INTERMAT 2015награди за иновацииСъстезанието за наградите за иновации на изложението INTERMAT 2015 изтъкна машини и оборудване, технологии, услуги или продукти, които допринасят за прогреса в строителната индустрия. Надпреварата бе в пет категории. Първата от тях бе „Добиване на строителни материали“. Втората категория бе „Строителни машини и съоръжения“. Следващите категории бяха „Оборудване и компоненти“ – за части и аксесоари, използвани в производството на машини и съоръжения и/или в работния процес, „Инженеринг и системи“ – проучвания и конструкторски услуги, свързани с производството на машини и съоръжения, и „Дигитални приложения“ – дигитални интерактивни проекти и решения за осъществяване на координиран проектен мениджмънт по време на различните фази на строителството.
Във всяка категория бяха присъдени 3 вида награди – златна, сребърна и бронзова. Също така, бе връчена и екологична награда за инициативи за устойчиво развитие на компаниите като екодизайн, етичен мениджмънт, редуциране на консумацията на енергия и замърсяването на околната среда и запазване на екосистемите и биоразнообразието. Наградата „Светът на бетона в Европа“ бе за иновативно решение, приложение, оборудване или материал от сектора за производство на бетон. Журито определи и своя специална награда.
Кандидатите за награди за иновации на INTERMAT 2015 бяха оценявани от експертна група, състояща се от европейски специалисти в сферата на научните изследвания и индустрията. На първоначалната среща специално избрана комисия разпредели участниците между членовете на експертната група според тяхната област на експертиза. На втората среща цялата група разгледа всички предложения, а на третата среща бяха проведени дискусии и взети решения за присъждане на наградите въз основа на няколко критерия. Първият от тях бе „Цена“, чрез който се намаляват разходите за инвестиции и поддръжка, осъществява се по-лесно техническо обслужване и се подобряват производствената система и ефективността на продуктите или технологиите. Вторият критерий бе „Технически дизайн и приложена технология“, водещ до подобрение на производителността и улеснена поддръжка. Следващият критерий бе „Експлоатация“, свързан с качеството на работа, увеличаване на производителността и улеснена поддръжка. Други критерии бяха „Употреба“ – лесна, ергономична, удобна, безопасна и подобряваща работните условия, и „Опазване на околната среда“. Резултатите бяха официално оповестени като наградите бяха връчени на специална церемония по време на галавечерята на Pre-INTERMAT.
Компании и продукти, отличени със златни награди
Журито на INTERMAT 2015 присъди 4 златни награди. Първата от тях бе спечелена от френската компания ATLOG с LAND2MAP в категория „Дигитални приложения“. Използвайки един софтуер е възможно да бъдат извършвани топографски проучвания, маркиране на граници, екзекутивни чертежи, геолокализирана мрежова детекция и всички видове очертавания, необходими за пътни или строителни проекти. Този широк обхват от характеристики, предлагани от LAND2MAP, е възможен чрез един потребителски интерфейс за всички инструменти. LAND2MAP е софтуер, използван за работа при полеви условия чрез усилен тъчпад. AutoCAD чертежът се появява в реално време без да има нужда от пречертаване на плановете в офиса. LAND2MAP е универсален и се свързва посредством Bluetooth с всички проучвателни инструменти и GPS станция.
Френската компания Merlo спечели златна награда със своята Система за напречна стабилност в категория „Инженеринг и системи“. След като вече представи всеобхватната и авангардна Система за управление на надлъжна стабилност, сега компанията лансира нова характеристика за безопасност в селскостопанския сектор – защита срещу странично преобръщане. На оперaтора се предоставя обратна връзка в реално време за индекса на странична стабилност чрез монтирани в кабината LCD дисплей, светлинен индикатор и сигнално устройство. Merlo разработи специално електрическо контролно устройство, което чете данните от всички датчици, монтирани на машината, и дава информация на оператора за стабилността на превозното средство във всяка посока чрез посочения по-горе дисплей. Системата непрекъснато обработва всички оперативни параметри за стабилност на телескопичния повдигач от Merlo и се намесва в зависимост от типа на детектирания проблем като или предупреждава оператора, или блокира всяко движение, което би могло да компрометира стабилността на машината.
Златна награда бе присъдена и на Мини-багер 803 с двойно захранване от германската компания Wacker Neuson Group в категория „Строителни машини и съоръжения“. Формулата за изкопни работи без емисии от Wacker Neuson е мини-багер 803 с опция за двойно захранване + външно електрохидравлично захранващо устройство HPU8. В допълнение към интегрирания дизелов двигател устройството HPU8 може да бъде свързано към мини-багера 803. По този начин благодарение на генератора машината може да има електрическо захранване и да работи изцяло без емисии в приложения на закрито. Работното тегло, стабилността и размерите, както и производителността, не се променят с тази опция. На открито мини-багерът може да се използва в конвенционален дизелов режим. Това предоставя на контракторите пълна гъвкавост и разширява обхвата на приложенията.
Компании и продукти, получили сребърни и бронзови награди
Сребърна награда бе присъдена на продукта TAMIsoft в категория „Дигитални приложения“. Това е иновативен продукт, създаден от Autom-Elec – френска компания от Сент Етиен, основана през 2004 г. TAMIsoft представлява гранулометрична измервателна система чрез 3D лазерна визия, позволяваща непрекъснато контролиране на качеството на инертните материали върху конвейрната лента на производствени съоръжения в кариери или за рециклиране. Принципът на работа е следният. Лазерният лъч сканира повърхността на инертните материали върху конвейрната лента. Инертните материали разсейват лазерната светлина към камерата. Позициите на 3D точките, осветени от лазерния модул и изобразени от камерата, се изчисляват от TAMIsoft софтуера. Всяко възприемане измерва след това профила на наблюдаваната повърхност. Гранулометричната крива е построена от статистически модел на размерите на инертните материали, тяхната вътрешна структура и тяхното движение.
Друга сребърна награда получи френската компания Liebherr France SAS в категория „Инженеринг и системи“ за новата, уникална система LDC (Liebherr контрол за разрушителни дейности). Тази система дава възможност по всяко време операторът на багера да получава информация за положението на прикачното оборудване за разрушаване и да бъде гарантирана стабилността на багера за разрушителни дейности. Чрез датчици за ъглови премествания, които са монтирани на багера, и с автоматично разпознаване на дължината на прикачното оборудване системата осигурява постоянно информация за положението на прикачното оборудване (в cm). Познавайки теглото на инструмента, багерът може да работи напълно безопасно в своята работна зона.
Сребърна награда бе присъдена и на M-Connect бързосменник в категория „Оборудване и компоненти“ от Mecalac – компания, която е първият производител, оборудвал стандартно своите машини с бързосменници. За да предложи винаги по-безопасни и по-гъвкави машини, Mecalac разработи M-Connect – нов реверсивен бързосменник, чрез който се предотвратява повреждането на инструмента. Това е един от най-безопасните и най-компактните бързосменници, налични на пазара. Един детектор дава индикация, когато заключването на инструмента е извършено правилно. Налични са аксесоари с уши за захващане, където формата на куката позволява избиране на два щифта. M-Connect използва съществуващия щифт за реализиране на тази функция ( краен щифт за кофата и щифт за външния свързващ прът). Хидравличен цилиндър, свързан към тези щифтове, позволява заключване (разтегната позиция) или отключване (прибрана позиция). Профилът на куките е така конструиран, че да се предотврати излизането на щифта от куката, докато инструментът е на земята дори в случай на погрешна работа.
Единствената бронзова награда бе присъдена на Marini-Ermont – RF 160 Neo асфалтова база с непрекъснато производство от ново поколение от Fayat, категория „Строителни машини и съоръжения“. Супер транспортируемата рециклираща RF 160 Neo асфалтова база произвежда висококачествен асфалт за пътища с капацитет от 80 до 160t/h. RF 160 Neo включва технологични иновации, намаляващи цената за производство на асфалт. Асфалтовата база е базирана върху RETROFLUX ERMONT технология с насрещен поток, доказано решение от 1989 г., което позволява рециклиране на RAP материали, редуцирайки въздействието върху околната среда. 25/09/2015 |