ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IX, брой 7, 2015

Система за възстановяване на канализационни съоръжения

Система за възстановяване на канализационни съоръжения

Фирма Водоканалстрой e натоварена с нелеката задача да изпълни безизкопна рехабилитация на действащи главни канализационни колектори в Монтана и Габрово. Общата дължина на клоновете за рехабилитация са над 2 километра, а сеченията и размерите са много различни – кръгли сечения с диаметри 1500mm и 2000mm, яйцевидни сечения 60/90, 70/105, 80/120, 90/130, устообразни сечения 180/114, както и ветрилообразни сечения 110/110 и 140/140. Информация за точното точното местоположение, форма и размери на предвидените за рехабилитация участъци фирмата получава от МЦ Баухеми, която направила подробно проучване, включващо откриване и паспортизация на РШ по трасетата и видео-инспекция и фото-заснемане на всеки участък от тях.

След класифициране състоянието на участъците и основните дефекти, диктуващи нуждата от рехабилитация, МЦ Баухеми е направила подробно проучване на възможните безизкопни методи, които могат да бъдат приложени. След подробен анализ е избрано съвременно решение с традиции в западна Европа – нанасяне на специална сулфатоустойчива полимер-циментова облицовка оmbran MHP-SP на водещия в бранша производител МЦ-Баухеми, Германия.

Ombran MHP­SP е специализирана система за възстановяване на канализационни конструкции и съоръжения, отличаваща се с висока киселинна устойчивост – ph 3.35 – ph 14.0. Разработена на основата на т.нар. DySC-Технология (използва специални алуму-силикати), тя се характеризира с изключително ниска порьозност (под 3%), както и с отпимално разпределение размера на порите. В допълнение пълната липса на C3A в състава си, прави ombran MHP-SP напълно устойчив на сулфати. Комбинацията от изброените свойства и характеристики, осигурява дълготрайност и устойчивост на покритието, гарантирайки живот над 30-40 години.

В течение на няколко месеца с интензивна кореспонденция с немските инженери от МЦ Баухеми, Германия, Водоканалстрой успява да се снабди необходимото оборудване, част от което закупува от реномирани чужди производители, а специализираните устройства за работа в тесните канализационни колектори са проектирани и изпълнени в България. Във финалния си вид системата за нанасяне на облицовката се състои от следните компоненти: На повърхността е разположена смесваща машина, захранваща шнекова помпа със смесен с вода оmbran MHP-SP. Помпата нагнетява разтвора по маркучи до работната глава в канализацията, която от своя страна е монтирана на специална количка с пневматично задвижване, регулируема по размери за всеки вид сечение. Процесът на полагане на облицовката протича при непрекъснато подаване на разтвор към центробежната глава и издърпването й с точно изчислена постоянна скорост в колектора. Така се нанася покритие с дебелина 6 до 15mm, осигуряващо пълна защита на конструкцията на колекторите срещу инфилтрация, абразия и химическо въздействие. Успехът на направената по този начин безикопна рехабилитация се крие не само в иновативната система, но и в мероприятията за подготовка на повърхностите за облицоване. След почистване на колекторите със собствена каналочистачна машина с налягане до 120bar се извършва бластиране посредством специални въртящи дюзи, изстрелващи вода и гранулат с налягане 500bar перпендикулярно на стените на сеченията. Така e осигурена максимално чиста и награпена бетонова повърхност. Последната стъпка преди изпълнението на облицовката e спирането на всички течове, използвайки бърз и светкавичен цимент на МЦ Баухеми – Ombran W и Ombran IW. Тази обработка осигурява перфектна адхезия на Ombran MHP-SP към стените на колекторите и осигури защитата им в следващите десетилетия.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на Списание ИНФРАБИЛД

още в рубриката

Новини