Производство на фосфорен тор от отпадна водаВодата е ресурс, но отпадъчната вода е носител на много ресурси, които засега не се оползотворяват ефективно.
Фирма Еко Макс Био, посредством своето подразделение Екомакс-иновации, разработи иновационна система за произвеждане на първокласен фосфорен тор чрез отстраняване на азот и фосфор от пречиствателни станции за отпадни води и животновъдни ферми.
В основата на идеята е това, че отпадната вода е носител на огромно количество биогенни елементи - азот и фосфор, и за тяхното отстраняване по конвенционалната технология се изразходва огромно количество енергия за разграждане и допълнителен ресурс, като реагент.
Новата технология за отстраняване, без разграждане по биологичен начин на азота и фосфора от отпадната вода, запазва елементите във вид на ново съединение Струвит, което се използва за наторяване в селското стопанство.
В преситен воден разтвор на едновременно присъстващи магнезиеви, амониеви и ортофосфатни йони (какъвто може да бъде отпадъчната вода) в моларно съотношение
Mg+2 : NH4+ : PO4-3 = 1 : 1 : 1 и при определена (значителна) турбуленция се образуват кристали на минерала струвит (съдържащ фосфор, ангажиран от разтвора), които лесно се утаяват.
Размерът на струвитните кристали в утайката е 0,2 – 0,6mm. В битовите отпадъчни води на входа на ПСОВ присъстват PO4-3 и NH4+ йони в необходимото съотношение, но липсват достатъчно Mg+2 йони. Те се набавят чрез внасяне на разтвор на Mg(OH)2 в третираните отпадъчни води.
Процесът се реализира в специално разработени за целта реактори с псевдокипящ слой с висока производителност.
Струвитът се използва като минерален фосфорен тор вместо минерала апатит, чийто ресурси са ограничени в природата.
Системата е напълно автоматизирана и може да работи ефективно навсякъде където в отпадната вода има достатъчно количество aзот и фосфор.
Както е известно, фосфорът е един от най-важните биогенни елементи (свързан с процесите на енергиен трансфер в живите клетки), поради което запазването му като ресурс за повторно използване има смисъл, както от чисто икономическа гледна точка така и от екологична гледна точка. 16/08/2014 |