ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина X, брой 4, 2016

Помпи с приложение в пречиствателни станции

Помпи с приложение в пречиствателни станции

Пречиствателната станция включва различни процеси на обработка, известни като първични, вторични и третични процеси, чрез които може да се постигне желаното ниво на чистота на водата за повторна употреба или за изхвърляне в околната среда. Отпадъчните води, изпуснати от различните индустрии, съдържат различни видове замърсители и съответно станциите за отпадни води се проектират с различни технологии за пречистване. Каквито и да е технологии или процеси да се използват в пречиствателната станция, помпите са едни от основните им компоненти.

Техники за пречистване
Въпреки наличните разработки на пречиствателни станции за отпадни води за всяка промишленост, е важно да се оцени видът на изпусканите отпадъчните води от промишлените процеси. Тези отпадъчни води могат да бъдат замърсени с големи количества масла или опасни химични вещества, корозивни материали, метали и други вредни вещества, които правят водата негодна за повторна употреба. Всички тези фактори трябва да се вземат предвид при избора на правилните процеси за обработка, оборудване или технологии. Изпомпването на отпадни води е неизбежна дейност във всяка пречиствателна инсталация. Следователно помпите, използвани в заводите, трябва да се справят ефективно с отпадъчните води. Ето защо за пазара са разработени помпи за химически процеси. Тези помпи се използват не само в пречиствателните станции, но също така се използват при транспортиране на различни химикали в рамките на отрасъла. Широката гама от помпи за химически процеси спомага за справянето с опасни и агресивни химикали или отпадни води. Затова, нека да разгледаме някои широко използвани технологии в отпадъчните води/пречиствателните станции в индустриите.

Механичната филтрация е техника, чрез която могат да се филтрират дори миниатюрни частици от кал и утайки от отпадъчните води. Най-често използваните методи за механично филтриране включват патронни филтри, индексиращи хартиени филтри и медийни филтри. При електро-коагулацията ток с ниско напрежение преминава през отпадните води, което позволява на замърсителите да коагулират и да се отделят от водата. Този процес може да премахне неразтворени вещества, тежки метали или емулгирани масла от отпадъчните води. Друг метод предвижда озониране, при който в потока от отпадни води се впръсква газ озон. Този процес води до убиване на микроорганизмите в отпадъчните води, както и спомага за ароматизирането им. При химическата обработка на отпадъчните води в техния поток се инжектира прецизно количество от химически вещества до отстраняване на замърсителите. Процесът е известен като коагулация и флуктуация.

Освен тези методи, за третирането на промишлени отпадъчни води се използват много други техники като биореакторна мембрана, обратна осмоза, йонообмен и други. Тези модерни техники са ефективни и ефикасни, осигурявайки чиста и безопасна вода след обработката. В промишлените пречиствателни станции следва да бъдат въвеждани най-добрите и подходящи техники, за да се получат желаните резултати. За да отговарят на специфичните нужди на различните индустрии и технологични процеси са разработени различни видове мощни помпени системи.

Видове помпи
Помпите се използват за довеждане на замърсени или канализационни води до централата, за да преминат през различни процеси на обработка. Най-често използваните помпи в различни пречиствателни станции са помпи за отпадъчни води. Помпите се използват също така и за източване на обработените отпадни води.

Центробежни помпи
Най-широко използваните канализационни помпи са центробежните помпи. Както подсказва името, тези помпи използват центробежната сила за генериране на скорост и изтласкване на течност в системата. Основната част в конструкцията на центробежните помпи е работното колело, което е подобно на вентилатор с малък всмукателен отвор и голям изходен отвор. Характеристиките на тези помпи са причините, поради които те са широко използвани в пречиствателните станции, а също така техният опростен дизайн, гладък дебит, широка гама от мощности и лекота на работа и поддръжка. Тези помпи обикновено работят най-добре с течности с нисък вискозитет и висок дебит.

Потопяеми помпи
Както подсказва името, тези помпи се поставят потопени под вода или в друга течност. Потопяемите помпи са компактни агрегати с водонепроницаеми уплътнения и гарнитури, които защитават вътрешните компоненти от повреди. Тяхната компактна конструкция предотвратява течове или късо съединение. Повечето от тези помпи идват със стационарни механизми за фиксиране под течността. Тези помпи прилагат директен натиск върху течността, така че тя да може да се управлява ефективно на по-голямо разстояние, отколкото всички други смукателни устройства. Този вид помпи са самозасмукващи.

Потопяемите водни помпи обикновено се използват, за да се отцеди калта или утайката. Помпата се поставя под вода или в канализацията, а работата й се контролира от сензори за ниво. На пазара се предлагат различни видове потопяеми помпи, като например картер помпи, предназначени за оттичане на водата от шахти, помпи за боклук, а някои дори се справят с твърди канални нечистотии.

Ексцентрик-винтови помпи
Ексцентричният тип помпи е част от групата помпи с положително изместване. Най-важните части от системата са движещата се част – роторът и неподвижната част - статорът, в който се върти роторът. Роторът може да се разглежда като винт, въртящ се с изключително висока скорост, със силно ексцентрично движение и малък диаметър. Статорът има една модулна резба повече от ротора и два пъти по-голяма стъпка на резбата. В резултат на това между ротора и статора има непрекъснато измествани пространства или както популярно се наричат - нарастващи кухини.

Помпите с ексцентричен винт са тежки помпи и могат да се използват за абразивни утайки, вискозни продукти, масла, емулсии и др. Благодарение на постоянния поток без турбуленции, те могат да се справят с чувствителни продукти и среди с твърдо съдържание без да разрушават твърдите частици.

Специални видове помпи
Помпите за високо налягане работят на аксиално-бутален принцип, което благоприятства много лек и компактен дизайн. Тези помпи са с тип фиксирано изместване или помпи с променлива доставка. Нагнетателни водни помпи се използват в различни приложения за контрол на налягането на водата, за да запази своя поток, включително търговски, промишлени или градински приложения.

Обемните помпи използват зъбни колела, работни колела или ролки, за преместване на течността в кухината. Те са трайни и могат да се справят с различни течности или твърди частици. Най-често използваните помпи на базата на тази техника са мембранните помпи. Тези помпи съдържат диафрагма и камера заедно с клапани за проверка на изпразването.

На пазара се предлагат и обемни помпи с високо налягане. Тези различни видове помпи могат да бъдат инсталирани в пречиствателната станция за отпадъчни води в съответствие с канализацията, както и да се преместват в рамките на инсталацията. Монтажът на ефективни помпи с минимална поддръжка в пречиствателната станция спомага да се постигне ефективна система, в резултат на което се получава крайният продукт - качествена вода.

Енергийна ефективност на водни помпи
Енергийната ефективност на помпения агрегат се оценява с коефициента на полезно действие (КПД), който представлява отношение на хидравличната мощност на изхода на помпата към електрическата мощност на входа на двигателя. Максималната стойност на КПД за болшинството от помпите се получава в зоната на дебити по-големи от средния. Това означава, че съответната помпа трябва да бъде избрана и оразмерена правилно, за да работи в горния диапазон. Най-висока енергийна ефективност имат системите, които управляват помпите да работят в зоната на максимален коефициент на полезно действие при всички работни режими и правилно избран закон на управление.

Помпите, използвани в пречиствателни станции, трябва да бъдат съвместими, което означава, че използваните части за изграждане на помпата трябва да издържат на флуидите, за да се избегне корозия или износване. Особено помпите, използвани в химическата и хранителната промишленост, производство на напитки, инсталации за обработка на метали, трябва да бъдат с висока товароносимост и издръжливост. Много производители на помпи предоставят персонализирани решения за различните изисквания на пречиствателните станции. Важно е да се направи оценка на изискванията по отношение на обема на отпадните води, типа на замърсяванията, които трябва да се обработват, за да се избере подходящата помпа за дългосрочно решение и да се сведат до минимум разходите за поддръжка.