Тематичните конференции на изложението Ecomondo 2019Водещите събития „Beacon Conferences“ на европейското изложение на кръговата икономика - Ecomondo 2019, организирано от Italian Exhibition Group, са фокусирани към най-актуалните теми: Индустрия 4.0, Средиземно море и Синя икономика, иновации и опаковки. Програмата за дните на изложението в Римини, от 5 до 8 ноември, е определена от Научния комитет под председателството на професор Фабио Фава.
„Процесът, който води до кръговата икономика – обяснява Фабио Фава – е във фаза на определяне и прилагане в различните континенти, но е необходимо да се запази една дългосрочна визия, което може да се гарантира само от място за срещи и споделяне като Ecomondo: на събитието съжителстват научноизследователско и иновационно съдържание, регулаторни и политически аспекти, представя се индустриален опит на най-високо международно ниво, както и реалните възможности за финансиране“.
Индустрия 4.0 за оптимизиране на управлението и използването на отпадъците е водещото събитие на 6 ноември. Конференцията ще разкрие потенциала на иновативните решения и публичните и частни финансови инструменти, които допринасят за ускорено въвеждане на технологии, позволяващи повишаване на ефективността, гъвкавостта и икономическата и финансова устойчивост на сектора. Основният акцент на тази тема е анализът на жизнените цикли на продуктите, а благодарение на възможността за индивидуално проследяване на процеса и на сензорните мрежи, предаващи данни за обработка и споделяне в облак, е възможно те да бъдат оптимизирани чрез интегриран подход към потоците от материали по веригите за управление и оползотворяване на отпадъците.
В същия ден, на 6 ноември, друго водещо събитие е Structuring Italian Blue Growth: BLUEMED meets BIG.
Синята икономика в Европейския съюз непрекъснато се разраства и в момента е на стойност 0,5 трилиона евро и 5 милиона работни места. Международната конференция насочва вниманието си към Средиземно море и ще представи визия, мисия и актуално технологично състояние на инициативите, провеждани в региона, както и очакваните основни предизвикателства пред настъпващата морска икономика. Научните изследвания и иновациите са от основно значение за развитието на всички разработени или възникващи сектори, а за гарантиране на тяхната социално-икономическа и екологична устойчивост трябва да се интегрират мерки и програми, но преди всичко трябва да се консолидира една стратегическа визия, която събитието иска да предаде. С поглед към Средиземно море е и събитието на 7 ноември, което ще представи инициативата BLUEMED R&I с пилотния проект Plastic-free for a healthy Mediterranean Sea и ангажимента на 12-те страни от региона, решили да координират действията си, за да се изправят заедно пред трансграничния проблем с пластмасовите отпадъци, така че да мобилизират ключовите участници във веригата за оползотворяване на всяка Средиземноморска страна за съгласувани, комплексни и по-ефективни действия.
Цикълът на водещите събития, посветени на „mare nostrum“, ще приключи на 8 ноември с We are Med: предизвикателство за устойчиво Средиземноморие, за да представи програмата за транснационално сътрудничество INTERREG MED 2014-2020, която предвижда националните и регионални публични институции от 12 държави да разгледат необходимостта от засилване на инструментите за управление в стратегическото за Средиземноморието поле (туризъм, наблюдение на морското пространство, околна среда, иновации).
Икономиката, свързана с водата и морето, ще бележи датата 7 ноември с конференцията, посветена на Синята кръгова икономика, за устойчив и интегриран растеж, базиран на знанията и в съответствие с приоритетите на италианското участие в срещата на върха Les Deux Rives през юни 2019 г. в Марсилия, инициатива, създадена с цел възобновяване на сътрудничеството между северния бряг и южния бряг на Западното Средиземноморие.
Европейските програми за биоикономика и кръгова икономика ще бъдат основните участници в програмата на 8 ноември. Оползотворяването на градските отпадъчни води и органичната фракция, както и на широката гама от агро-хранителни странични продукти са приоритет за основните водещи биорафинерии. Появяват се и други „ресурси“, като CO2, строителни и пластмасови отпадъци, отработени масла, ОЕЕО и други, за които са в процес на изпълнение специални заводи за оползотворяване. Конференцията ще представи основните резултати от текущите европейски проекти в тези гранични сфери на кръговата икономика.
Пълната и актуализирана програма е на сайта на изложението. 07/07/2019 |