Приоритетни проекти на НКЖИ за период 2014-2020Благодарение на европейските средства през миналия програмен период бе повишена значително готовността на проектите, като бяха проведени процедури за проектиране, изготвяне на ПУП, парцеларни планове, геодезия, геология, оценка за въздействие на околна среда и др. За новия програмен период компанията си е поставила сериозни цели. Част от проектите ще бъдат финансирани по ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ (ОПТТИ). Вече са избрани и изпълнителите, които ще подготвят техническите проекти и след тяхното изготвяне ще стартират процедури за избор на строител.
Първият договор в НКЖИ, който ще се финансира по ОПТТИ вече, е факт - в процес на изпълнение е договорът за възстановяване, ремонт и модернизация на тягови подстанции Ямбол, Карнобат и Бургас.
По ОПТТИ ще бъдат финансирани и модернизациите на жп линията Пловдив-Бургас, фаза 2 и на жп линията София – Пловдив – участъци Елин Пелин-Ихтиман и Ихтиман-Септември. В момента протичат съгласувателни процедури за жп участъците Скутаре-Оризово и Стралджа-Церковски, които са част от втора фаза на проекта Пловдив – Бургас. В този проект са включени 12 обекта за строителство – жп възел Пловдив, жп възел Бургас, железопътната отсечка Пловдив-Михайлово, жп гари, осигурителни системи и др.
През програмния период 2014-2020 г. освен чрез финансиране от ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“, ще може да се кандидатства за финансиране и по новия финансов инструмент - Механизма за свързване на Европа (МСЕ).
През месец юни, след директно кандидатстване, Европейската комисия одобри финансирането на три нови проекта по Механизма за свързване на Европа (МСЕ).
Първите два проекта са свързани с модернизацията на железопътната отсечка София – Елин Пелин и с модернизацията на железопътната отсечка София – Волуяк.
Железопътната отсечка София – Елин Пелин е част от проекта за модернизация на железопътната линия София-Пловдив. По време на изграждането на отсечката е предвидена модернизация на съществуващите системи на железния път, на системите за сигнализация и телекомуникации, системите на контактната мрежа, както и изграждане на нови пресичания на пътната мрежа на две нива, чрез изграждането на надлези при Верила и Казичене. Общата стойност на проекта е 67 984 600 евро, като от Механизма за свързване на Европа, като Бенефициент ще получим 57 786 910 евро, или 85% от сумата.
Вторият одобрен проект е проектът за развитие на жп възел София - железопътна отсечка София-Волуяк. Към момента се изготвят Технически проект и ПУП. В края на 2016 г. предстои стартиране на процедура за избор на изпълнител за строителство. Предвидените дейности по време на строителството на отсечката са изграждане на нов трети коловоз между жп гара Волуяк и Централна жп гара София, както и модернизация на съществуващото коловозно развитие на двете гари. Предстои и изграждане на нова жп гара Обеля, която ще осъществява връзка с метрото. Стойността на проекта е 104 571 068 евро, като от Механизма за свързване на Европа ще получим 76 336 879 евро, или 73% от сумата.
Третият, одобрен по МСЕ проект, е „Техническа помощ за подобряване изграждането на капацитет за мениджъри на железопътна инфраструктура в страни-членки, с право да кандидатстват по кохезионния пакет на Механизма за свързване на Европа". Проектът е насочена към укрепване на административния и експертен капацитет на ДП НКЖИ чрез обмен на опит, добри практики и познания с партньори-мениджъри на жп инфраструктурата между България и страните-членки на ЕС. 30/11/2015 |