Новият стадион Allianz Arenaтекст Десислава Йовчева Най-голямото спортно събитие на планетата, след състоялите се през миналата година в Атина Олимпийски Игри, ще е Световното първенство по футбол в Германия. То ще се проведе през лятото на 2006 (09 юни – 09 юли). 3,2 милиона футболни фенове ще наблюдават 32 отбора, които ще изиграят общо 72 мача в 12 отделни града – Берлин, Дортмунд, Франкфурт, Гелзенкирхен, Хамбург, Хановер, Кайзерслаутерн, Кьолн, Лайпциг, Мюнхен, Нюрнберг и Щутгарт, а още безброй зрители пък ще гледат световната надпревара пред телевизора.
Общата инвестиция в съоръженията за първенството възлиза на 1,4 млрд. евро. Нови стадиони бяха специално изградени в Гелзенкирхен и Хамбург. Други стадиони са в процес на доизграждане във Франкфурт, Лайпциг и Мюнхен. Модернизация и преустройство са предприети в Берлин, Хановер, Кайзерслаутерн и Кьолн, и когато шампионатът започне, 12-те стадиона ще осигурят места за общо 642500 зрители.
Новият стадион
Един от най-амбициозните проекти е новият стадион Allianz Arena във Фрьотманинг, Мюнхен.
След проведеното публично консултиране през август 2001г., работата върху 66000-местното игрище, бе описана от Франц Бекенбауер, президент на Организационния комитет, като “най-необикновеното, което светът е виждал”. Изграждането започна през есента на 2002г. и по план приключи през април 2005г. (Официално първият “основен камък” бе поставен на 21 октомври.)
Строителството бе поето от немския филиал на австрийската компания Alpine Group и шведските архитекти Херзод и де Мюърън, които проектирали стадиона. Първоначално кандидатите за реализиране на проекта са били 26, включително осемте най-големи предприемачи в Германия. От тях са подбрани осем компании и според представител на Alpine, всички те са инвестирали по 1 милион евро за обезпечаване на своите предложения. Договорът на Alpine е за стадиона и паркинга, на стойност ?285 мил.
Целият комплекс обхваща територия от 37600м2 с обща използваема етажна площ от 171000м2. Седалките на стадиона са подредени в три балкона, с наклон от 24° при основата, 30° в средата и 34° в края. Според двамата архитекти, по този начин се осигурява пряк изглед към събитията на терена от всяко едно място. Наклонът на седалките е с цел феновете да са по-близо до действието и въпреки, че площта за игрището изглежда изключително малка, то външните размери на самият стадион възлизат на 258х227х50 м.
Внушителната инфраструктура
Инфраструктурата обграждаща стадиона също е изключителна. Тя включва най-големия подземен паркинг в Европа с 11000 места, обширни заведения за хранене на площ от 6500м2, три детски ясли, магазини, офиси и конферентни зали, обширни съоръжения за медиите и собствена метростанция.
Интересното при реализиране на проекта е, че не са използвани обществени средства за изграждането на стадиона. Всички разноски са поети от ФК Байерн и Мюнхен-1860, които ще си поделят игрището след Световното. Освен приходите от над 40-те мача на сезон, средства ще постъпват също и от магазините, музея, ресторантите, както и от над 100 павилиона.
Allianz Arena е уникален и с външния си вид. Гледан отдалеч, стадионът сякаш е покрит с множество лъскави плоскости. Всъщност външното покритие е изработено от ETFC-фолио, а хилядите плочи могат да светят индивидуално - червено за ФК Байерн и синьо за Мюнхен - 1860. Възможно е също плочите да са осветени в неутрално бяло.
Строителната площадка
По време на цялото строителството тя е изключително оживена. От самото начало над 700 работника работят на две смени, от 6,30 сутринта до полунощ всеки ден на високата седем етажа постройка. По време на последните етапи техният брой нарасна до 1400.
В строителните работи са използвани близо 30 крана, включително 22 кулокрана, 14 от които са вътре в стадиона. За да е максимално безопасна работата, всички кранове се нареждат така, че да няма никаква възможност за сблъсък – всички да са достатъчно отдалечени един от друг и работещи на различни нива.
22-та кулокрана са били използвани за придвижването на част от 135000м3 бетон, 26000 тона стомана и 1250 предварително излети терасиращи елементи необходими за подпорите. Сега, в края на строителството, предварително излетите терасиращи елементи са общо 2400.
Две подвижни фабрики са осигурявали необходимия бетон за строителството, всяка с производителност 1000 м3 на ден или 120 м3/ч.
Предстои официалното откриване на супермодерното съоръжение, което ще радва в бъдеще както футболните фенове, така и хиляди туристи и посетители.
02/06/2007 |