ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина VIII, брой 5, 2014

Едната от големите ни амбиции е да развием туризма в Община Димитровград

Разговор с г-н Иво Димов, Кмет на Община Димитровград

Едната от големите ни амбиции е да развием туризма в Община Димитровград

Уважаеми г-н Димов, бихте ли представили за Списание ИНФРАБИЛД текущите проекти, свързани с подобряване на градската инфраструктура и обновяване облика на града?
Мога със самочувствие да заявя, че Димитровград е сред една от малкото общини, които имат изградени успешни практики в работата по европейски проекти. В момента в Общината се реализират няколко такива, най-мащабните, от които за 8 и 13 млн. лв. И двата решават кардинално стратегически проблеми на града.

По проект „Реконструкция и доизграждане на канализационна мрежа на гр. Димитровград – десен бряг” или т. нар. Воден проект, решаваме проблем, който стои от повече от 50 години насам и още толкова занапред. За съжаление няма плащане по проекта и от един месец той е с Акт 10. Основната причина е, че няма финансиране.

Проблемът е всеобщ за цялата страна, за него многократно алармирахме и министър председателя и ресорния министър, управляващия орган, дори и председателя на Европейската комисия, но към момента пари няма и това създава доста напрежение. Забавените плащания към фирмата изпълнител надхвърлят 5.5 млн. лв. При нас проектът е изпълнен на 75%. Точно сега, когато може да се работи и сезонът е благоприятен, ние стоим и чакаме. Кой ще дойде да обяснява на хората през есента и зимата, че заради санкции към правителството те ще газят в кал и ще минават през ями с колите си? Трябва да има отговорност в политиците, които влизат във властта.

Хубавото е, че другият голям проект – ж.п. надлезът и изграждането на прилежащо към него кръгово движение, дейностите продължават. Стойността му е над 5 млн. лв., а с реконструкцията на жп гарата и довършителните дейности по озеленяването на района той достига 8 млн. лв. Засега там се движим навреме в графика, който ни предостави фирмата изпълнител и надявам се в началото на месец декември проектът да приключи успешно.

За гражданите на града ще остане едно ново и модерно съоръжение, което ще поема по-интензивен поток от превозни средства. От там влиза и основният трафик за Димитровградския пазар.

Работим и по няколко социални проекта, още по трансгранично сътрудничество, предстои и стартирането на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие.

ЖП линията Димитровград - Свиленград - Гръцка граница трябва да бъде пусната в експлоатация през 2015 г. На какъв етап е изпълнението на този проект? Как очаквате този транспортен проект да се отрази на развитието на общината?
По проект „Реконструкция и електрификация на железопътна линия Пловдив – Свиленград” възложител е Национална компания „Железопътна инфраструктура”, а съвъзложител е Община Димитровград.

През града преминава високоскоростният релсов път Пловдив-Свиленград. В тази връзка ние координираме дейностите и, както казах вече, отстоявахме съоръжението, което се изгражда, да отговаря на съвременните европейски изисквания и в същото време да е естетически издържано и удобно.

Над жп линията изградихме два пешеходни надлеза с асансьори, които ще останат за ползване и след приключването на кръговото движение около Водната кула, реконструира се подлезът, изгражда се втори. Всичко това ще улесни преминаването на пешеходците от едната към другата части на града.

В центъра на новостроящото се кръгово остава един от символите на града – Водната кула, която към момента е собственост на БДЖ. Желанието ни е тя да стане притежание на гражданите на Димитровград, като се прехвърли на Общината. Идеята е вътре да се обособи арт-кафе, а в подножието й ще изградим туристически информационен център. Това са само част от намеренията ни района около Водната кула да се превърне в привлекателно място с много зеленина и съвременна визия.

Градът има ключово транспортно разположение. В тази връзка, в каква насока се работи, за привличане на повече инвестиции и икономически растеж на общината?
Димитровград е важен транспортен възел за страната. Тук се пресичат основни пътни и жп артерии. През нашата община минава Лот 1 на новата магистрала „Марица”, свързваща Западна Европа с Азия и първокласен път I – 5, част от Европейски коридор №9 /Русе – Маказа/ с направление север-юг, Румъния – Гърция.

Аналогично е и с жп транспорта. Тук е голям международен възел в посока север-юг, изток-запад. Именно заради тези си дадености, в момента към Димитровград има инвеститорски интерес от голям международен консорциум с българско участие за изграждането на логистичен център.

Компаниите, съставляващи консорциума, са INTERTEK, BULARCO, SASS, ALPHA I HUPAC, N+1 DARUMA и ATS, предварителните разчети за инвестицията са за над 100 млн.лв., а работните места над 500.

По важно за мен е, че това отваря нов хоризонт за бизнеса в региона и в страната. Намерението е да се изгради огромен логистичен център, свързан с порт Бургас, който да разпределя стоките в три оси – Азия, Солун и Атина, Грузия и Русия. Този проект ще даде силен тласък и на развитието на бизнеса, но всичко това няма да мине без държавна подкрепа на най-високо ниво, така че, надявам се в това да не се замеси политика, а да се оцени огромния потенциал на инвестицията.

Компаниите развиват бизнеса си на няколко континента и имат зад гърба си сериозен опит в изграждането на подобни центрове и мащабни инфраструктурни проекти. Не на последно място такава инвестиция е етикет за добро взаимодействие между бизнеса и властите и показател за бъдещи инвеститори.

Бихте ли споделили Вашите очаквания за развитие на града в близките години? Какви приоритетни проекти са залегнали в програмата на общината?
Идеите ми са много и най-различни и за да ги реализираме ще търсим основно финансиране по европейските програми. Градът има огромен потенциал и възможности.

Разбира се, уникалността на Димитровград е в неговото създаване и архитектура, но той лежи и върху земи с хилядолетна история. Въпрос на инициативност и много работа е развитието му да продължи.

Една от големите ни амбиции е туризмът. Работим в партньорство със съседни общини по компактни туристически пакети. Общината има археология, еко и културен туризъм, шопинг туризъм. Това е последователна политика, която развиваме от години.

Благодарение на приемствеността и усилията ни в тази посока, градът вече е обявен за част от 27-ят културен маршрут към Съвета на Европа. Партньори са ни още 11 страни от Югоизточна Европа.