване на политиките и законодателството, включително по-доброто му прилагане в областта на горите.
Особено важно за WWF е обществото да бъде добре информирано относно ролята и значението на горите в страната, както и заплахите за това неоценимо природно богатство. В тази връзка WWF България осъществява и кампании за повишаване на обществената ангажираност по проблемите на горите, разработва, издава и разпространява информационни материали, прави проучвания и анализи по различни „горски въпроси“. Целта е гражданското общество да е информирано и активно по отношение проблемите в горския сектор и особено незаконните сечи.
Бихте ли казали за ролята и значение на горите? В какви аспекти имат благоприятно въздействие?
Н. Дончева: Горите имат огромно значение и незаменима роля за съществуването на живота на планетата: те са „белите дробове“ на Земята – освен източник на кислород горите играят ролята на филтър – пречистват въздуха. Основните функции, които горските екосистеми предоставят са: водоохранна и водорегулираща /регулират водния отток и предпазват от наводнения/, почвоохранна /предпазват от свлачища и ерозия на почвата/, регулират климата. Горите са източник на дървесина, но също така са дом за редица растения, животни и гъби. От горите се добиват и недървесни горски продукти, включително гъби, горски плодове и билки. Горите са място за отдих и туризъм, а също така и за естетическа наслада и вдъхновение.
България е богата на горски ресурси, но, за съжаление, има редица проблеми, свързани с опазване на горския фонд на страната. Кои са обезпокоителните тенденции, свързани с това?
Н. Дончева: Горите в България заемат 37,4% от общата площ на държавата, като почти 90% от тях са публични - държавна или общинска собственост. Годишно от горите се добиват официално между 5 и 8 милиона куб. метра дървесина. През 2007 г. близо 50% от горските територии са включени в защитени зони от Натура 2000, което наложи ограничаване на сечите в тези гори с цел опазване на биологичното разнообразие. Наравно с природозащитното и стопанското им значение, немалка част от българските гори изпълняват и средообразуващи, водоохранни, водорегулиращи, противоерозионни и други обществено полезни функции.
Въпреки голямото природозащитно и социално значение на българските гори, според проучване на Алфа Рисърч от 2014г. 63% от българското общество счита, че най-сериозният проблем пред българската природа е изсичането и унищожаването на горите. Като основни заплахи пред горите се посочват незаконните сечи (65%), горските пожари (51%), лошото стопанисване (31%), застрояването в горите (24%) и др.
Проучване на природозащитната организация WWF показва, че над 25% от дърводобива в България е незаконен. Според официалните доклади на Изпълнителната агенция по горите, най-големи са злоупотребите при добива и продажбата на дървата за огрев.
В търсене на по-високи приходи от горите, все по-често горските стопани са склонни да прилагат и сечи, които са в нарушение на лесовъдските правила за устойчиво стопанисване на горите. Така например при съвместни проверки на държавните контролни органи и WWF са установени редица случаи на сечи, които влошават производствените и екологичните функции на горите - твърде интензивни сечи, изсичане на вековни гори и на дървета с хралупи на редки видове, както и сечи в чувствителни зони.
Решения на повечето проблеми пред българските гори и сега съществуват в новия Закон за горите от 2011 г. Сред основните задачи на WWF е да търси обществена подкрепа и сътрудничество с горската администрация, така че тези разпоредби да заработят в полза на гората и обществото. През последните години са направени сериозни усилия да бъдат сертифицирани над 25% от българските гори, което е доброволен пазарен инструмент за постигане на по-отговорното им стопанисване. От изключително значение е да бъде приета и новата наредба за инвентаризация на горските територии и горско планиране, в която са предвидени възможности както за широко обществено участие при изготвянето на горскостопанските планове, така и за висока прозрачност и граждански контрол на дейностите в горите. Не на последно място следва да се отбележат и усилията на WWF и други граждански организации за подобряване на горското законодателство и контролната дейност в горите по отношение ограничаване на незаконните сечи и опазването на най-ценните от природозащитна гледна точка гори, а именно вековните гори, горите, които са обиталища на редки и изчезващи видове, както и крайречните гори.
Каква политика провеждате, за да повлияете по някакъв начин за опазване на горските ресурси и намаляване на негативните последици? В тази връзка, споделете за някои проекти, по които работите?
А. Дунчев: WWF България има про-активен подход за опазване на горите и ресурсите от тях. Работим с всички заинтересован страни – неправителствени организации, международни и държавни институции, бизнеса.
Като конкретни постижения на WWF България в областта на горите и горските ресурси можем да посочим следните:
- Сертифициране на управлението на горите по международния стандарт FSC . WWF България е допринесло за сертифициране на около 650 000 ха гори до момента. Това на практика означава, че тези горски територии се управляват по отговорен начин и при поддържане на баланс между икономически, екологични и социални интереси. В тези горски територии са определени горите с висока консервационна стойност и за тяхното стопанисване се прилагат специално разработени мерки и режими. 5% от 650 000 ха /или 32 500 ха/ са старите гори, които FSC сертификацията задължава да се оставят без стопанска намеса. Те представляват зони на спокойствие за дивите животни, които са пряко зависими от наличие на мъртва дървесина, хралупати дървета и разнообразна структура на гората. Горските служители в тези стопанства са преминали обучение с акцент върху горското биоразнообразие, природосъобразни лесовъдски практики и системи, управление на гори с висока консервационна стойност и горска сертификация. Същевременно в тези горски територии се отчитат интересите на местните общности и се прилагат практики, които да осигурят безопасни условия на труд, например – работниците в горите са обучени и оборудвани със специална екипировка и защитни облекла.
- С активното участие на WWF бяха направени някои промени и подобрения в съществуващите политики и горски нормативни документи. Частично бяха възприети наши предложения за въвеждане на иновативни инструменти и концепции, като напр. интегриране опазването на биологичното разнообразие при горскостопанските дейности, вкл. опазване на биотопни дървета, оставяне на мъртва дървесина в насажденията, поддържане на буферни ивици покрай водните течения в горите, отчитане на екосистемните услуги предоставяни от горите и др. Става въпрос за Националната Стратегия за Развитие на Горския Сектор за периода 2014 – 2020 г., Наредбата за сечите в горите, Закона за горите приет през 2012 г. Продължава работата по Наредба за определяне на обезщетението за обществени екосистемни ползи от горските територии и Наредбата за инвентаризация на горските територии и горско планиране.
- Информационни и обществени кампании за горите и горските ресурси - от WWF считаме, че като екологична организация с обществено полезна цел трябва да адресираме очакванията на обществото по отношение опазването на природата, съответно горите и горските ресурси.
До момента от WWF сме осъществили редица обществени кампании, като такава с фокус гори и горски ресурси е кампанията „Гората не е само дървесина“, която събра подкрепа от 70 000 човека в периода 2009 – 2010 г. От 2013 г. работим за повишаване информираността относно състоянието, значението и ролята на вековните гори.
За да представим тази тема на обществото по атрактивен и достъпен начин направихме документален късометражен филм „Непознатите гори“ (2013, 16 мин.), а от началото на 2014 г. година функционира и публично достъпна интернет платформа с данни за старите гори на територията на страната ни. Тя дава разнообразна информация за местоположението на старите гори, възрастта и историята им, както и насоки как може да се стигне до уникалните природни системи.
Бихте ли споделили как очаквате да се променят нещата в бъдеще?
А. Дунчев: За съжаление политическата нестабилност в страната се отразява изключително неблагоприятно върху състоянието на горите и горските ресурси. От няколко години в горската администрация се наблюдава политическо кадруване. Много бихме се радвали тази порочна практика да се промени в бъдеще.
Надяваме се гражданското общество да има все по-голяма роля при вземането на решения, които пряко касаят природните ресурси на страната ни, включително горите. Българското общество по принцип е много чувствително по отношение на горите. Това го показват и социологическите проучвания. Според резултатите от проучване на Алфа рисърч от началото на 2014 г. 66% от българите посочват, че горите са най-важните природни ресурси на България, а 63% посочват, че изсичането и унищожаването на горите са сред най-сериозните проблеми пред българската природа. Това е индикация, че обществото осъзнава нуждата от опазване на горите. През последните години се наблюдава тенденция на по-голяма заинтересованост и предприемане на конкретни действия от отделния човек. С две думи, очакваме, че ангажираността на гражданите по отношение на опазването на природата и в частност горите и горските ресурси ще се повишава и проявява в конкретни действия.
Очакваме да се увеличи площта на сертифицираните гори в страната. Има индикации за това към момента, като повишеното търсене на сертифицирана суровина на пазара, както и декларираното желание от страна на най-големия собственик на гори в страната – държавата. 16/08/2014 |