В инфраструктурните проекти виждаме възможност за засилване на българо-полското сътрудничествоРазговор с г-н Марчин Миколайчик, Съветник, Ръководител Отдел за промоция на търговията и инвестициите Посолство на Република ПолшаМарчин Миколайчик е Съветник и Ръководител на Отдел за Промоция на Търговията и Инвестициите при Посолството на Република Полша в София от март 2014 година.
Абсолвент на Софийски Университет специалност Международни Отношения. Специализация по външноикономически въпроси е получил, следвайки следдипломна квалификация по МИО в УНСС. През първите години от професионалната си активност е работил като специалист по внос и износ.
Кариерата в държавни институции започва в полската Агенция за модернизация и реструктуризация на селското стопанство, където постига поста на Зам. Директор Департамент отговорен за реализацията в Полша на Програмата за Развитието на Селските Райони.
Преди назначаването на поста Съветник и ръководител на търговския отдел на полското посолство е бил сътрудник в тази структура.
Г-н Миколайчик, в началото бихте ли представили за читателите на Списание ИНФРАБИЛД текущите проекти, по които работите?
Нашата мисия е да подпомагаме развитието на търговското и инвестиционно сътрудничество между България и Полша. С тази цел ние подпомагаме установяване на контакти между български и полски фирми. Организираме също редица мероприятия, насърчаващи българо-полското бизнес сътрудничество, такива като конференции, семинари, щандове на панаири, match-making срещи и др. През първата половина на т. г. имахме доста напрегнат календар на прояви. С голям успех завърши икономическата бизнес мисия на полски фирми. В рамките на организираното от Отдела за промоция на търговията и инвестициите към Посолството на Република Полша в София, заедно с партньорите Българската търговско-промишлена палата и Българо-полската търговско- промишлена камара присъстваха компании от различни сектори, включително за производство на асфалтови смеси, оборудване за заснежаване, машини за заваряване, улично осветление, месо и месни изделия, сладкарски изделия и компании от фармацевтичната индустрия. На 18 март 2015. в седалището на Българската търговско-промишлена палата се проведоха match-making срещи между полски и български фирми, които продължиха няколко часа. От българска страна през целия ден в срещите взеха участие представители на над 50 фирми. Участвахме също в две изложения - Българска строителна седмица и Save the Planet - Управление на отпадъците и рециклиране, организирано заедно с Изложението за енергийна ефективност и възобновяема енергия.
Взехте участие в Българска строителна седмица. Върху какво акцентирахте в представянето си?
На износа на строителните материали се гледаше като на спасителен пояс за полските производители по време на кризата, и това стана задвижващо колело за тяхното развитие. Строителните материали от Полша правят в Европа фурор. Поради това, по време на изложението представяхме богати и разнообразни оферти на полските производители, включващи както строителни машини и оборудване, така и строителни материали.
Акцент в представянето ни бяха геомрежите на фирма Pietrucha, с които се спестяват около 40% от нужните материали за стабилизация на пътища, като в същото време се съкращава срокът за поставяне и се удължава времето на използване.
Също така, и винил шпунтовите стени от същата фирма са изключително издръжливи, щадящи околната среда, без нужда от поддръжка и са по-леки и по-евтини – общите икономии в процеса на инсталиране достигат 30% в сравнение със стоманените.
Представяхме също акустични екрани, кофражи за изкопи на фирма Orzel, машини за производство на бетонови плочки на Techmatik. Голям интерес и впечатление направиха уличните стълбове и осветление от фирма Art Metal. На нашия щанд представяхме и редица материали за строителство на сгради и довършителни работи.
В дейността си отдавате съществено значение на опазването на околната среда и мерките за устойчиво развитие. В тази връзка, споделете повече за участие Ви на изминалото международното изложение Save the Planet.
Последните години бяха период на интензивни инвестиции в опазване на околната среда. Затова днес в Полша са приложени най-нови и иновативни решения в тази област. Благодарение на това полските компании натрупаха ценен опит и се интересуват от навлизането на чуждестранни пазари. Сред компаниите в този бранш са и такива, които са разработили свои собствени технологии. Широката технологична оферта на полските фирми включва модерни високотехнологични решения, които да отговорят на нуждите на чуждестранните клиенти. Те могат да бъдат използвани в различни среди, климатични и културни условия. Полските зелени технологии способстваха, между другото, в изграждането на енергийно ефективни жилища в Замбия, Мароко и Обединените арабски емирства, за производство на екологично чисто гориво в Молдова, Виетнам и Танзания, за пречистване на отпадните води в Китай, както и за обезвреждане на бойни опасни отпадъци в Азербайджан.
Компаниите, които представихме на изложението в София, включват победителите от програмата GreenEvo. GreenEvo е уникален проект на Министерството на околната среда на Полша, чиято цел е да насърчи развитието на сектора и на международния трансфер на полски екологични решения в чужбина. През петте издания проектът успя да селектира 62 доказани победители. Победителите от проекта осигуряват доказани, високоефективни и отличителни висококачествени решения. Представените на нашия щанд фирми са бизнес партньори с добра репутация, които са готови да споделят своите технологии, опит и знания със страни, които се борят с проблеми в области като пречистване на отпадъчните води и третирането на питейни води, управление на отпадъци – включително и на опасни отпадъци, преработка на биомаса, възобновяеми източници на енергия, енергоспестяващи и нисковъглеродни технологии, опазване на биологичното разнообразие и пасивното строителство.
Бихте ли споделили какво Ви предстои в близък план? Кои ще са приоритетните проекти на посолството през тази година?
Работим естествено във всички области и не оставяме пропусната никоя промишленост. В същото време голям шанс за засилването на българо-полското сътрудничество виждаме в инфраструктурните проекти, които се реализират с европейски средства, по-специално в сферата на пречиствателни станции, преработка на отпадъци, газ и други. Полските фирми притежават необходимия опит и цялостни решения, които заедно с българските компании могат да се реализират в България. 17/04/2015 |