Вакуумни инженерни системиПринципи на проектиране и монтажВакуумната поща
(от гръцки pneumatikos - въздушен) е вид траспорт за пренасяне на документи и малки предмети от поток на въздуха в тръбопровод. Този вид поща се използва за пренасяне на документи в пощите, библиотеките, банките и бизнес сградите, епикризите и лекарствата в болниците, детайли и инструменти в лабораториите на предпиятията. В тази статия ще ви запознаем с принципите за тяхното проектиране и монтаж.
Проектирането и монтажът на вакуумните инженерни системи, както и на всички останали, е по-лесно да се осъществяват за новостроящ се обект, отколкото за такъв, който се реконструира: винаги е по-добре да има компромис...
Вграждането на взискателни към спазване на строга геометрична конфигурация системи на вакуумната поща и централизираното прахоотделяне в недрата на старото здание като цяло, от край до край пронизано от действащите и неработещите инженерни комуникации, често е много трудно, особено кагото липсват чертежите на инженерните системи. Проектантът е принуден да отива на място и да фотографира всички участъци на пресичане и допир с другите системи, след това по снимките да си предстаавя възможния маршрут на прокарването на вакуумното трасе. Но даже при наличието на чертежи, в отсъствието на други предприемачи, да се преминава през тези “кръстопътища” без щети за системите съвсем не е лесно.
Резултатът от работата на инженера са два проекта: първият е предварителен, за монтажниците, обясняващ последователността на действията, вторият - изпълнителна документация за експлоатиращите подразделения на поръчителя, съставена въз основа на предварителния проект с всички фактически изменения и отклонения.
Особени изисквания към системата на вакуумната поща имат банките. Тъй като става дума за транспортиране на значителни ценности, към вакуумните тръбопроводи трябва да се прилагат специални мерки за защита, като минимум изключващи прекия достъп до тях на лица, които не са свързани с обслужването и експлоатацията им. Също така големи трудности при проектирането предизвиква мястото на преминаването на тръбопровода през защитното ограждание на касовото помещение - съгласно изискванията на службите по безопасността отворите в защитните конструкции не могат да превишават площ от 100см при условия, изключващи пряк достъп вътре в конструкцията.
Други трудности на проектирането са спазването на интериора на помещенията на поръчителя, в които се помещават станциите на вакуумната поща. Съществуват два типа вакуумни пощенски станции: стенно закрепени и във фалшиви колони, закрепени на необходимото място в залата или станцията, установени върху бюрото на работното място на сътрудника. Последните станции са оборудвани със специален електромеханичен лифт (асансьор), който отваря люк (отвор) на повърхността на бюрото и изкарва капсулата на повърхността.
Принципно се различават също така два вида системи за вакуумна поща: действащи вътре в едно здание и системи, свързващи две или повече здания, т.е. имащи тръбопроводи извън помещенията, надземни или подземни. И при единия, и при другия случай за тези участъци се използва тръба с увеличена дебелина на стената, което, при свойствата на полимерите, намалява топлопроводимостта на тръбопровода, съхранява стабилен температурен режим и влажност вътре в системата на вакуумната поща. Възможни са два варианта на захранване на системата - външен въздух и вътрешен. Различните потоци въздух в една система никога не се смесват, за да не предизвикат кондензиране на влага върху вътрешната повърхност на тръбата.
Дължината на тръбата не влияе на качеството на работата на вакуумната транспортна система при условие, че се спазват изчислените параметри и правилен избор на компресорната уредба. Средната проектна скорост на движението на капсулата в тръбопровода е 5м/сек. Дължината и диаметърът на тръбопровода, броят и типът на пощенските станции, броят на “изстреляните” (стрелковите) преводи - всички тези фактори имат значение при избора на мощността на компресорната уредба. Точно тези обективни данни се имат предвид при подбора на автоматиката (контролера) за управление на вакуумната пощенска система. Количеството и типът на установените в системата изстреляни преводи и пощенски станции, способите и поредността на изпращането на капсулите във вид на цифрови данни, се отразяват в контролер. Тези данни не са окончателни: при изменение на конфигурацията (увеличаване на дължината и/или броя на станциите, тяхното съкращаване) системата на контролера може да се препрограмира. За увеличаване на системата на контролера в перспектива е по-добре да се знае в процеса на проектирането. Съществува възможност няколко от автономните системи на вакуумната поща да се направят свързани, т.е. капсулите, изпратени от една независима система, да достигнат своя адресат от друга система.
Тъй като вакуумната поща служи преди всичко за преместване на важни и ценни товари, предвидена е възможност капсулите да се снабдяват с радиомаяци, за да се контролира маршрута на придвижването им по тръбопровода. В случай, че капсулата спре в тръбопровода, без да достигне крайния пункт, посочен от изпращащия от пощенската станция, в системата е предвидено екстрено продухване на трасето - компресорът създава налягане на въздуха в тръбата, по-голямо от работното. За клапаните на пощенските станции такава мярка е безопасна - за тях е предвидена значителна здравина. Ситуации, при които заседнала капсула не може да се извади чрез продухване на системата, са твърде редки. Такава неизправност се отстранява чрез “хирургическа” намеса.
Понякога изстреляният превод може да не заработи и тогава автоматиката спира препращането. В повечето случаи е достатъчно да се повтори изпращането и капсулата попада при адресата.
Протоколът за управление на системата предвижда протоколиране на цялата информация за изпращане - получаване на всички пощенски пратки в реално време.
Всяка монтирана система на вакуумна поща се обслужва гаранционно от компанията-производител. Персоналът, експлоатиращ системата, получава необходимото количество знания. Много въпроси, възникващи в процеса на експлоатацията на системата, се решават със сервизния инженер от обслужващата компания по телефона.
Системата за централизирано прахопочистване е много по-проста в сравнение с вакуумната поща. Силовата уредба се изнася извън пределите на жилищното помещение: в апартамента - на балкона, защитен от валежи; в котедж (отделна постройка) - в мазето или в друго помощно помещение, с извеждане на отработения въздух извън пределите на зданието. В това се състои главното преимущество на стационарните прахосмукачки пред мобилните - отработеният въздух се извежда извън пределите на жилищното помещение и не създава вихрови потоци от въздух, повдигащи още несъбраната прах.
Силовите уредби също градират в зависимост от мощността и площта на почистването. Изхождайки от тези величини, се изчисляват необходимото количество розетки за съединяване на почистващия маркуч с четките. Минималната вместимост на прахосъбирача на стационарната прахосмукачка е 17л.
Обслужването на силовите уредби се състои в своевременното почистване на прахосъбирача за поддържане на добра тяга. Това трябва да се прави не по-често от един път на два месеца.
Най-трудоемкият цикъл от монтажните работи е пробиването на стените за прокарване на тръбопровода към прахосъбиращите розетки. Самото проектиране не предизвиква особени трудности.
За да не могат големите фрагменти от боклука да засядат в тръбопровода, вътрешният диаметър на входното отверстие трябва винаги да е по-малък от вътрешния диаметър на тръбопровода. Понякога в розетките на входа се поставя едра мрежа. 02/06/2007 |