ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XV, брой 4, 2021

Планът за интегрирано развитие на община Враца е амбициозен

Калин Каменов, кмет на община Враца

Планът за интегрирано развитие на община Враца е амбициозен

Уважаеми господин Каменов, кои са актуалните проекти в сферата на устойчивото градско развитие и прилагането на съвременните технологии, които превръщат Враца в модерен град?
За да говорим за устойчиво градско развитие е необходимо наличието на няколко предварителни условия – качествена инфраструктура, ефективен обществен транспорт, адекватни публични услуги и сигурност. За последните няколко години усилията ни с моя екип са насочени именно към това. Бяха възстановени ключови главни пътни артерии и булеварди, както и инфраструктурата в индустриалните зони на Враца. Следващата стъпка бе инвестирането на средства в обновяването на материално-техническата база на образователните институции и популяризиране на професионалното образование, което да е в синхрон с реалните нужди на бизнеса. Всичко това, в съчетание с адекватни публични услуги и ускорени процедури за инвеститори клас „А“, допринесе за превръщането на града в предпочитано място за реализиране на проекти на големи инвеститори. Създадените производствени комплекси в града са изцяло в сферата на автомобилната индустрия, като съм категоричен, че това е само една добра основа, върху която предстои да надграждаме.

В Плана за интегрирано развитие на общината са включени 28 водещи проекта и 36 допълващи, което ни дава възможност да кандидатстваме веднага, след като отделните програми и фондове започнат да приемат проектни предложения. Предвиждаме изграждане на нова икономическа зона, водоснабдяване и канализация на населените места в общината, продължаване на мерките за енергийна ефективност за жилищни сгради, изграждане на нов закрит плувен басейн, построяване на спортна инфраструктура в училищата, оборудване на общинските здравни заведения, изграждане на хоспис, нов общински пазар, цялостно обновяване на парка в спортния комплекс "Христо Ботев" и изграждане на нов в ж.к. „Сениче“, както и довършване на пешеходната зона до ж.п. гарата.

В ПИРО е предвидено и инвестиции в сферата на туриз­ма, водоснабдяването на Врачанския балкан и мерки за преминаване към кръгова икономика.

Общината изпълнява втора фаза на проекта за „Интегриран проект за воден цикъл на град Враца“. Какво включва и какви са очакваните резултати от неговата успешна реализация?
Проектът за Воден цикъл на Враца бе едно от най-сериозните предизвикателства за мен и моя екип. За 4 години успяхме да го върнем в нормален режим на работа, като по този начин не само обезпечихме 100% му изпълнение, но и предотвратихме реалната опасност от проваляне на най-големия воден проект в страната. В рамките на първа фаза успешно бе подменена водопроводната и канализационната мрежа в града, като са възстановени напълно и голяма част от настилките на компрометираните от изкопните дейности по проекта улици. Изградена и въведена в експлоатация е и Пречиствателната станция за отпадни води. Втора фаза на проекта включва изграждането на довеждащия водопровод от яз. „Среченска бара“ до Враца. Това е изключително мащабна реконструкция, тъй като трасето е 33 км., а денивелацията на места достига над 100 метра надморска височина. Същинското строителство по обекта приключи в края на месец май тази година, като това включва пълна реконструкция на съществуващия азбестоциментов водопровод от язовир „Среченска бара“ до Враца, построен през 70-те години на миналия век. Фирмата-изпълнител подмени всички тръби по стария азбестоциментов водопровод с нови, чугунени тръби, като успоредно с това бяха изградени нови шахти за управление и измерване на водния поток. В рамките на реконструкцията имa 8 oтклoнeния зa вoдocнaбдявaнe и нa дpyги ceлищa пo на Довеждащия водопровод.

След въвеждането в експлоатация на новия водопровод категорично ще бъдат намалени загубите на вода и ще има нормално водоснабдяване за всички селища, попадащи в обхвата на водопровода. Същевременно се създават условия на живущите за ползване на питейна вода, която отговаря на съвременните санитарно-хигиенни норми.

Подмяната на уличното осветление и възможностите за подмяната му с иновативни, енергоспестяващи решения е част от проектите на общината. На какъв етап е проекта?
В началото на 2021 година, проектът на Община Враца за модернизацията на уличното осветление в града бе одобрен. С осигурените средства в размер на 1 125 216 лв. ще стартираме първия етап от обновяването на осветителните тела. След направено обследване от експерти взехме решение в този първи етап да обхванем булеварди и ключовите пътни артерии в града. В рамките на втория етап ще бъдат включени вътрешнокварталните улици и междублоковите пространства на Враца. В рамките на проекта ще бъдат подменени над 900 осветителни тела и ще се монтират 400 соларни лампи. LED съоръженията ще осигурят много по-голяма енергийна ефективност и осветеност.

Успоредно с подмяната на осветлението ще се изгради и интелигентна система за неговото управление. По този начин мощността на всяка една лампа ще бъде контролирана, в зависимост от интензитета на движение. В първия етап на проекта са предвидени за реконструкция участъците от булевардите - "Демокрация", "Мито Орозов", "България", "Втори юни" и "Европа", както и улиците – "Екзарх Йосиф", "Стоян Заимов", "Околчица" и "Стоян Даскалов". Така ще бъдат обхванати зоните, с най-голяма натовареност на движението.

Разкажете повече за проектите, насочени към изграждането на съвременна градска мобилност?
Основен приоритет още в първия ми мандат като кмет на Враца бе запазването на градския транспорт и неговото надграждане с екологични транспортни средства. Преди 2 години спечелихме проект за цялостното обновяване на подвижния състав на транспортното ни дружество. Само преди дни бяха доставени 9 чисто нови тролейбуса, които започват да обслужват линиите на градския транспорт от началото на юли. Същевременно – до броени дни ще подпишем договор за 13 чисто нови електробуса, които трябва да бъдат произведени до началото на другата година. Успоредно с това, линиите в населените места на Враца се обслужват от 14 отново новопроизведени автобуси. От началото на тази година започнахме подмяната на спирките на обществения транспорт, а с екипа ми имаме разработени проекти за внедряването на система за управление на трафика и продажбата на билети.

По отношение на един дългогодишен проблем със свободните места за паркиране, от последните две години, в рамките на „синята зона“ функционира иновативна система, отчитаща свободните паркоместа в града.

В сферата на градската мобилност, имаме разработени проекти, свръзани с управлението на системата за сметосъбиране и подобряването на административните услуги – като основната цел е голяма част от тях да бъдат електронни.

В заключение на разговора, бихте ли споделил какви бъдещи планове и цели сте си поставили?
Успешното реализиране на проектите, включени в Плана за интегрирано развитие на общината, ще осигури възможност не само за нови и качествени инвестиции, но и за цялостна промяна в мисленето на младите хора и техните семейства. Ако преди 5 години за един завършващ гимназиалното си образование, логичният път за развитие в посока столицата или западноевропейски държави, то в последните години се забелязва обратна тенденция. Много млади хора се завръщат в родния си град и предпочитат да се реализират и да създадат семейства във Враца. Причината е повече от ясна и тя е отговора какво означава „добър град за живеене“. Когато имаш условия за реализация на пазара на труда, достъп до екологичен обществен транспорт, обновени обществени пространства и паркове, детски градини и училища, както и възможност за ефективно оползотворяване на свободното време със семейство и приятели, тогава няма смисъл да търсиш реализация в друг град или държава. Това е и целта на мен и моя екип, както и на всички изпълнявани и предстоящи проекти. Вярвам, че с общи усилия и с добро планиране, Враца ще продължи своята позитивна промяна и ще бъде лидер в Северозападна България.