ГИС технологиите намират все по-широко приложение в странатаРазговор с г-жа Евгения Караджова, Управител на ЕСРИ БългарияГ-жо Караджова, като управител на ЕСРИ България, имате огромна заслуга за реализацията на успешни ГИС проекти у нас. В началото бихте ли казали малко повече за ГИС решенията, за ползите и предимствата от внедряването им?
Да, наистина, вече 20 години разработваме и внедряваме Географски информационни системи (ГИС) на българския пазар, като през последните години с радост мога да отбележа, че ГИС технологиите намират все по-широко приложение у нас. Причината – те са мощен, лесен за използване и същевременно незаменим ИТ инструментариум за повишаване ефективността на работата. Силата им се крие в това, че съчетават пространственото местоположение на обектите с описателната информация за тях, като в същото време предоставят мощни инструменти за интегриране, съхраняване, обработка, анализ, визуализиране и споделяне на данни. А това е от ключово значение за всяка една организация, особено за предприятията в сферата на транспорта, инженерната инфраструктура, градоустройството и т.н. Използвайки ГИС, те могат да управляват централизирано и ефективно разпръснатите иначе данни, да правят мощни анализи, проиграват различни сценарии и на тази база да взимат информирани решения.
Предлагате високотехнологични софтуерни решения. Представете някои от тях и приложението, което имат.
Нашият екип винаги се е стремял да предлага най-високотехнологични и качествени софтуерни решения, така че да отговаря на високите очаквания на своите клиенти. За да посрещнем специфичните им потребности, предоставяме цялостен пакет от услуги, включващ консултиране, проектиране и изграждане на геобаза данни, доставка на базов софтуер, разработка и внедряване на приложни системи, системна интеграция, обучение, техническа поддръжка и др.
Като изключителен представител на Esri, Inc. за страната, предлагаме водещия в света базов ГИС софтуер ArcGIS, осигуряващ настолни, сървърни, мобилни, онлайн и облачни ГИС софтуерни решения, допълнени от специализирани приложения за нуждите на различните индустрии. От данни в реално време, през ранно откриване и алармиране за повреди, до маршрутизиране и разпределяне на екипи на терен – това е само малка част от стотиците възможности, които ArcGIS осигурява за нуждите на ютилити сектора, например. В началото на 2012 г. станахме и официален дистрибутор за България на Archibus – софтуер №1 в света на инфраструктурния и фасилити мениджмънт.
Разкажете за някои от проектите, по които работите в момента.
През последната година работим по няколко изключително значими национални ГИС проекта. В момента изпълняваме такъв за нуждите на Агенция „Пътна инфраструктура“ за предоставяне на ГИС-базирани електронни услуги при издаване на разрешения за гражданите и бизнеса и създаване на ГИС регистри за приходните дейности. Проектът е много комплексен и е добър пример как ГИС технологиите позволяват интегриране на големи обеми от разнообразни данни, помагат за по-ефективното управление на дейностите и водят до качествено електронно обслужване. По-рано през годината реализирахме още няколко ГИС проекта с национален мащаб за нуждите на Агенцията по геодезия, картография и кадастър, Главна дирекция „Гранична полиция“ и др.
Бихте ли споделили как виждате бъдещото развитие на ГИС технологиите в страната ни?
Данни в реално време, мобилни и леки уеб ГИС приложения, портални решения. Това е само малка част от новото поколение ГИС, което вярвам ще намира все по-голямо приложение у нас, и ще предостави в ръцете на потребителите мощна ГИС функционалност навсякъде – настолно, онлайн, в облака, на терен и т.н. И по-важното, ще превърне различните специалисти в едно предприятие в ГИС потребители – от приложните експерти, анализаторите, екипите на терен, ръководството, до клиентите и гражданите. 23/11/2015 |