Шпунтови профили от ArcelorMittal Стоманените шпунтови профили се използват повече от 100 години, доказвайки че са надеждни и икономически ефективно решение. Стандартното им приложение е в пристанищното строителство и временни укрепвания.
Но също така шпунтовите профили намират широко приложение при строителство на структури за контрол на реки и системи за защита от наводниния. Традиционно се използват за подсилване и опазване на речни брегове, строителство на шлюзове и защита от наводнение. Лесна употреба, бързина при строителство, дълъг експлоатационнен живот и способността да се инсталират във вода прави шпунтовити профили логичен избор при строителство на перманентни и временни конструкции. Дизайнът на формата на профила предоставя максимална устойчивост и издръжливост при възможно най-ниско тегло, като взема под внимание управляемостта на профила. В зависимост от вида на структурата, предвидените натоварвания, почвените и водни характеристики, могат да се приложат стандартните Z и U типове шпунт, както и комбинирани стени изпълнени и HZ/AZ системи или box piles.
Шпунтовите стени могат да бъдат приложими по много начини като системи за защита от наводнения или брегоукрепване. За нови диги те предоставят водонепропускливост, опора и стабилизация. Също така се използват за подсилване на съществуващи диги. При условие, че пространството не е достатъчно, както е при пристанища или в градски усровия, шпунтовият профил може да формира свободно стояща или анкерирана стена за защита. При насипите за защита от наводнение шпунтовата стена може да служи като стопиращ елемент. Изискуемата водонепропускливост на стената често се постига чрез естественото натрупване на почва в ключалките. При необходимост просмукването през стената може да се редуцира посредством високоефективна смазка, инсталирана в ключалките. Инсталирана по този начин стена помага не само за спиране на течовете, но и подобрява цялостната стабилност на дигата. С шпунтовата стена просмукването се контролира посредством подобряване на водонепропускливостта на ключалките, а естествените течове се поемат чрез направата на дупки, които ги поемат /EAU 2012,R.51[1/. На по-късен етап дигата се предпазва от изсъхване. Дигата не може да бъде изровена от животни или нарушена от корени на дървета. Това елиминира риска от ерозия. Дигата с инсталирана шпунтова стена може да е изградена водонепропусклива, но също така може да се оптимизира да издържи голямо наводнение без да се налага увеличаване на размера в основата й. Това е въпрос на проектиране на стената за осигуряване на необходимата височина над билото. Заради силата на огъване, конзолната шпунтова стена без особени трудности трансформира натоварването от евентуални високи води към долната част от тялото на дигата. И точно когато те спрат на билото, стената също стабилизира вътрешното рамо заедно с билото, както и намалява котата на просмукване на външното рамо.
Шпунтовата стена индиректно допринася значително за цялостната стабилност на дигата: Понижаването на линията на просмукване повишава стабилността на външното рамо, което следователно може да е по-стръмно и да се оптимизира по други начини. Удължаването на линията на просмукване повишава сигурността във връзка с риска от хидравличен проблем. В случай на теч през непромокаемия пласт, шпунтовата стена в центъра предпазва от преминаване на частици и по този начин предотвратява ерозия в задната част на дигата. При определени случаи на речни конфигурации, шпунтовата стена може да се използва за разширяване на речното корито и същевременно да служи като стена, предпазваща от наводнение. 23/05/2016 |