РСУО ще допринесе за рационалното използване на ресурситеРазговор с г-жа Зорница Миладинова, Началник на отдел "Околна среда", Община Велико ТърновоГ-жо Миладинова, в ход е проектът по изграждане на регионалното депо за твърди битови отпадъци. Бихте ли разказали повече за проекта, целите и значението, което ще има за общината? На какъв етап е реализацията му?
Регионалната система за управление на отпадъците в Регион Велико Търново ще обслужва градовете Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Елена, Златарица и Стражица. Всички Общини принадлежат към Област Велико Търново. Проектът се финансира по Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013“, на обща стойност 33 463 212,71 лв., от които 30 648 232,17 лв. по оперативната програма, а остатъкът е собствено участие.
Основната цел на проекта е привеждане на системата за управление на отпадъците в региона в съответствие с нормативните изисквания, а именно:
Постигане на целите по ЗУО за рециклиране и оползотворяване на отпадъците; Третиране на биоразградимите отпадъци; Закриване и рекултивация на старите общински депа, които не отговарят на нормативните изисквания; Рационално използване на природните ресурси; Минимизиране на вредното въздействие на отпадъците върху околната среда. Също така основна цел на проекта е и формиране на справедлива и поносима такса за обезвреждане на отпадъците. С въвеждане в експлоатация на РСУО ще се разкрият 51 работни места.
Площадката, на която се изгражда РСУО, се намира в землището на с. Шереметя, в непосредствена близост до сега експлоатиращото се депо за ТБО, с обща площ 165,504 дка.
По отношение на техническата част, бихте ли представили за читателите на Списание ИНФРАБИЛД какви съоръжения е предвидено да функционират?
РСУО – първи етап, който е финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013“, включва: Първа клетка за депониране; Инсталация за обезвреждане на инфилтрат; Инсталация за сепариране на смесени отпадъци и склад за материали за рециклиране; Инсталация за компостиране; Довеждаща и отвеждаща инфраструктура; Административна сграда и спомагателна инфраструктура; Технологично и експлоатационно оборудване; Доставка на транспортна техника и контейнери за разделно събиране на зелени отпадъци.
На какви съвременни технологии за преработка на отпадъците ще се разчита?
Смесено събраните битови отпадъци постъпват в инсталация за сепариране, в което биоразградимите и рециклируемите фракции от отпадъците се сепарират основно чрез механични методи с използване на оптична технология (близка инфрачервена област - NIR).
Проектното решение на инсталациите за МБТ е съобразено с Решението по ОВОС - инсталацията за компостиране да бъде разположена в сгради. Предвидени са сграда за ферментация на компоста със зона за приемане на разделно събраните зелени отпадъци и сграда за узряване и пречистване на компоста с обособени зона за складиране.
В заключение, какви други инициативи или проекти са планирани, които ще имат положително въздействие върху околната страна и ще повлияят благоприятно условията на живот в общината?
Община Велико Търново изпълнява в момента два проекта за рекултивация и закриване на депата в градовете Дебелец и Килифарево. Подготвен е проект за рекултивация на депото в с. Шереметя, което е все още в период на експлоатация. През следващия програмен период усилията ни ще бъдат насочени към управление на строителните отпадъци на територията на Общината. 05/07/2015 |