ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина X, брой 1, 2016

Стопери за коренови системи

По последни данни Европа е един от най-урбанизираните континенти - около 75% от населението е съсредоточено в градските зони. Прогнозата на анализаторите показва, че до 2020 г. този дял ще нарасне до 80%. В резултат на това, търсенето и използването на земя в и около големите градове става все по-голямо. Неизбежното разширяване на градовете променя ландшафтите и се отразява на качеството на живот на хората и състоянието на околната среда. Значителното увеличаване на населението в големите градове неизменно води до необходимостта от осигуряване на достатъчно зелени територии, които да покриват нуждите на населението за отдих и спортуване. Освен това, залесяването в градовете води и до намаляване вредното въздействие на интензивно развиващият се транспортен сектор. До определена степен се компенсира замърсяването на въздуха. Именно тези факти издигнаха планирането и развитието на градските територии на по-предно място в управленския дневен ред.

Всички осъзнаваме необходимостта от една добре озеленена модерна градска среда. Освен чисто визуалния ефект - добавянето на цвят в иначе сивата и еднообразна среда, наличието на достатъчно растения и обособени зелени площи, води и до подобряване състоянието на въздуха в градовете. Ето защо е напълно логично търсенето на подходящи места за озеленяване/залесяване и използването на всяко едно от тях - макар и малко по площ.

Един от най-честите примери за озеленяване в градски условия е засаждането на дървета по тротоарите – постига се естетически „зелен” вид на средата и комфорт за пешеходците. След време, обаче, същите тези дървета, на които сме се радвали, започват да ни създават проблеми – повдигнати тротоари, по които не може да премине детска количка, разместени плочки, на които се спъваме – това е малка част от примерите, които могат да се дадат за проблемите, съпътстващи растежа на дърветата в градската среда.

Решението
Използването на стопери за коренови системи е един иновативен и доста ефективен метод за моделиране растежа и развитието на кореновите системи на растенията.

Стоперите за коренови системи представляват физическа подземна бариера/стена, която ограничава и пренасочва разпространението на корените на дърветата. Целта й е да насочва развитието (разпространението) на кореновата система на растението надолу в дълбочина на почвата и далеч от повърхността. По този начин се избягва нарушаването на изградената наземна и подземна инфраструктура, както и увреждането на самите корени на растенията. Запазва се доброто състояние на дърветата.

Поставянето на такъв тип съоръжения е една от добрите практики, използвани при съвременното управление на градската среда. Вече не е приемливо да се засаждат дървета по тротоарите без да се вземат мерки за минимизиране на риска от последваща разруха на съпътстващата инфраструктура.

Предимствата, които имат тези продукти, обуславят тяхната нарастваща популярност. Ето и някои от положителните качества: защита на градската инфраструктура, насърчаване развитието на корените надолу в дълбочина на почвата, значително подобряване стабилността на дървото, лесен монтаж.

На пазара съществуват редица разновидности на стоперите за коренови системи. Различните ситуации и растителни видове изискат различен подход.

Технически решения от GreenBlue Urban
Root Director е бариера, предназначена за защита на тротоари и озеленени площи. Оребрената бариера Root director предотвратява завихрянето на корените и моделира растежа им надолу. По този начин се избягват щетите от нарушените тротоари, шосета, както и некрасивата визия на безразборно излезли на повърхността корени. Root Director представлява оребрена трапецовидна форма, в която се поставя дървото при засаждане. Конструкцията е изключително лесна за поставяне, тъй като се състои от една единствена част. Предимства: предпазва пътната настилка; спомага за развитие на корените в дълбочина; подобрява стабилността на дървото; може да бъде комбинирана с напоителна система; лесен монтаж; произведена от 100% рециклиран материал. Root Director е изключително подходяща за обезопасяване на единични дървета и е достъпна с различни размери на външната рамка -височина, дължина на горната и долната основа и вътрешния отвор за стъблото на дървото. Теглото на продукта зависи от избраните размери и варира в рамките 3,4kg – 16,5kg.

Първата стъпка при поставянето на този тип бариери е разкопаване на изкоп в съответствие със специфичните архитектурни изисквания. Основата на изкопа трябва да бъде твърда и равна. Root Director се поставя като се обезпечава стабилността на основата. При необходимост от нивелиране се използва почва или чакъл. След полагане, изкопът се запълва (в и извън Root Director) поетапно с цел постигане на максимално уплътняване. Горният ръб на Root Director не трябва да се засипва с почва, тъй като това би създало предпоставка корените да се разпространят отгоре.

ReRoot 2000 е коренова бариера с висока якост, която се използва за изолиране на група дървета. Предлага се под формата на ролка с дебелина 1.00mm. – 2.00mm и ширина 300mm – 2000 mm. Използва се предимно за полагане на по-големи дълбочини. Доказано е, че е достатъчно здрава и задържа формата си, поставена в дълбок изкоп. Това предимство гарантира, че няма да се получи свличане надолу при поставяне на големи количества пръст отгоре. Предимства: устойчива на пробиване от остри предмети или разкъсване в резултат на движение на почвата; здрава и устойчива на биоразграждане и фоторазграждане; бърз и лесен монтаж – не е необходимо използване на специфично оборудване; произведена от 100% рециклиран материал.

Първата стъпка при поставянето на този тип бариери е разкопаване на тесен изкоп около дърветата, които ще се изолират. Разстоянието, на което се полага бариерата, е строго индивидуално в зависимост от вида на дървото и характеристиките на кореновата му система. При наличие на остри предмети по стените на изкопа същите трябва да бъдат премахнати, за да не нарушат целостта на бариерата. След полагане изкопа се запълва, но е важно горната част на бариерата да бъде поне 10mm над слоя почва, за да се избегне израстване на корените над нея. ReRoot 2000 има ролетни краища, което позволява наслагване при необходимост от по-голяма дължина. Ролетните краища се припокриват най-малко 500mm, след което трябва да се постави и специална уплътняваща лента. За критични приложения бариерата може да бъде съединена чрез заварка. При засипване на изкопа е много важно това да става поетапно като се следи за добро уплътнение на почвените слоеве. В зависимост от климатичните особености на района горната част на бариерата може да бъде капсулирана с бетон.

ReRoot 300, ReRoot 600, ReRoot 1000 са серия оребрени бариери, предназначени за защита на пътни настилки и плитки комуникационни канали. Предлага се под формата на ролка в три различни размера. Номерата 300, 600 и 1000 означават ширината на продукта в милиметри. Тази гъвкава система може да се използва както за обезопасяване на единично дърво, така и за група от дървета. Предимства: бърз и лесен монтаж – не е необходимо използване на специфично оборудване; налични три размера; възможна е доставка на ролка или на 10 метрови парчета – по поръчка; гъвкавият дизайн позволява бариерата да се извива при необходимост, но в същото време е достатъчно здрава и запазва формата си след засипване.

Първата стъпка при поставянето на този тип бариери е разкопаване на тесен изкоп с дълбочина 300mm , 600mm или 1000mm Основите на изкопа трябва да е твърда и равна. При наличие на остри предмети по стените на изкопа същите трябва да бъдат премахнати, за да не нарушат целостта на бариерата. Бариерата се поставя с ребрата към кореновата система, след което изкопът се запълва с почва. Запълването трябва да е поетапно, за да се постигне максимално уплътняване на почвата.

Технически решения от DuPont
Plantex RootBarrier е бариера, която осигурява ефективна защита на подземната и наземна градска инфраструктура. Този продукт моделира растежа на кореновата система и снижава до минимум негативния резултат от инвазивното й развитие. Plantex® RootBarrier е произведен от 100% рециклиран материал, устойчив на гниене, който е изцяло водонепропусклив. Монтажът е лесен – не е необходимо използване на допълнителни инструменти. Използва се за ефективно разделяне на растенията от инфраструктурата. Основно предимство е, че може да се положи както в хоризонтално, така и във вертикално положение. Предлага се под формата на ролка в различни размери.

Plantex root protector е един от най-ефективните водопропускливи продукти на DuPont. Уникалната коренова бариера е произведена от материал, който е изключително устойчив на инвазивното развитие на кореновите системи и недопуска проникването им в обезопасената зона. Предлага се под формата на ролка в различни размери. Plantex root protector е подходящ за работа при влажни условия. Тази бариера осигурява свободен поток на водата в почвата, като по този начин гарантира правилното развитие на кореновата система. Сравнително еднаквото съдържание на вода в почвата подобрява стабилността на растенията.

Технически решения от DeepRoot
Продуктите на DeepRoot представляват различни видове оребрени механични бариери, които моделират растежа на кореновите системи. Могат да се използват за изолиране както на нови, така и на стари насаждения. Чрез поставянето им се избягва завихрянето на корените и излизането им на повърхността – запазва се целостта на градската инфраструктура. Бариерите са гъвкави и издръжливи, произведени от 50% рециклирани материали. Устойчиви са на атмосферните въздействия, ултравиолетовите лъчи и влиянието на озона в продължение на целия експлоатационен период. Бариерите на DeepRoot се предлагат под формата на панели с различни размери. Свързването на панелите се осъществява чрез приплъзване краищата на два съседни модула. При желание за обезопасяване на големи площи се свързват необходимия брой панели. Подобни на описаните технически решения предлагат още Century Products, Typar Terram и други компании.

Специфики при полагането на стоперите за коренови системи
В зависимост от конкретната инфраструктура, която е застрашена и дървесните видове, които е необходимо да бъдат обезопасени, са разработени няколко възможности за полагане на бариерите.

Линеално полагане - осигурява максимална защита, като в същото време се използва цялото възможно свободно пространство за развитие на кореновата система. Постига се максимално запазване здравето на дървото. В този случай бариерите се поставят в права линия директно по протежение на шосето/алеята, която трябва да се предпази.

Кръгово полагане – осигурява максимална защита на инфраструктурата (например алея, тротоар), в която е засадено дървото. Бариерата се поставя кръгово като обгражда дървото /корените/ от всички четири страни и възпрепятства тяхното нежелано разпространение. При ново озеленяване е необходимо конкретно планиране местоположението на дърветата и изчисляване необходимата им площ за нормално развитие. Чрез този начин на полагане бариерите осигуряват максимална защита както за корените, така и за заобикалящата ги инфраструктура.

Полагане чрез премахване на повърхностни корени – методът е по-агресивен от останалите към дърветата, но в никакъв случай не влияе негативно върху тяхното развитие. Използва се за обезопасяване на вече засадени дървета, които застрашават инфраструктурата. При този начин на полагане излезлите на повърхността корени, които пречат, директно се отстраняват, след което се поставя бариерата. Тъй като има специфични изисквания при премахване на корените, преди предприемане на конкретни действия, е необходимо консултиране със специалист.

Специално полагане – подходящо е за защита на площи със специфични изисквания например тенис игрища, склонове, гробищни паркове, подпорни стени и други. Използва се за територии с различни размери и голяма денивелация.

Независимо от избраният метод на полагане на бариерите една от най-основните стъпки е подготовката на първоначалния изкоп за засаждането. Важно е да се вземе под внимание необходимата дълбочина за нормално развитие на дървото и максималния допустим диаметър, който се отпуска за развитието на кореновата система. Хубаво е още в първоначалния момент да се отчете нуждата от дренажна система, която да бъде изградена още при озеленяването с цел избягване на бъдещи неблагоприятни последици. Оребрената страна на бариерата се поставя с лице към корените, за да се отклони техния растеж. При поставяне на бариерата с гладката страна към корените не се постига желаният ефект за ограничаването им – гладкостта на повърхността не възпрепятства движението на корените.

Към момента стоперите за коренови системи се използват предимно за намаляване негативните последици от пораснали, вече големи дървета. На пазара са достъпни разнообразие от технически решения, които да удовлетворят търсенето на потребителите. За постигане на максимален ефект при минимални разходи, обаче, е необходимо навременно планиране и взимане на комплексни решения за съчетаване на дейностите по озеленяване и обезопасяване. По този начин се спестяват значителни материални и финансови ресурси за реновиране на увредената инфраструктура. Полагането на стопери за коренови системи още при засаждане на дърветата е добра практика, която набира все по-голяма популярност и доказва своята ефективност във времето.