ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XV, брой 3, 2021

Пълна автоматизация и 3D-управление на фрезоването от Wirtgen

Пълна автоматизация и 3D-управление на фрезоването от Wirtgen

„Автоматичното фрезоване, изпълнено според дигитален триизмерен проект, гарантира най-високо качество на пътните ремонти, голяма производителност и пести разходи. В това вече се убедиха редица български фирми, които смело инвестираха в новата технология“ – споделиха от Виртген България.

Високото ниво на нивелиращата електроника на фрезите Wirtgen, както и използваните сензори, гарантират, че добавянето на 3D-система става много бързо и лесно и с минимум разходи. Фрезите Wirtgen от настоящата гама са фабрично подготвени за включване на оборудването за автоматизация и 3D-управление. Тази допълнителна система се доставя обикновено от някой от водещите световни производители на 3D-оборудване.

Основните компоненти на системата са сканиращо устройство за подготвяне на дигитален проект и съответно за фрезата - допълнително компютърно управление с вградени приемници, цветен дисплей, две сателитни антени (призми) и една радиоантена. Отделно е необходима и базова станция с радиовръзка.

За да се реализира пълната автоматизация на фрезоването, най-напред трябва да се изготви дигитален проект. Първата стъпка е да се сканира пътя, който ще се ремонтира. За целта сканиращото устройство се монтира на лек автомобил и с него се преминава по предстоящото за ремонт трасе със скорост около 20-30км/ч. Сканираният участък в дигитален формат се сваля на компютър. След това чрез специализиран софтуер се задават съответните наклони и дълбочини на фрезоване. Така полученият проект се прехвърля чрез флаш памет в компютърното управление на 3D-системата.

След стартирането на фрезата 3D-управлението комуникира с нивелиращата електронна система на машината и на база на заредения дигитален проект определя какво трябва да бъде нивото на фрезоване като наклон и дълбочина във всеки един момент. Забележителното при тази технология е, че операторът не избира стойностите за нивото на фрезоване, а те се определят от 3D-управлението и автоматично се подават към нивелиращата система на фрезата. На екрана на триизмерното управление операторът вижда къде се намира фрезата според проекта. Неговите задачи се свеждат до това да задава посоката на движение на фрезата и да следи подаването на фрезования асфалт към коша на самосвала.

Една от големите ползи от прилагането на 3D-технологията е по-краткото време за изпълнение на обектите. Сканирането на участъка за ремонт от 20-30км може да стане в първия ден, а на втория - да се обработят резултатите от скенера и да бъде изготвен дигиталният проект (в зависимост от опита и способностите на проектанта). На третия ден вече може да се фрезова. За същия участък, при конвенционалния подход, опъването на корда, фиксирането и нивелирането на колчета изисква много повече време и персонал - в пъти повече.

Друго голямо предимство е постигането на напълно равна фрезована повърхност, което впоследствие ще се отрази на асфалтополагането и постигането на най-високо качество на изпълнение на пътния ремонт. При това за този резултат не е необходимо операторът да има голям опит, което е от съществено значение предвид увеличаващия се глад за опитни оператори и дори за каквито и да е оператори.

Значително преимущество е, че след приключване на фрезоването, оборудването на 3D-системата заедно със заредения в нея проект може да се монтира на асфалтополагача, който ще работи на същия участък. След стартирането му се избира не фрезоване, а полагане на асфалт.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на Списание ИНФРАБИЛД

още в рубриката

Новини