ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XI, брой 1, 2017

Очаквам през 2017 година промените в отрасъл ВиК да завършат

Разговор с инж. Иван Иванов, Председател на Българска асоциация по водите (БАВ)

Очаквам през 2017 година промените в отрасъл ВиК да завършат

Инж. Иванов, да започнем нашия разговор с кратко обобщение на постигнатото до момента във водния сектор и какво предстои да се реализира в близък план?
От моя гледна точка изминалата година беше изключително важна за отрасъл „Водоснабдяване и канализация“, защото трябваше да се постигне пълно изпълнение на основните акценти от Реформата. От значение беше да се окрупнят ВиК операторите, да се подпишат договори между тях и ВиК асоциациите във всяка област, да се подготвят и приемат годишните бизнес планове. Не всичко беше изпълнено докрай. Имаме ВиК асоциации, имаме договори между ВиК асоциации и оператори, но има оператори, които не действат в територията на цялата област. Има и изготвени 5-годишни бизнес планове, но те не са приети, причините за което са неясни, защото не получаваме достатъчно информация от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Всички тези стъпки трябваше да бъдат направени в отговор на изискванията на Европейската комисия, за да се стартира по същество с Оперативна програма „Околна среда“, тъй като са предвидени немалко средства (повече от милиард евро). Средствата ще постъпят, след като докажем, че сме осъществили реформите и че тези реформи водят до по-ефективна инвестиционна дейност от страна на ВиК операторите. Към момента финансовото състояние на ВиК операторите е такова, че те успяват някак си да покрият оперативните си разходи, но не разполагат със средства за инвестиции. В същото време цените на ВиК услугите не са на ниво, което да показва, че потенциалът им е изчерпан, за да е оправдано искането на средства от Европейската общност за инвестиции във ВиК инфраструктура.

Разбира се, всяко ново начинание и промени първоначално са съпътствани с известна доза съпротива и съмнения. Но дори да ги преодолееш, ако не доведеш нещата до успешен край, се наслагва усещане, че нещо не е наред. Подобно е чувството в момента и във ВиК отрасъла. Като добавим и това, че сме в етап на смяна на правителства, бих казал, че отрасълът е в затишие и период на изчакване.

Моите очаквания за тази година са да се финализират започнатите промени, спрямо приетото със Стратегията от 2014 г., за да осъществим дълго чаканите реформи.

Има и други отправни точки, върху които трябва да се обърне внимание. Например заплатите на служителите в отрасъл ВиК, които са много под средната заплата за страната. Ниските възнаграждения, освен, че не са стимул за работещите, но и отблъскват младите хора. Показателно за това е изключително малкият брой желаещи да учат ВиК специалности. А не трябва да е така, защото инвестициите, които се правят, изискват и добре подготвени кадри. Трябва да се гледа повече в перспектива, да се търсят, обучават и задържат кадри в отрасъла. Искрено се надявам, че и в тази посока нещата ще се променят. Във връзка с това представители на БАВ, НБС „Водоснабдител“ – КНСБ, Ф „СИВ“ – „Подкрепа“, Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) и Съюза на ВиК операторите, посетихме сградата на Регулатора, за да обсъдим възможностите за увеличение на работните заплати във ВиК отрасъла.

Бихте ли споделили какво е предвиденото финансиране на проектите и прогнози за тяхната реализация?
Сега очакваме да стартира Програмата за развитие на селските райони. Тя, обаче, също е свързана с окрупняването и реформите в отрасъл ВиК. Това предполага изпълнението на редица предшестващи мерки, за да могат да се усвоят парите по тази програма.

Затова смятам, че към момента Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) се оказва един от най-сигурните източници на инвестиции във водния сектор.

Много важен за гилдията е въпросът, свързан с получаването на средства по ОП „Околна среда“. В момента следваме някакъв план, но нямаме сигурност, че ще успеем да отговорим на всички очаквания и изисквания на Европейската комисия и че парите ще постъпят както е предвидено. Затова е много важно в кратък срок да се приключат започнатите промени.

От изключително значение на този етап е приемането на 5-годишните бизнес планове. Досега те не се доказаха като работещи. Но на тях трябва да се гледа като на ключови документи. Бяха направени промени в нормативната уредба и те бяха широко дискутирани с КЕВР, и с министерството, с неправителствени организации. Всички сме на мнение, че така изготвената нормативна уредба може да работи и изготвените 5-годишни бизнес планове трябва да се изпълняват както са предложени. Надявам се забавянето на тези документи, което за пореден път се случи, да е по-скоро, за да бъдат усъвършенствани.

Очертахте състоянието на отрасъла, бихте ли казали какво е мястото на Българска асоциация по водите (БАВ) в тази обстановка? Как ще продължите да работите и да съдействате за развитието на отрасъла?
БАВ винаги се е опитвала системно да участва във всички процеси, касаещи развитието на водния сектор. Било то с консултации, експертни становища, дори и градивна критика, когато се наложи. Моят опит показва, че в периоди, когато няма политическа стабилност, има служебни правителства и се сменят кабинети, неправителствените организации са тези, които могат много да подпомогнат държавата в прехода. Именно те, в частност и БАВ, имат постоянно наблюдение върху процесите, имат обективна преценка и се явяват проводник на това, което е реализирано, на текущите проекти и на това, което предстои да се случи. Затова се надявам и за в бъдеще правителството да търси нашето съдействие.

Отделно от тези стратегически въпроси в сектора, продължаваме активно работата си по инициативата „Знак за качество на БАВ“, която цели да гарантира влагането на качествени ВиК материали във водните проекти. За изминалия оперативен период при доста обекти са използвани ненадеждни продукти. Това не бива да се допуска. Ние предлагаме да се осъществява реално тестване на материалите, а не техните качества да се посочват само на документ. Както и сме готови да съдействаме за упражняване на постоянен качествен контрол през годината.

От БАВ продължаваме и с организирането на редица събития през 2017 г. В най-близък план предстои провеждането на среща на ВиК оператори, свързана с проекта за сравнителен анализ на тяхната дейност – т.нар. Бенчмаркинг. Това е един процес, идеята, за който е заимствана от Холандия и тамошния начин за регулиране на дружествата, на база на сравнителен анализ. Целта е да бъде установено как успешни ВиК дружества са постигнали тези положителни показатели, като това служи за стимул на ВиК оператори, които са с по-малко добри резултати.

От 16 до 22 март в новата сграда на УАСГ, заедно със сдружение „Аз обичам водата“, планираме организирането на вече традиционната „Седмица на водата“. Част от събитието е представянето на фотоизложба „Фонтаните в България“, състояща се от 50 снимки на талантливи родни творци. Отново в рамките на Седмицата и пак в Университета – на 21 март, ще се проведе Кръгла маса на тема „Образование и реализация в България на ВиК специалисти“, на която с широк кръг ангажирани в сферата лица ще обсъдим възможностите за преобразуването на отрасъла в по-атрактивен за работещите и учащите.

Още относно програмата на БАВ – предстои ни организирането на годишната конференция БУЛАКВА, която през тази година сме посветили на кръговата икономика във водния сектор. Темата набира все по-голяма популярност, защото е свързана както с опазването на околната среда и осигуряването на работни места, така и с пестенето на ресурси, енергия и финансови средства.

През пролетта и есента на 2017 г. предвиждаме провеждането на два национални семинара, на които ще разгледаме въпросите за енергийната ефективност и за зонирането на водопроводната мрежа. Част от програмата на БАВ е и организирането на Българо-сръбска среща на ВиК оператори, на която заедно с колегите от западната ни съседка да обсъдим развитието на ВиК отрасъла и бъдещите възможности за неговото подобряване.