Дигитализация на ВиК Бяла – гр. СевлиевоВиК Бяла - гр. Севлиево е основният ВиК оператор за територията на общината, като подава питейна вода към 30 населени места, обслужва над 36 000 жители и осигурява водни количества към ВиК Ловеч и ВиК Габрово. Дружеството предлага канализационни услуги в Севлиево и три населени места и извършва дейности по благоустрояване и комуникация.
ВиК Бяла, както и останалите ВиК оператори, среща трудности при отговор на все повече нарастващите очаквания на клиентите за високо ниво на предоставяните услуги – водоснабдяване с необходимите водни количества, налягане и качества на водата и отвеждане на отпадъчните води, като в същото време работят според приоритетите на националната стратегия за развитие на ВиК сектора чрез намаляване на течовете и търговските загуби.
Затова ръководството на дружеството решава да дигитализира информацията и процесите по управление на инфраструктурата и процесите на организацията.
ВиК Бяла ангажира Мапекс, водеща българска компания за геоинформационни технологии, за идентифициране на нужните сфери на подобрение и информационни технологии и въвеждането им в организацията.
Като първа стъпка специалистите на Мапекс идентифицират необходимите сфери на подобрение в процесите на дружеството и изграждат прототип на информационната система, която да моделира процесите с търсените в тях подобрения. След това специалисти на Мапекс внедряват географска информационна система Тобел с включен модул ВиК. Само за две седмици системата е доставена, конфигурирана и модифицирана според спецификите на процесите на ВиК Бяла, а служителите, които ще я използват - обучени.
Изградена е бази данни с отворен код PostgreSQL върху клиент-сървър технология с виртуализационна платформа на VMWare и операционна система Ubuntu.
Системата е интегрирана с външни доставчици на информационни услуги като Google Maps и Google Street View, които улесняват работата на служителите и ускоряват реакцията при аварии.
Тобел интегрира в себе си цялата информация и история на съответния материален актив, а информацията, досега съхранявана на хартиени и други носители, е дигитализирана и въведена в новата система. Така потребителите проследяват историята на всеки обект и предвиждат неговото представяне и значително подобряват реакцията при авария и качеството на услугата.
Компанията вече има много по-правилна и бърза реакция при аварии чрез съвместяване на географска информация за местоположение на аварията и история на ремонтните дейности, а ръководството може да изисква комплексни справки чрез съвместяване на различни видове източници на данни.
Специалистите в отдели технически и инженерен могат да следят всички елементи на инфраструктурата от водопроводна и канализационна мрежа като филтри, клапи, спирателни кранове, водомери, сградно водопроводно отклонение, регулатори на налягане, шахти, хидранти, помпени станции, водопроводи, водоизточници, клонове, помпени станции, пречиствателни станции и преливници.
“Само за два месеца успяхме да трансформираме операциите и бизнеса на ВиК Бяла чрез дигитализация. Този проект е доказателство за ползите на дигиталния бизнес за клиентите и резултатите на организацията.“, отбеляза г-н Деян Балтаджиев, директор информационни технологии в Мапекс. 03/04/2017 |