Спортни игрища и детски площадкиСпортните игрища и площадки не са лукс, те са необходимост. Особено търсени са в междублоковите пространства на жилищните комплекси, в централните градски части, където улиците доминират, а и в селата. Местата за спортуване трябва да отговарят на много изисквания, за да са като убежище – там и подрастващи, и възрастни да могат да се разтоварят от ежедневните грижи, да се погрижат за физическата си форма, да се забавляват и наслаждават на движението, като същевременно са в пълна безопасност.
В наши дни проектирането, изграждането и реконструкцията на спортни игрища и съоръжения са подчинени на изискванията на строго регламентирани нормативни документи, като „Наредба №4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти”, „Наредба №1 от 12.01.2009г. за условията и реда за устройство и безопасност на площадките за игра” и „Наредба №4 от 1.07.2009г. за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания”, както и нормативните изисквания за отделните видове спорт.
Мястото
Изборът на място за спортно игрище или площадка е много важен. То трябва да е съобразено с демографската структура на населеното място и застрояването на територията. Прекрасно е, ако може да се използват парковете и градините в урбанизираните територии или извън тях. Спортни игрища се разполагат и в дворовете на училища и висши учебни заведения.
Има и няколко задължителни условия – мястото трябва да бъде извън производствени територии, да бъде отдалечено от улици с интензивно движение, паркинги и други причинители на замърсяване и да бъде с умерено ослънчаване. Защитата на обособената спортна площадка от силно слънчево греене и въздушни течения се осъществява с подходящи растителни видове или други средства.
За съществуващи площадки на разстояние, по-малко от 10 m от първостепенна улична мрежа или други източници на шум, прах и изгорели газове, се осигурява растителен пояс откъм страната на неблагоприятното въздействие. При близост на площадката до първостепенната улична мрежа се поставят и предупредителни пътни знаци - вертикална и/или хоризонтална маркировка на улиците за намаляване на скоростта, както и за сигнални светлини. Входовете и изходите на площадката се устройват откъм обезопасената спрямо улицата страна. Освен това, площадките се свързват с пешеходната система на територията така, че да се създаде обвързаност на местата за отдих с безопасна среда. Поставянето на знаци, подходящо избраните входове и изходи, светлинната сигнализация и маркировката се предвиждат и решават с една цел – осигуряване на достъпна и безопасна среда.
Особености при изграждане на спортно игрище
Обособяваните в миналото „игрища“, по-скоро утъпкани безстопанствени поляни, са се появили там, където е имало струпване на хора, за които малко футбол или друга колективна игра е било разтуха и почивка. Съвременните тийнеджъри, а и младите хора, които са си все още деца, обичат спортните отборни игри. Радващо е, когато ги виждаме при баскетболните кошове или футболните врати да тичат въодушевено, съпричастни с отбора си и готови да се раздадат докрай за победата. А вече и доста от по-зрелите проявяват смелост и желание за поддържане на добра физическа форма.
Доскоро планово изграденото игрище е било предвиждано за определен спорт. Напоследък, с оглед по-специфичните нужди, съответно изисквания, на които трябва да отговорят спортните игрища за масов спорт, се прибягва до изграждане на нови спортни площадки, предназначени за упражняване на няколко вида спорт – примерно футбол на малки врати, хандбал, волейбол и тенис на корт. Игрищата се разчертават върху настилка от изкуствена трева едно върху друго, с различни цветове. Тук е мястото да отбележим, че такива игрища изискват и по-стабилна основа под крайната настилка, върху която се играе. Примерни материали за изграждане на основата, изброени отдолу нагоре - съществуващата земна основа, в която се оформя дъното на изкопа; над нея се насипва и уплътнява трошен камък с дебелина на слоя 10 cm; следва заклинен трошен камък, пак с уплътняване, с дебелина на слоя 25 cm; геотекстилна мембрана 2 mm; изкуствена трева с дължина на влакната 3 cm; посипка от кварцов пясък с дебелина 10mm, фракция 0,4÷1,0 mm; посипка от каучуков гранулат с дебелина 20 mm, фракция 0,5÷2,5 mm. Изброените материали, дебелини и последователност са примерни, но са пакет, който се е доказал в практиката.
Игрищата за отделните спортове трябва да са с минималните размери, указани в нормативната база, с необходимите осигурителни ивици. Вратите за футбол на малки врати могат да се използват и за хандбал. Тези врати, както и мрежите за волейбол и тенис на корт, и стълбовете към тях, биха могли да бъдат преносими, с лесен монтаж и демонтаж, с оглед съхраняването им в склад извън площадката за времето, в което се практикуват други спортове. Обикновено се предвижда ограда с височина 4,0m по цялата периферия на спортната площадка. Най-често фундирането на оградните стълбове е с ивични основи, вкопани в терена, и цокълна част с прекъсване на местата, предвидени за врати към площадката. За оптимално функциониране на площадката е необходимо да се предвиди и изгради осветителна инсталация и заземление.
Забавленията
Откритите детски площадки предлагат възможности за няколко основни вида игра – люлеене, пързаляне, въртене, клатушкане, пазене на равновесие, катерене, експериментиране, игра на роли, събиране с останалите деца. Най-малките опознават света, тласкани от желанието да пипнат и да усетят. Пясъчникът е точно за това – с достатъчно количество промит и дезинфекциран фин пясък, без глинеста фракция, разстлан на пласт с минимална дебелина 30cm. Добре е да има съоръжения, които помагат на най-малките човечета да развиват двигателната си култура. Те обичат предизвикателствата, и с ентусиазъм се изкачват и спускат по пързалките, или се провират в тунели, кълба и всякакви други конструкции, изградени от тръби, с достатъчно място за преминаване между тръбите. Малкото дете се самоосъзнава, така че с всяко преодоляно препятствие доказва своята ловкост и смелост. Усещането, че може да се справя, ще му дава сили през целия му по-нататъшен живот.
За по-големите уредите са по-различни. Люлките са по-високо разположени, и дават възможност за повече засилване, а това си е тръпка и удоволствие! Подвижните мостове изискват координация и смелост. Въжета или вериги, или други системи за катерене, вертикално разположени „паяжини”, по които детето да премине, като ясно осъзнава, че е лишено от стабилна основа – това са все съоръжения, които се харесват на 5÷12 годишните, и такива детски площадки се радват на многобройни посетители със звънки гласчета и добро настроение. И още - въртележки, клатушки, въжени линии, съоръжения за баланс, съоръжения за провиране, игрови панели – възможностите са много. Подбрани за съответната възраст, те превръщат детската площадка във вълшебно място, където растат силни и смели личности.
При израстването си децата навлизат в период на засилен стремеж към социални контакти. Площадките за поотрасналите деца трябва да имат и площи за колективни игри. Баскетболни кошове, футболни врати, вратички за хандбал и мини футбол – те дават възможност за игра навън, а съвременното дете има нужда от това.
За юношите най-любими са уредите, които им помагат да развиват мускули и осанка. Има голям брой фитнес-уреди за ползване на открито – за коремни преси, за набиране, за ръце, за бедрени и седалищни мускули, тренажори за ходене и разтягане, крос-тренажори, степери, хоризонтален или вертикален велоергометър, тренажор за стречинг, и още, и още... Възрастните също сериозно започнаха да ги харесват. Дори по тъмно на тези площадки има любители на силните мускули, изваяните тела или просто на приятното раздвижване след дългото седене на едно място през целия ден.
За хората с двигателни увреждания има разработени уреди за трениране на горните гръбни мускули и мускулите при плешките, на рамената, ръцете и китките, на коремните мускули, за упражнения за сила и разтягане.
Безопасност
Отделните съоръжения имат една обща характеристика – трябва да са безопасни. В сила е „Наредба №1/2009г. за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра”, която третира и площадките на закрито, но на които тук не се спираме. Едно изключително важно изискване, заложено в Наредбата, е за безопасността на настилките, поставяни около и под съоръженията. Статистиката сочи, че около 70% от всички наранявания на детската площадка настъпват при падания. Установено е, че някои повърхности може да сведат до минимум подобни наранявания. Те включват дървесни влакна/мулч, пясък, каучукови гранули и гумени постелки/плочки. Децата трябва да се държат далеч от площадки с повърхности от бетон, асфалт или едри камъни. Не е препоръчително повърхността да е и от трева, защото тя може да крие камъни, счупени стъкла и други предмети. Тревна настилка може да се предвиди, само ако има възможност да се създаде организация за редовното є поддържане в добро състояние, и ако съоръжението е с височина до 1,00 m.
Площадките с фитнес-уреди се покриват с трева, пясък или синтетична ударопоглъщаща настилка.
Всички синтетични или други видове продукти, използвани за безопасни ударопоглъщащи настилки, трябва да са в съответствие с БДС EN 1177 „Ударопоглъщаща настилка за площадки за игра. Изисквания за безопасност и методи за изпитване”. Такава настилка се полага там, където е възможно падане от височина, по-голяма от 0,60m. Необходимата дебелина на настилката, освен от материала, зависи и от височината на падане от съоръженията.
Пясъчната настилка и настилката от дървен мулч са подходящи за съоръжения с височина до 3,00m. Те добре омекотяват удара, но трябва да са с дебелина поне 0,40m. Пясъчната настилка се изпълнява върху дренаж от слой чакъл с фракция, по-голяма от 8mm, и с минимална дебелина 0,10m, като между чакъла и насипаната настилка се полага геотекстил. Дренажът се прави, за да се осигури добро отцеждане и да се предотврати уплътняването и задържането на влага. Недостатък на тази настилка е, че пясъкът е привлекателна тоалетна за котките, и поради това са необходими редовна поддръжка и периодично дезинфекциране.
За ударопоглъщащи настилки от дървесен материал/мулч се използват дървесни стърготини с големина на частиците от 5 до 30mm, добре загладени, без остри ръбове и без части от листа и кора, или разтрошени дървесни кори от иглолистни дървета с големина на парчетата от 20 до 80mm.
Изкуствената трева и EPDM мулчът са подходящи за всички съоръжения. Съставът на изкуствената трева е 100% полипропилен, което є придава много добра слънцеустойчивост. Здравите, прави или къдрави, издръжливи влакна може да се покрият с 5mm кварцов пясък. Тъй като тревата е синтетична, тя не се влияе от климатичните условия и може да се употребява целогодишно. Предлаганите разновидности на пазара могат да се използват в температурни граници между –30°С и +50°С. EPDM мулчът е сравнително нов продукт, полиуретанов композитен материал, и дава възможност за изработване на издръжлива настилка, която е лесна за поддържане, не се разпръсква като обикновения мулч и затова няма нужда да се допълва. Материалът има естествен вид, водопропусклив е, не позволява развитието на гъбички и бактерии и е по-хигиеничната и икономична алтернатива на дървесния мулч. Недостатък на изброените настилки е слабата достъпност, която предоставят на хора в неравностойно положение, и това ограничава до голяма степен употребата им.
Много подходяща за приложение при открити детски площадки, игрища и фитнес-зони е двупластовата саморазливна каучукова настилка. Тя представлява хомогенна маса от слепени каучукови гранули, която се смесва и излива върху предварително подготвена равна и гладка бетонна повърхност. Друг вариант за същите нужди е каучуковата ударопоглъщаща настилка на плочи, които се монтират върху предварително подготвена твърда гладка и равна основа (бетон, асфалт) чрез залепване със специално двукомпонентно лепило, което прави невъзможно преместването им. Дебелината на плочите варира от 25 до 40mm. Освен под формата на плочи, тази настилка се полага и под формата на павета или пъзел. Тези настилки омекотяват много добре удар, подходящи са за всички видове съоръжения, осигуряват много добра достъпност за хора в неравностойно положение и са разработени в ясни, красиви, разнообразни цветове. А триизмерните саморазливни настилки са истинско предизвикателство за въображението.
Самите съоръжения също трябва да са безопасни. Използваните материали са най-разнообразни – HPL (hight preasure laminate), полиетилен, галванизирана стомана, дърво. HPL – плоскостите се изработват от ламинатни листове под високо налягане и температура. Полиакрилатните смоли дават допълнителна устойчивост на плоскостта и от двете є страни и я правят устойчива на атмосферни влияния.
Фитнес-уреди обикновено са със стоманена носеща конструкция, прахово боядисана за защита от корозия. Всеки производител дава и начин за стабилно закрепване. Принципно закрепването става с анкери към бетонов фундамент, вкопан в земната основа. Размерите на фундамента и анкерите зависят от вида на уреда и усилията, които трябва да се поемат.
За всички нови съоръжения за игра и спорт се счита, че отговарят на изискванията за безопасност, ако са произведени и изпитани съгласно техническите и конструктивни изисквания на стандартите. Списък на действащите стандарти БДС EN 1176 е даден в приложение №7 към чл.56, чл.63 и чл.68 от споменатата НАРЕДБА №1 от 12 януари 2009г. Процедурите по установяване на съответствието и въвеждането в експлоатация са описани в същата Наредба.
Аксесоарите
Не бива да се забравят и допълнителните приспособления. За осигуряване на сянка, особено необходима за най-малките, а и така търсена от всички през горещите летни дни, може да се засаждат подходящи дървета. Удобни пейки или други приспособления за сядане, разположени така, че седящият на тях родител да може да обхваща с поглед площадката, ще дадат възможност за приятен отдих и на възрастните.
А кошчета за боклук? Иска ли питане – те са абсолютно необходими за опазване на мястото за игри чисто, но не бива да се разполагат твърде близо до пейки или съоръжения, за да се избегне риск от ухапване от насекоми.
Оградите на детската площадка за игра ограничават преди всичко влизането на животни и предпазват малките деца от опасности. Ако кучетата или автомобилното и велосипедно движение около площадката не са проблем, може да се преосмисли нуждата от ограда, и да се вземе решение тя да отпадне. Видът на оградата и материалът за изработката є трябва да са естетически свързани с района, където е разположена площадката за игра. И ако площадката се намира в жилищен квартал, би трябвало при избора на ограда да се съобразяваме с евентуален вандализъм, колкото и грозно да звучи това.
Местата, на които ще се поставят врати и порти са много важни - децата по-скоро ще влязат, прескачайки през оградата, отколкото да използват неподходящо разположени врати. За правилния избор на местата на вратите ще ни помогнат отъпканите пътеки, по които децата идват на площадката за игра. Те са избрали интуитивно най-удобните подстъпи. Няма да се спираме на изискванията за безопасност при всички тези допълнителни елементи, необходими за функционирането на една детска площадка, но е добре да се помни, че тези изисквания са строго регламентирани в Наредба №1. Освен това трябва да има табели, съдържащи информация за възрастовата група, за която е предназначена площадката, име на собственика, телефон за връзка в случай на инцидент, указания, че посещението на деца до 3-годишна възраст става само с придружител, и забрана за кучета. Табелите се монтират на места, видими за всички ползватели.
Управление
Инспектирането на площадките и игрищата трябва да се провежда според нормативните изисквания, за да се вземат навреме подходящите мерки за поддръжка и отстраняване на неизправности. 22/08/2019 |