ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина X, брой 2, 2016

Решение на Siemens за отдалечен мониторинг във водния сектор с RTU3030C

Решение на Siemens за отдалечен мониторинг във водния сектор с RTU3030C

SIMATIC RTU3030C на Siemens

“Siemens разшири продуктовата си гама от терминални модули за дистанционно отчитане (ТДО) с включването на Simatic RTU3030C - компактно дистанционно устройство със самостоятелно захранване”,

съобщиха от направления Дигитализирано производство & Процесни индустрии и Задвижвания на Siemens България.

Simatic RTU3030C може да бъде използван за отдалечен мониторинг на измервателни точки в заводи с производства, намиращи се на разстояние едно от друго. Работата му не зависи от наличието на локално мрежово електрозахранване или кабелна комуникационна инфраструктура. Ползите за потребителите се изразяват в осигуряването на безжичен достъп до ключови процесни данни като ниво, дебит, температура или налягане от отдалечени измервателни точки.

Simatic RTU3030C работи напълно независимо от мрежовото електрозахранване, позволявайки неговото
гъвкаво използване в различни области на приложение - например във водоснабдяването, пречистването на отпадъчни води, земеделието, материалното стопанство и мн. др.

Устройството намира приложение при системите за откриване на течове или за наблюдение на помпени станции и съоръжения за съхранение на вода, за измерване ниво в резервоари и силози, както и в напоителни системи, използвани в селското стопанство. Усъвършенстваният му дизайн позволява уредът да бъде използван и при най-тежки условия на околната среда (от -40°C до +70°C). Допълнителна защитна алуминиева кутия със степен на защита IP68 гарантира надеждната му експлоатация дори при работа под вода.

Дистанционните отчитащи устройства често са позиционирани в отдалечени една от друга територии, в много случаи в измервателни точки без собствена комуникационна инфраструктура или електрозахранване. Именно в такива условия терминалният модул за дистанционно отчитане RTU3030C със самостоятелно захранване разкрива качествата си. Уредът събира измервателни данни от свързани сензори, които предава към контролен център. ТДО може да работи с до две мощни индустриални батерии или с акумулаторна батерия (в комбинация със соларен панел).

Потребителите могат да се възползват и от възможността за свързване към източник на постоянен ток с ниско напрежение 12V - 24V, където това е възможно. Различните опции за захранване могат да се комбинират в съответствие с конкретните изисквания.

RTU3030C поддържа 4 режима на работа: “спящ” режим, обновяване на процесни данни, комуникация и сервизен режим. Консумацията на мощност в “спящ” режим е под 2mW, което позволява надеждна работа в продължение на години. Предаването на данните от измерванията към контролния център се извършва чрез интегриран UMTS модем през безжичната мрежа – чрез подсигурена OpenVPN връзка или криптирана електронна поща. Комуникацията може да се контролира на база време или за отделно събитие и се конфигурира индивидуално за всеки тип процесни данни. RTU3030C докладва незабавно всяка стойност, надвишаваща зададените гранични нива, чрез SMS или e-mail. Това се случва дори и в условията на “спящ” режим, за да може обслужващият персонал да реагира възможно най-бързо. „Потребителите могат да превключват RTU3030C в сервизен режим за извършване на работа по поддръжка, като например смяна на батерии без загуба на данни”, коментираха от направления Дигитализирано производство & Процесни индустрии и Задвижвания на Siemens България.

Simatic RTU3030C може да бъде удобно конфигуриран и фърмуерът му да се обновява с помощта на стандартен уеб-браузър. Чрез софтуерния пакет TeleControl Server Basic той може да бъде свързан и със система за процесен контрол Simatic PCS 7 или към Simatic WinCC. Възможна е и директна връзка към Simatic PCS 7 TeleControl или Simatic WinCC/TeleControl чрез използване на протоколите за телеконтрол IEC 60870-5-104 и DNP3. „В този случай поддръжката за широкообхватни протоколи за телеконтрол дава гъвкави възможности за връзка с всички възможни SCADA системи”, уточняват от направления Дигитализирано производство & Процесни индустрии и Задвижвания на Siemens България.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на Списание ИНФРАБИЛД

още в рубриката

Новини