Армировъчната стомана
S500s-SD е европейско послание към строителните конструктори и предприемачиинтервю с Доц. д-р инж. Атанас ГеоргиевДоц. д-р инж. Атанас Георгиев - Защо е целесъобразно да прилагаме обикновената армировка клас S500s-SD?
В процес на финално комлектоване е фамилия от 10 конструктивни европейски стандарти (Eurocodes), които до 2010г. ще заместят националните норми и ще станат задължителни за проектиране на строителните конструкции на територията на страните-членки на Европейския съюз.
Европейските стандарти изискват по-високо ниво на сигурност на конструкциите. Като преход към тези изисквания от 15.04.2005г. у нас действа нова Наредба №3 за въздействията върху конструкциите на строежите, с която коефициентите за натоварванията се завишиха с 10% до 20%. При проектирането на стоманобетонни конструкции с традиционните горещо валцувани стомани клас А-I и А-III вече се налага влагането на по-голямо количество армировка, като за меродавните области на елементите увеличението също е от 10 до 20%. Утвърдена европейска практика е сигурността и дълготрайността на конструкциите да се гарантира с използването на продукти с по-високи физико-механични характеристики - т.е. с „качество” вместо с „количество”. С характеристиките, които притежава S 500s - SD е практически доказано, че при използването й се получават икономии в сравнение с останалите марки на пазара, приблизително с около 10%. Това от своя страна води до още по-голям икономически ефект от факта, че по-малкото количество води и до по-ниски разходи за производство на заготовка и монтаж. Ако обощим реалния ефект за единица готов армиращ продукт от марка S500s - SD, то той e приблизително с 14-15% по-ефективен в сравнение с единица продукт от клас А-III. Този подход естествено е и икономически целесъобразен. Очевиден е ефектът от използването на горещо валцуваната и термично уякчена стомана с периодичен профил S500s-SD с граница на провлачане 500МРа, вместо традиционната А-III с граница на провлачане от 390 до 410МРа. Впрочем производството на армировъчна стомана клас А-III е силно редуцирано и фактически у нас масово се прилагат армировки внос Украйна, Румъния, Турция. Съществен е дялът и на въпросната армировка S500s-SD внос от Гърция, която се разпространява на пазара чрез СТОМАНА ИНДЪСТРИ АД - Перник.
- Съществуват ли нормативни пречки за влагане на армировката S500s-SD в стоманобетонните конструкции у нас?
Категорично не.
Българското техническо одобрение (БТО) от 01.11.2004г. и Сертификатът за съответствие от 10.12.2004г. на НИСИ - София са нормативните основания за влагането й в стоманобетонните конструкции от всякакъв вид и категории. Предвижда се използването на характеристиките на термично уякчената стомана клас Т-IV, въведена в българските норми за проектиране на стоманобетонни конструкции при изменението им през 1996г. Там например с коефициент на сигурност 1,15 изчислителното съпротивление на армировката е закръглено на 430МРа, което съответства на приетото в редица европейски страни 435МРа за същия клас армировка. За съжаление все още в проектантската практика за тази стомана се приемат не действителните, а по-ниски съпротивления, които съответстват на познатата стомана А-III.
- Какви са особеностите при проектиране на стоманобетонните конструкции с армировка клас S500s-SD?
Особеностите са несъществени и са регламентирани в действащите у нас “Норми за проектиране на бетонни и стоманобетонни конструкции” във връзка с приложението на армировката клас Т-IV. Тя обаче не се наложи в практиката и проектантите-конструктори имат малък опит в прилагането й.
Армировката S500c-SD е с по-високи якостни характеристики и е логично изискването тя да се прилага за бетони с клас по якост на натиск не по-нисък от В20 (напр. за стоманата клас А-III ограничението е В15, а за клас А-III - В12,5). Това изискване осигурява адекватно сцепление и дълготрайна защита на армировката и изобщо не е смущаващо, защото вече практика и у нас е за носещи конструкции да се прилагат бетони с клас по кубова якост В20 и по-висок. С въвеждането на европейските стандарти този клас бетон ще е минимално допустимия за стоманобетонни конструкции, независимо от използвания клас армировка.
Познатите процедурите за проверка на крайните гранични състояния (носещата способност на елементите), чрез които се изчислява армировката, не зависят от класа на стоманата и се прилагат без изменения и за клас S500s-SD.
По-високите стойности на коефициенти за натоварване в Наредба №3 от 15.04.2005г. редуцират експлоатационните напрежения в армировката S500s-SD до стойности 300-320МРа, които бяха характерни за клас А-III до въвеждането на Наредба №3. Това означава, че не се разширява обхвата на случаите, в които меродавни за стоманобетонните елементи могат да са провисванията или недопустимото отваряне на пукнатини в тях.
В съответствие с действащите “Норми за проектиране на сгради и съоръжения в земетръсни райони” максималната стойност на коефициента за условия на работа, който се прилага към изчислителното съпротивления е 1,10.
Въпреки че S500c-SD е и термично обработена, тя притежава обичайните технологични свойства на традиционната армировка клас А-III. Огъването на прътите на студено при оформяне на прави или коси куки и фигурни изделия е възможно с познатите минимални диаметри на огъващата ролка. Химичният състав на стоманата позволява изпълнението на обичайните заварени съединения. Недопустимо е само електродъговото челно снаждане на пръти, тъй като нагряването е по-голямо и е възможно разякчаване на стоманата. Чрез електросъпротивителни точкови съединения се произвеждат номенклатурни армировъчни мрежи и пространствени скелети тип SIDEFOR.
СТОМАНА ИНДЪСТРИ АД предлага армировката във вид на прави пръти и на кангали с широк диапазон на номиналните диаметри - от 8 до 40. Това означава, че е целесъобразно тя да се прилага и като напречна в греди и в колони.
- Какво представляват готовите армировъчни скелети SIDEFOR?
Те са предварително заготвени пространствени изделия (скелети) за армиране на колони и греди. Стремената са фиксирани през зададено разстояние (стъпка) с много тънки монтажни пръти, а носещата надлъжна армировка се аранжира на място в зависимост от конкретното проектно решение. Скелетите SIDEFOR редуцират до минимум армировъчните работи по заготовка и монтаж на обекта, което е един много сериозен икономически ефект най-вече за инвеститора, но най-същественото е, че гарантират нормативните изисквания за форма и разстояния между стремената и за бетонните покрития на армировката.
До края на септември проектантите-конструктури ще разполагат със специално Българско техническо одобрение, в което ще са систематизирани параметрите и възможностите за прилагане на скелетите SIDEFOR.
- Може ли армировъчната стомана S500s-SD да се прилага при проектиране по системата “Конструктивни еврокодове”?
Съвременните високи изисквания за дуктилност на конструкциите рефлектира и върху изискванията за пластичност на армировката. Характеристиките на S500s-SD са систематизирани в съответствие с европейския стандарт EN10080 и с ЕN1992 (EС2). Удължението на стоманата при максимално натоварване е по-голямо от 10% и заедно с отношението между якостта на опън и границата провлачане 550/500=1,10 дефинират армировката с клас В по дуктилност съгласно ЕС2. Предвижда се производството и на армировъчна стомана с по-голямо уякчаване (якост на опън 575МРа), която попада в най-високия регламентиран в ЕС2 клас по дуктилност - клас С. В БТО на НИСИ тази армировка е означена с S500sC. Тази класификация е съществена при проектирането на конструкциите за сеизмични въздействия съгласно ЕN1998 (EС8).
Страните-членки на Европейския съюз вече финализират своите т.н. “Национални приложения”, които уточняват на национално ниво правилата за проектиране, залегнали в конструктивните еврокодове. В тях се препоръчва категорично като най-ефективна армировъчната стомана с граница на провлачане 500МРа. Ние разполагаме със стабилен пазар на такава армировка, а след година започва и производството й СТОМАНА ИНДЪСТРИ АД.
Трайната маркировка SD между ребрата на прътите е гаранция за идентичност и качество на армировъчната стомана S500s-SD. Тя е носител на едно от съществените послания на европейския стандарт ЕС2 - обикновената армировка трябва да е с профилирана повърхност и с високи и гарантирани механични и деформационни характеристики. 02/06/2007 |