Кулата в СиатълИсторията на Space NeedleПрез 1959г, един все още неизвестен художник, вдъхновен от кулата в Щутгарт (Германия), скицирал набързо своето първо виждане за конструкцията, която днес е една от основните забележителности на щат Вашингтон, САЩ. Това бил Едуард Карлсон, по-късно президент на Western International Hotels, който търсел идеи за вида на обект, който да е основен център на предстоящият след 3 години Световен Панаир в Сиатъл.
Темата на бъдещото изложение била развитието на човека през новият 21-ви век. Затова предвижданата конструкция трябвало да има космополитен и футуристичен вид, който да привлече вниманието на публиката. Карлсон и неговият екип обаче, скоро открили, че не е толкова просто да пренесат набързо надрасканият върху салфетка образ на чертожната дъска. Построяването също се очертавало не лесен процес. Първата трудност била в структурният дизайн и заради това първоначалната идея на Карлсон претърпяла множество трансформации. Например, една от първите скици представлявала структура с балоно-подобен покрив, крепящ се на централна колона и опънати към земята кабели.
Видът на конструкцията придобива съвременните си форми, след като архитектът Джон Грахам (проектирал първият световен търговски център - Seattle’s Northgate), преправил формата на централният купол на... летяща чиния. Екип от 12 души под ръководството на Грахам, работил върху скиците и визията на обекта преди да се оформи крайната идея - само година и половина преди откриване на панаира. Така стартирала реализацията на проекта, който по-късно ще стане международно известен символ на Сиатъл – кулата Космическата игла (The Space Needle).
Следващата трудност била свързана с откриване на терен за строителство и финансиране на проекта. Тъй като построяването на The Space Needle била частна инвестиция, тя трябвало да се разположи върху земя, достъпна за обществена дейност и намираща се в границите на панаирното изложение. Първоначалните проучвания установили, че подобно парче земя не съществува. Точно преди обаче, търсенето да се преустанови и да се спре реализирането на проекта, бил открит подходящ терен с големина приблизително 1340м2. Кулата трябвало да се построи за 13 месеца - само толкова оставало до откриването световния панаир.
Строежът започнал да напредва бързо. Подземният фундамент бил излят в изкоп дълбок 9м и дълъг 36,5м. Запълването му отнело едно цяло денонощие, през което 467 бетонобъркачки изливали бетон в изкопа. Това влиза в историята като най-голямото и продължително отливане на фундамент, предприемано някога в САЩ. След завършване на изливането, фундаментът тежал колкото цялото общо тегло на кулата, с установен център на тежестта точно над земята.
Конструкцията на The Space Needle включва общо пет нива и купол. Кулата се извисява върху масивни стоманени колони, а на върха й са разположени въртящ се ресторант и наблюдателна платформа. Върхът на конструкцията бил балансиран толкова добре, че ресторантът се завъртал с помощта единствено на електрически двигател с мощност 1КС. За да се дооформи футуристичната визия за живота през 21-ви век, в последният етап от реализацията на кулата, били подбрани специални цветове за боядисване на основните елементи: бяло за колоните, масленозелено за вътрешността, червено за пръстена и златно за купола. Високата 184м The Space Needle била завършена през декември 1961г и официално открита точно четири месеца по-късно, на първият ден от Световният панаир – 21 Април 1962г.
Придвижването на посетителите в кулата става посредством няколко асансьора, които са инсталирани буквално броени дни преди откриването на The Space Needle. Нови асансьори с компютърно управление заменили старите през 1993. Те могат да се придвижват с бързина от 4м/сек (16км/ч), което е сравнимо със скоростта на падане на дъждовна капка върху земята. Затова при снеговалеж, пътниците имат усещането, че снега вали нагоре, тъй като скоростта на падане на снежинката е 5км/ч.
Основната конструкция на кулата нерядко е подложена на екстремни климатични условия. Тя е издържала бури, при които вятърът се движел със скорост над 140км/ч - през 1962г и 1993г. Кулата The Space Needle, обаче може да устои и на по-големи натоварвания, тъй като е конструирана да издържа на вятър със скорост 320км/ч. Конструкцията е непокътната и след няколко земетресения, включително и това през 2001г с магнитуд 6,8 по скалата на Рихтер. И това не трябва да ни учудва, защото при построяването на The Space Needle, действащите по това време изисквания и стандарти, са изпълнени с удвоени параметри, като по този начин структурата е подсигурена да издържа и на по-големи натоварвания.
През периода 1999-2000г, бе извършено пълно обновяване на кулата на обща стойност $20 милиона. Продължилият една година възстановителен процес включва изграждане на: остъклена търговска част, Space Base магазин, Sky City ресторант, а също така основен ремонт на наблюдателната платформа, външно ефектно осветление, пребоядисване на фасадите и др. Допълнително е реализиран и насоченият нагоре светлинен лъч, изобразен на официалният плакат за откриване на Световният панаир през 1962г. С него се отбелязва честването на различни национални празници. 02/06/2007 |