Съвременните технологии позволяват висококачествено изпълнение на всеки проектинж. Александър Жипонов, управител на Ий Кей Джей БългарияИнж. Жипонов, бихте ли представили себе се и ръководената от Вас фирма Ий Кей Джей България Кънсълтинг Енджиниърс на професионалната аудитория на списание ИНФРАБИЛД?
Привет на Вашите читатели и благодаря за поканата! Казвам се Александър Жипонов и съм управител на българския клон на иначе датската консултантска компания EKJ Consulting Engineers A/S. Освен това съм Главен асистент към катедра „Пътища и Транспортни съоръжения“ към Факултета по Транспортно строителство в Университета по Архитектура, Строителство и Геодезия.
Кои са услугите, които компанията предоставя в областта на транспортната инфраструктура, промишленото и гражданско строителство?
Дружеството предоставя проектантски и консултантски услуги в упоменатата област във всички фази на един строително - инвестиционен процес - от създаване на концепция, до предоставяне на работен проект даващ възможност за стартиране на същинското строителство. Често сме ангажирани и с изготвяне на експертни становища и консултации в сферата на строителното инженерство.
Каква е ролята на съвременните технологии за предоставянето на професионални услуги на най-високо ниво?
Нещата са пряко свързани. Обикновено има няколко параметъра, които характеризират изпълнението на един проект - време, финансови средства и качество. За да бъде създаден продукт с високо качество следва да се отделят време и средства, но в повечето случай поне едното от двете неща липсва. Тук идва мястото на съвременните технологии, които позволяват висококачествено изпълнение, оптимизиране на времето за изработване и съответно дават възможност за предлагане на по-конкурентни цени на пазара. В нашата сфера нещата се развиват доста динамично и един специалист следва да се интересува и усъвършенства постоянно, за да бъде в крак с последните постижения и успешно да ги внедрява в своите дейности.
В държавите от Западна Европа, Северна Америка, Китай, Япония вече има успешно изградени цифрови 3D модели на цели градове, в които са интегрирани сграден фонд, транспортна инфраструктура, инженерни мрежи, правят се симулации на различни природни бедствия (наводнения, пожари, замърсявания) с цел предотвратяване на големи щети при настъпването им.
В момента, навсякъде е актуална темата за т. н. „Life-cycle engineering (LCE)”, където целта е не просто да се създаде даден строителен обект, но и да се вземат предвид материалите, които са вложени, каква част от тях може да се рециклира, какъв е ефектът върху околната среда и какво може да се изгради отново след изтичане на експлоатационния му период. Това води както до въвеждането на дисциплини в строителното инженерство нехарактерни досега, но и внедряването на технологии като изкуствен интелект, облачни услуги, системи за мониторинг, дигитална трансформация и др.
Зад всяка успешна компания стои екип от професионалисти. Бихте ли представили инженерния колектив?
В началото на нашата дейност през 2012 г., бяхме доста млад екип от хора, основно профилирани в проектирането на конструкции и пътища, едва завършили УАСГ, които веднага започнаха работа по сериозни проекти в Скандинавия като там трупахме опит и знания от специалисти доказали се в мащабни проекти, като например мостът Йоресунд между Копенхаген, Дания и Малмьо, Швеция. Това ни помогна бързо да добием самочувствие, но и да осъзнаем отговорността, която всеки един проектант трябва да има при поставянето на своето име и подпис.
За щастие моят баща Константин Жипонов - специалист с над 40 г. опит по проектиране на Транспортни съоръжения (мостове, тунели, пристанища) бе близо до нас и всъщност стана първият управител на Ий Кей Джей България. Бих искал тук да му благодаря от мое име и името на колегите ни, че винаги е бил зад нас и ни е насърчавал да бъдем упорити, целеустремени, отговорни и до голяма степен ни помогна да изградим нашия екип, с който сме заедно вече почти 10 години.
Към момента, екипът ни се състои от около 15 души като имаме специалисти по Транспортни съоръжения, Пътища, Ж. П. линии, Строителство на Сгради и Съоръжения, ВиК, Архитектура. Всички са с магистърска степен, като освен това имаме и двама доктори в направление 5.7. Архитектура, Строителство и Геодезия към УАСГ, като желанието ни е да го поразширим с млади и амбициозни колеги.
Кои са обектите, с които най-много се гордеете в Ий Кей Джей България?
През първите няколко години, основната дейност на българската фирма беше за проекти в Дания:
CityRingen - 3rd metro line in Copenhagen: Новата линия на метрото в Копенхаген е проектирана да превозва около 130 милиона пътници годишно през 15,50км тунел между 17-те нови станции. Строителството на проекта е един от най-големите в историята на Копенхаген.
Копенхаген - обследване на Magasin Du Nord: Търговски център намиращ се в Копенхаген. Той се състои от няколко сгради, част от които са построени преди повече от 160 години. Необходимостта от оценка и анализ на Magasin du Nord е продиктувана от строящата се нова линия на метрото, част от която минава непосредствено под сградата. Направено е обследване (на място и от архиви от общината) и лазерно заснемане на сградите, след което е направен 3D модел, който е използван за анализ на сградата.
TP10 - част от високоскоростна ж. п. линия Copenhagen - Ringsted: Проектът обхваща подробно проектиране на железопътна линия с дължина 3км, 23 пътни участъка, от които 3 са част от републиканската пътна мрежа, а останалите от общинската. Включва проектирането и на 9 пътни и железопътни мостове, тунел с приблизителна дължина от 270м под магистрала М11, подлез на железопътната линия под автомагистрала М3, която е в експлоатация, понижаване на нивото на подпочвените води, земни работи и временна организация на движението.
Тунел Fehmarnbelt - Комбиниран (пътно-железопътен): Fehmarnbelt Fixed Link е 20 км път от бряг до бряг и магистрала под формата на тунелна конструкция, която да свързва Дания и Германия. Железопътните съоръжения са предназначени за скорост от 250 км/ч., а капацитетът на железопътната линия улеснява преминаването на 22 междуградски влака, 18 регионални и 87 товарни влака, всеки ден, в двете посоки. Както и 4-5 км подходи са част от проекта.
Впоследствие започнахме опити за участие по обществени поръчка в България, където имаме успешно изпълнени проекти за различни възложители като - Столична община, Метрополитен ЕАД, Агенция Пътна инфраструктура, НКЖИ и т. н.: Модернизация на железопътна линия София - Пловдив: Участък Елин Пелин - Ихтиман: Изготвеният проект представлява две железопътни естакади за два коловоза - едната с 8 броя отвори, а втората с 14. Общата дължина на едната естакада е 234m, а на другата съответно - 414m.
Продължение на Трета метро линия в София - МС III-5 - МС III-2: Третата метро линия свързва Североизточната и Югозападната част на София. Общата дължина на този участък е 16 км и се състои от 19 метро станции. Очакваното натоварване на линията е 170 000 пътници дневно, като максималната скорост на влаковете е 80 км/ч.
Софийски околовръстен път - Югозападна връзка - Бояна - Люлин - Виадукти: В проекта се разглеждат два виадукта с обща дължина от 1560m, разположени в гъсто населен район на столичния околовръстен път. Проектирането на новите виадукти е подложено на големи ограничения заради съществуващата и заобикалящата ги инфраструктура. Габаритът на пътното платно е 27.50m.
Паралелно с проектите в Дания и България, имахме възможност да изпълним и някои интересни проекти в други европейски страни: Технически проект за строителство на участък Khevi - Ubisa - Shorapani - Argveta (Магистрала Е60), Грузия: Проектирани са 6 мостови съоръжения с дължина между 450m и 860m, като конструкциите са многоотворни с размери от 48, 50, 60 и 72m. Връхната конструкция е комбинирана стомано - стоманобетонна. Технически проект за строителство на виадукта V16 на km 6+320.35, Италия: Целите на новата магистрала са увеличаване на скоростта и капацитета по участъка и намаляване на замърсяването на околната среда. Проектът засяга връхната конструкция на комбинирания стомано-стоманобетонен мост като дължината му е около 260m. 22/09/2021 |