Природосъобразни градовезелени решения за градска средаСпециалисти от различни сфери работят усърдно, за да помогнат на природата. Или поне да спрат нейното безжалостно унищожаване. Техните усилия водят до реализиране на ценни “зелени” идеи - от простички нововъведения, предназначени за бита, до мащабни проекти като екосгради и цели селища. Днес ще ви разкажем повече за някои от най-напредничавите изобретения, разработени през последните години. Повечето са в процес на тестване, но е въпрос на време проектите да се превърнат в реалност.
Сгради, които се “хранят” със смог
В Мексико Сити бе построена болница, чиято фасада с площ от 2500 кв.м. притежава специално покритие. Когато е изложено на UV лъчи, то разгражда основните замърсители на въздуха. Клетъчната конструкция на фасадата наподобява пчелна пита - форма, която увеличава площта є с 200%. Конструкцията неутрализира такова количество смог, колкото 8750 автомобила биха отделили за един ден.
Италианският град Милано пък скоро ще разполага със сграда, чиято фасада ще бъде изградена от бетон, който филтрира смога. Екипът от архитекти, разработил проекта, разкри своите планове през 2015 година, на изложението Milan Expo. Зад идеята стои студиото Nemesi and Partners, специалистите от което вече работят по реализацията є. Общата площ на фасадата ще бъде 9000 кв.м. За построяването є ще са необходими около 2000 тона пречистващ въздуха бетон, който според плана ще съдържа 80% рециклирани материали. При излагане на UV светлина, той ще преобразува вредните замърсители в нереактивни молекули на солта.
Плочи, които събират енергия
Светът на енергията не е същият, откакто Лорънс Кембъл-Кук изобрети събиращата енергия система Pavegean през 2009г. Тя представлява иновативна настилка, преобразуваща енергията от човешките стъпки в електричество, което може да бъде складирано или използвано директно от близкостоящи устройства.
Плочите, създадени по тази технология, са с размери 600х450х68 милиметра. Те притежават огромен списък от характеристики, които ги превръщат в интелигентно допълнение към пешеходните зони.
Иновативната настилка е способна да събира информация относно човекопотока на дадено място, проследявайки стъпките на всеки индивид. Това означава, че може да се използва при управление на пространството в офис и обществени сгради. Освен това, тя е създадена така, че да обменя данни с близкостоящи устройства - качество, което улеснява процеса по обработка на информацията за броя на минувачите и техните действия.
Освен това, повърхността на плочите лесно се брандира. Предлагат се визии, подходящи за целите на магазини и обществени обекти. Възможността за използване на технологията за търговски цели гарантира нейното безпроблемно навлизане в градското ежедневие.
Повърхността на Pavegean е от до 100% рециклиран материал от стари гуми на камиони. Само в някои модели съотношението на рециклираните и новите суровини е едно към едно. Важно е да се отбележи, че според производителите технологията е създадена така, че да издържа 20 милиона стъпки, и то при екстремни атмосферни условия. Плочите са издържали и подводни тестове на дълбочина метър и половина.
Кинетичната енергия, събрана от стъпките, не е достатъчна да захрани цяла електрическа мрежа. Тя обаче може да бъде използвана, за да задоволи нуждите на уличните лампи или вендинг машините, разположени в района.
Pavegean е продукт в процес на разработка и тепърва предстои да бъде популяризиран. За да бъде демонстрирана неговата ефективност, такива плочи бяха поставени на финала на маратона в Париж. Благодарение на тях бяха генерирани 4,7kWh електроенергия.
Докато самите плочи са изключително практични, тяхното монтиране може да създаде известни проблеми. Те трябва да бъдат поставени върху издръжлива основа, гарантираща минимално износване и устойчивост на атмосферни влияния. Освен това, има риск настилката да бъде открадната или разрушена от вандали.
Все още има много въпроси, които трябва да намерят своите отговори, преди Pavegean да се превърне в продукт, широко употребяван в областта на строителството. Въпреки това може да се твърди, че тази иновация е не стъпка, а скок в правилната посока!
Енергоспестяващи еко кули
В момента най-високата сграда в света е 830-метровата кула Бурж Халифа в Дубай. Тя обаче е застрашена от детрониране, тъй като експертите от компанията Chetwoods Architects планират построяването на кулите Феникс в Китай. Всяка от тях ще бъде с височина над 1000 метра, а общата стойност на начинанието е 1,2 милиарда британски лири. Тяхната концепция е да пречистват въздуха и водата посредством специално разработена за целта технология. Кулите ще изсмукват водата от близкостоящото езеро, след което тя ще преминава през няколко филтъра, а накрая ще бъде връщана отново във водния басейн. Освен това, двете здания ще се борят със замърсяването на въздуха благодарение на своите вертикални градини, както и на своето покритие, абсорбиращо вредните газове. Що се отнася до енергийната ефективност, кулите ще си бъдат самодостатъчни, защото ще притежават достатъчно на брой вятърни турбини и соларни панели. Те ще произвеждат малко повече енергия, отколкото е необходима на сградите, а излишъкът ще се използва от околните постройки. Проектът за кулите Феникс очаква одобрението на местните власти, а по план неговото пускане в експлоатация ще бъде през 2018 година.
Природосъобразен град
Повечето еко иновации представляват продукти, които помагат на градовете да станат по-природосъобразни. И въпреки че Китай е печално известен със своя мръсен въздух, той заема и още едно първо място в света по размер на инвестициите в зелени проекти. Обяснението на този факт е много просто - държавата се развива с изключително бързо темпо. Нейното население вече е 1,36 милиарда души. Влагането на средства в устойчиво развитие не е каприз, а необходимост - всички тези хора ежеминутно дишат много, много мръсен въздух. А тенденцията няма да се промени без сериозни усилия от страна на управляващите, които определят политиката на страната. Ето защо в Китай не просто се планира изграждането на две огромни еко кули. Пак там има идея да се построи цял град, отговарящ на съвременните представи за оптимизиране на сградите с оглед на екологията. Еко мегаполисът с площ 30кв.км. ще бъде създаден на 40 километра от Тиендзин и 150 километра от Пекин, а в него ще живеят около 350 хиляди души. Очаква се, ако всичко върви по план, селището да бъде готово до 2020 година.
Целият комплекс ще бъде захранван от технологии, използващи силата на слънцето и вятъра. Предвижда се още рециклиране на дъждовните води, ограничаване на водния разход, осъществяван от жителите, както и превръщането на морската вода в питейна. Според проекта 90% от трафика в града ще се осъществява посредством градски транспорт. Концепцията е разработена съвместно от правителствата на Китай и Сингапур. През април 2007 година е представена официално с акцент върху необходимостта от устойчиво развитие на градските райони. Според нея еко селището трябва да притежава “Хармонично развито общество, природосъобразни практики и ефективно използване на ресурсите”. Основните моменти в предписанията, придружаващи проекта за града, са групирани в две категории. Едната категория носи поетичното име “Трите хармонии” и включва три цели, поставени пред проекта от неговите създатели. Първата цел е хората да живеят в хармония с околните, втората е свързана с хармонията между икономическите дейности и потребностите на обитателите, а третата - с хармонията между природата и човека.
“Трите възможности” пък е името на втората категория с предписания. Тя отново се разделя на три части. Първата - наричана още практическа - част предвижда технологиите, използвани в еко града, да бъдат достъпни и конкурентноспособни. Втората подчертава, че е важно принципите и моделите, приложени в еко града, да могат да бъдат приложени в други китайски и чуждестранни градове. А третата възможност поставя акцент върху използването на принципите и моделите в други проекти с различен мащаб.
При избиране на местоположението на еко селището китайското правителство посочило два критерия, с които то трябва да бъде съобразено. Според властите градът трябва да се построи върху необработваеми земи, които обаче са в близост до воден басейн. По време на преговорите били посочени четири потенциални области, в които проектът да се реализира. Победителят в надпреварата обаче бил региона на Тиендзин.
Независимо какви идеи се реализират в световен мащаб, промяната ще настъпи, само ако всеки индивид промени възгледите си за природата и нашата планета. На пръв поглед съвсем незначителни, ежедневните действия всъщност водят след себе си лавина от положителни резултати. 09/07/2017 |