Семинар от инициативата ЕКООБЩИНА посветен на устойчивата градска мобилностГрадовете – място за хора или за автомобили и как да направим живота си по-приятен в една среда, превземана от транспортните средства, бяха сред темите, обсъждани на петия семинар, част от инициативата ЕКООБЩИНА 2018. Той бе посветен на устойчивата градска мобилност и предизвика значителен интерес у представителите на общините.
По традиция Н. Пр. Ерик Льобедел, посланик на Франция в България, откри събитието. Той приветства гостите на семинара, като изрази убедеността си, че всички присъствали, както и участниците в предишните семинари, ще подадат кандидатурите си за участие в конкурсната част на инициативата.
„Устойчивата градска мобилност е сред приоритетите в дневния ред на Европа и се разглежда наравно с другите актуални въпроси, свързани с развитието и модернизацията на държавите. Прилагането на мерките за устойчивата мобилност ще решат редица проблеми, пред които са изправени днес големите градове по света“, каза Валентин Йовев, зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството.
Първи лектор на семинара бе г-жа Силви Банун, междуведомствен координатор – развитие на практиките на използване на велосипед към Министерство на екологичния и солидарен преход. Тя представи каква е френската стратегия за насърчаване използването на колело в градовете или защо колоезденето и ходенето пеша трябва да се развиват? Силви Банун подчерта, че създаването на обществените пространства цели генериране на социална връзка между хората. Като добър пример тя представи програма за стимулиране на децата да използват велосипед и да ходят пеша.
Използването на велосипед и придвижването пеша имат много предимства и по отношение на борбата срещу изменението на климата, здравето и енергийната ефективност. Не трябва да се подценяват и икономическите предимства, които се наблюдават в райони, където присъствието на автомобили е ограничено, а именно: стойността на недвижимите имоти се покачва, увеличава се желанието на хората да излизат и да посещават търговски и културни обекти. За да се постигнат тези добри резултати, г-жа Банун предлага конкретни решения, като намаляване на максималната допустима стойност на скоростта на автомобилите в центъра на града и улесняване изграждането и използването на велоалеи и пешеходни пътеки.
Системите за насърчаване на гражданите и фирмите в проактивното използване на обществения градски транспорт бе темата на презентацията на Жан-Франсоа Рьотиер, бивш заместник-председател по транспорта в Метрополия Нант. Той обясни, че транспортът е реален инструмент за превръщането на градовете в по-добро място за живеене. Важна стъпка за това е демократизирането на транспорта или с други думи превръщането му в достъпен за всички. Стратегията за осъществяването на тези цели включва благоприятстване на кратки пътувания, координиране на транспортната мрежа, „успокояване на трафика“ (намаляване на допустимата скорост в градовете), намаляване използването и мястото за автомобили и не на последно място, стимулиране на промяната в навиците на хората по отношение на придвижването. Жан-Франсоа Рьотиер подчерта, че през 2030 г. във Франция се очаква броят на хората, които се придвижват в градовете със собствен автомобил, да е равен на този на хората, ходещи пеша (и двете около 30%). За сравнение, през 2002 година разликата е била над 28% в полза на автомобилите.
Специален гост на петия семинар от българска страна беше Чанка Коралска, заместник-кмет по строителство, инвестиции и регионално развитие в Община Бургас. Тя представи плана за градска мобилност на общината и развитието на координацията с гражданите. Според него за периода 2014 – 2020 г. интегрираният модел за управлението на градската мобилност обхваща изграждането и оборудването на буферни паркинги на ключови места, обвързани със системата на обществения транспорт, въвеждане на система за интегрирано управление на обществени паркинги, както и реконструкция и оборудване на светофарно регулирани кръстовища.
Вторият лектор бе Радостина Петрусенко, главна дирекция „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие” на МРРБ, която запозна присъстващите с възможностите за финансиране на общините по отношение на устойчивия градски транспорт. 28/08/2018 |