Kомпактни багериПроизводителите на строителна механизация работят усилено за въвеждането на нови технологии при компактните багери – от създаването на товаро-адаптивна хидравлика до прилагането на телематични системи и нови режими на работа. В последните месеци бяха представени много нови модели мини-багери, както с конвенционално завъртане на работната част с окачена противотежест, така и с нулев радиус на завъртане без противотежест. Нека разгледаме с какви иновативни модели излизат на пазара водещи производители.
По данни на изследователския институт Off-Highway Research се очаква ръст на пазара на строителна механизация в Европа, който от 8 милиарда евро през 2013 г. ще достигне до повече от 9 милиарда евро през 2017 г. Имайки предвид, че всяка една от три продадени машини в региона е мини багер, изглежда, че търсенето на този популярен тип строителна механизация се съживява. На този конкурентен пазар, голяма част от производителите полагат огромни усилия да направят последните си модели по-ефективни, с оглед намаляване на разходите за собственост за предприемачите. В действителност, съответните закони за намаляване на вредните емисии от отработени газове, засягащи компактните модели (в Европа – Клас IIIB/ в САЩ – финален Етап 4) вече са в сила. Много производители очакват, че за известно време тези разпоредби ще бъдат финалната стъпка при законодателството, свързано с вредните емисии и средствата за изследванията и разработките в тази насока ще може да бъдат насочени другаде.
От създаването на товаро-адаптивна хидравлика до телематични системи и нови режими на пътуване, производителите работят усилено за въвеждането на нови технологии при компактните багери. В действителност, в последните месеци бяха представени много нови мини багери, както с конвенционално завъртане на работната част с окачена противотежест, така и с нулев радиус на завъртане без противотежест.
От своя страна JCB заяви, че се подготвя за огромен растеж на пазара на компактни багери. Производителят вече представи първите три машини от новата линия мини багери – моделите 67C-1 в 6.7 тонния клас и 86C-1 в 8.5-тонния клас, които са с конвенционално завъртане и багерът 85Z-1 с нулев радиус на завъртане. Новите машини са част от стремежа на компанията да заеме по-голям дял от пазара, който се очаква да отбележи ръст най-малко с 16% през следващите четири години. Специалистите на JCB споделят, че през 2017 г. се очаква пазарът на компактни багери да нарастне с над 200 000 единици и с новата си гама компанията е готова да се възползва от възможностите, които такъв огромен растеж ще предостави.
Намаления
В основата на процеса по проектиране на новата гама машини стои стремежът за намаляване на оперативните разходи. И трите модела са оборудвани с двигатели, съвместими с последните разпоредби за намаляване на вредните емисии и според JCB разходът на гориво е намален с 10% в сравнение с предишни модели. Когато ръката при конзолата на оператора е повдигната, оборотите на двигателя падат под обичайните при празен ход, което допринася за намаляване на разхода на гориво и нивата на шума.
Междувременно вече започна производството на най-новия модел на Yanmar – 2.6-тонният мини багер SV26, който е с ултра къс радиус на въртене. Новата машина е предназначена за широка гама от приложения, включително обновяване на градски части, земеделие и озеленяване. Задвижването става посредством 3 цилиндров дизелов двигател с обем 1.4 литра, който генерира мощност от 17.4kW при 2 400 оборота в минута. Машината се предлага с автоматична опция за празен ход за допълнително намаляване на потреблението на гориво, което по данни на производителя е по-малко от 4 литра на час. По данни на Yanmar Construction Equipment Europe, разходът на гориво на новия модел, който замества модел B25V, е намален с 20%.
С моделът SV26 компанията се насочва към европейския пазар на строителна механизация под наем. Тъй като стартира нов цикъл на подмяна на машинния парк в Европа, компанията предрича ръст на продажбите особено на френския пазар и във Великобритания. Разчетите за тази година са да бъдат продадени до 400 броя SV26 на директни купувачи и на компании за механизация под наем.
В Северна Европа, както и във Великобритания продължават да се отбелязват продажби. В допълнение, в Полша компактните багери започват да изместват ръчните изкопни работи. В класа на 8-тонните мини-багери също се отчитат особено добри продажби, благодарение на гъвкавостта и компактните размери на модела
Cat 308E2, който перфектно се адаптира към проекти в сферата на комуналните услуги при пътни проекти. Съдружник по производството на Caterpillar е компанията Wacker Neuson, която от своя страна въведе нова версия на модела мини-багер 803 с двойна опция за захранване. Машината е с тегло 900 кг и в допълнение към стандартния дизелов двигател може да бъде свързана към външно електрохидравлично задвижващо устройство HPU8. Въпреки това, опцията за двойно захранване няма да бъде налична при багерите, произведени съвместно от Caterpillar и Wacker Neuson.
Вътрешни приложения
Използването на алтернативни източници на захранване при компактните багери ще продължи да нараства. Въпреки че компанията следи развитието на процеса с интерес, все още няма планове за въвеждането на нов модел в тази област. Caterpillar продължава да се фокусира върху постигането на по-висока ефективност и по- ниски оперативни разходи за клиентите. Производителят има за цел да увеличи възвръщането на инвестициите за своите клиенти, като предоставя машини с най-доброто съотношение между производителност и разход на гориво на пазара. Новият компактен модел на Caterpillar – 8.4-тонният 308Е2 е оборудван с по-ефективен двигател и хидравлична система и осигурява до 13% по-малък разход на гориво от предишния модел, без това да влияе върху изпълнението и производителността.
Volvo CE също актуализира линията си от мини-багери с представянето на новия си модел в 5-тонния клас – ECR50D с малък радиус на завъртане. Производителят твърди, че този модел също е по-ефективен от предшестващите го, с до 10% по-нисък разход на гориво благодарение на ЕСО – режим на работа, товаро- адаптивна хидравлика и автоматична система за работа на празен ход, както и функция за изключване на двигателя.
Последният модел компактен багер от Hyundai идва под формата на 6-тонния модел R60CR-9A с къс радиус на въртене, който заменя предишния модел R60CR-9. И при дизайна на тази машина основната цел е намаляване на оперативните разходи. Багерът се задвижва от дизелов двигател Yanmar 4TNV98C с мощност 48.3kW, отговарящ на изискванията за вредни емисии, който по данни на Hyundai осигурява 10% увеличение на мощността, в сравнение с предишния модел, като същевременно разходът на гориво е намален с 14%.
Микро машини
Междувременно Hanix, марка собственост на японския производител NKK, който от своя страна е дъщерна компания на китайската Beijing Jingcheng, е един от няколкото производителя, предлагащи микро багери (багери с по-малко от 1 тон оперативна маса). Сред последните машини на компанията се включват H09D с маса 990кг и 1.7 тонният H17D mini, като и двата модела са предназначени за обекти с ограничена работна площ и са насочени към сектора за отдаване на машини под наем. Панелите на купето са стоманени, с оглед да издържат на ежедневните удари на работната площадка, а буталото на стрелата е разположено над самата стрела, за защита от случайни повреди при изкопни работи. Хидравлично разширяващата се ходова част осигурява стабилност при копаене, както и баланс при движение, а лесно закрепващите се удължения на греблото съответстват на увеличената ширина на ходовата част. И двата модела разполагат с хидравлична система, контролирана от оператора и са снабдени стандартно с допълнителна хидравлика.
Един от новите модели на Kobelco е 5-тонният багер SK55SRX с малък радиус на въртене. Очаква се в най-скоро време машината да достигне и до европейската база на компанията. Моделът се предлага стандартно оборудван с гребло и нова форма на острието, благодарение на която се повишават скоростта на работа и производителността, чрез дъговидно оформяне, като по този начин материалът пада винаги назад и се елиминира необходимостта от повтаряне на операциите. Захранването се осъществява с дизелов двигател Yanmar с мощност 28kW. Двигателят разполага с режим за пестене на енергия, който може да бъде активиран само с натискането на един бутон и позволява на оператора да работи при по-ниски нива на мощност и производителност.
Превключване на режима
Превключването към режим на работа на празен ход може да бъде постигнато само чрез един бутон за намаляване на скоростта, докато друга важна характеристика е охлаждащата система iNDR Cooling System на Kobelco, която осигурява безшумна работа и защита от прах. Моделът SK55 също е оборудван и с телематична система KOMEX, която осигурява на собственика достъп до важна информация за машината, включително местонахождение, работни часове, разход на гориво и статус на поддръжката.
Последните допълнения към линията багери на Case са малко по-големи по отношене на класа. Съвместимите с финалния Етап 4 версии на 7.4-тонния модел CX75C SR с малък радиус на въртене, както и на 8.5 тонния конвенционален модел CX80C постигат 5% по-малък разход на гориво от предишните модели машини, по-бърз работен цикъл, по-големи резервоари за гориво, повече хидравлична мощност и по-широки кабини.
Напасване на оборотите
Всеки от моделите има три режима на работа – автоматичен, тежкотоварен и скоростен, които отговарят на съответни обороти на двигателя, в зависимост от задачата. Оборотите при празен ход също са различни, в зависимост от режима на работа, като автоматична опция за изключване на двигателя допринася за икономия на гориво.
Намаляването на оперативните разходи е ключов фактор и за последната машина, представена от Kubota – моделът U27-4 с почти нулев радиус на въртене. Багерът попада в 2 до 3 тонния клас машини, който компанията е проектирала след задълбочени проучвания и съвместна работа с оператори от цял свят. Машината надвишава очакванията на пазара. Отзивите, които производителят получава за 2.5-тонния клас, подчертават желанието на потребителите за повече пространство в кабината и по-високи нива на комфорт, без да се допуска компромис с качеството на представянето. Новият модел на Kubota – U27-4, е създаден така, че да надмине тези очаквания. Машината е оборудвана с нова просторна кабина и луксозен интериор, включващ релаксираща окачена седалка, която се настройва към стойката на оператора и предлага компенсация на теглото. Това спомага за намаляване на напрежението, елиминира умората и увеличава производителността на оператора, особено при по- продължителна работа. В допълнение, по-широкият и по-ниско разположен вход на кабината я прави по-леснодостъпна.
Terex представи новия 8.4-тонен колесен багер TW85, който отговаря на изискванията за намаляване на вредните емисии и също така е оборудван с много други технологии.
Увеличение на мощността
Terex уверява, че благодарение на двигателя с мощност 85kW, моделът TW85 демонстрира повишаване на производителността с между 10% и 14% и също така е с намален разход на гориво и по-ниски нива на вредни емисии. Машината е снабдена с интелигентната система за контрол Smart Control – нова контролна и операционна система на Terex, която включва нов дизайн на уредите и джойстика, както и нова контролна електроника. Системата за контрол е разработена от самата компания, за да бъде отговорено на изискването за оптимизиране на работата и комфорта, мощността и ергономичността от гледна точка на оператора. Идеята е не операторът да се адаптира към багера, а багерът да посреща нуждите на оператора. Новата серия компактни багери на Terex – Generation 2014 обещава на клиентите комбинация от високо представяне, прецизен и чувствителен контрол. Дизайнът на новите модели ги прави икономични и гъвкави строителни машини, независимо от условията на работа. 08/03/2015 |