Въздушни завесиЗагубата на топлина през зимата и навлизане на по-топъл въздух през лятото в обществените сгради, складовете,търговски обекти е реален проблем, които има своето решение. За минимизиране на енергийните загуби в такива проекти решение ще ви дадат въздушните завеси.
За да се постигне необходимата енергийна ефективност на сградите през студените месеци от годината, е нужно да се намалят максимално топлинните загуби. Голяма част от топлината на отопляемите помещения се губи при отварянето на врати. Този проблем е много сериозен за големи складове, магазини, фоайета на хотели, кина, ресторанти, обществени сгради и други, където помещенията са големи, а потокът от влизащи и излизащи хора, както и от пренасяни стоки, е доста интензивен и налага постоянно отваряне и затваряне на врати. За щастие в такива ситуации има ефективно решение, в противен случай отоплението на помещенията би било безсмислено - ще се изразходва енергия за отопление, а в същото време топлината ще излиза през вратите и няма да може да се постигне благоприятен микроклимат. За да се избегне тази картина, могат да помогнат термо-въздушните завеси.
На какво са способни те?
В практиката този продукт може да се срещне под различни наименования, като: термозавеси, въздушни завеси, въздушни врати и други. Всички те, обаче, означават едно и също - устройство, което генерира интензивна въздушна преграда, служеща за разделяне на зони с различна температура от двете страни на прозорци, врати и портали, където се извършва най-голям топлообмен при отварянето им. Ефектът от действието на тези устройства се постига чрез създаване на високоскоростен въздушен поток, който води до повишено налягане в зоната на отворените врати. В резултат от това, въздушната завеса образува нещо като невидима врата, която не позволява на въздуха от помещението да излезе навън и спира въздуха отвън да влезе навътре. Този метод за защита на микроклимата в помещенията е подходящ не само за студено, но и за топло време. През зимните месеци той позволява топлият въздух да се задържи в помещението с минимални загуби на топлина, а през лятото е обратното - спира вътре охладения въздух и не допуска навлизането на топъл отвън. И в двата случая, обаче, ефектът е един и същ: по-малко енергийни загуби за климатизация на помещенията, по-комфортен микроклимат в тях и всичко това, без да се попречи на интензивния трафик на хора и стоки. Друг, не по-маловажен ефект, на въздушните завеси е, че с тях осигурявате благоприятна среда за своите служители или посетители в магазин, ресторант и т.н. Това намалява риска от простудни заболявания и създава усещане за комфорт в помещението. С други думи, въздушните завеси ще ви помогнат да увеличите посещаемостта и продажбите и да запазите здравето на персонала. С това възможностите на невидимите въздушни бариери не се изчерпват. Високоскоростният въздушен поток, който се образува на входа на вратата, не позволява при отвореното й състояние да преминават насекоми, прах или вредни газове от транспорта. Друго предимство на въздушните завеси е, че те могат да служат като допълнително средство за отопление, само за сметка на разместване на въздуха. Топлият въздух е по-лек от студения и затова се натрупва в горната част на помещението, под тавана. В резултат от това, по височината на помещението се образува температурен градиент. Въздушната завеса поема поток топъл въздух от горната част и го насочва надолу, т.е. движението на топлия въздух се насочва от по-топлата към по-студената зона, където се намират хората. При правилно монтиране и функциониране на въздушната завеса, основният поток топъл въздух, преминавайки през завесата, се връща вътре в помещението, дори при отворена врата. Ако пък вратата е затворена, притокът на топлина в обитаемата долна част от помещението е още по-голям.
Термовъздушните завеси, в съчетание с високоскоростни автоматични врати, представляват едно много добро решение за местата, където е необходимо поддържане на определен микроклимат (постоянна температура) и заедно с това не трябва да се ограничава достъпа на хора и техника. Независимо дали става дума за магазин, склад, банка, болница, производствена сграда и т.н., използването на въздушна завеса е единственият начин въздухът в помещението да остане изолиран от външния при постоянно отворени врати.
Трябва да подчертаем, че топлинните завеси не са предназначени за основно затопляне на помещението. Те обезпечават енергийната ефективност, задържайки топлия или студения въздух, който е затоплен или охладен с други устройства. Именно затова основен параметър за въздушните завеси не е температурата на нагряване или охлаждане, а така наречената производителност по въздух - обемът въздух, който преминава през завесата за единица време. С използването на термовъздушна завеса загубите на топлина намаляват с около 75-90%.
Основната характеристика на въздушната завеса, отговорна за постигането на този ефект, е скоростта на въздушния поток. Тя трябва да е достатъчна, за да може потокът да достигне пода. Дължината на въздушната завеса също не е без значение. За да е пълен ефектът от работата, тя трябва да покрива целия отвор, над който е монтирана.
През лятото въздушната завеса може да работи без включване на нагревателното устройство, като по този начин ще спира навлизането на топъл въздух отвън и ще облекчава работата на климатичната инсталация.
Устройство и видове
В конструктивно отношение въздушната завеса има следното устройство: продълговат вентилатор (създаващ плосък и мощен поток въздух), метален или пластмасов корпус, нагревателни елементи (не присъстват във всички видове), термостат за изключване, термостат за безопасност (изключва нагревателите при прегряване) и регулатор за нагряване и скорост на въртене на вентилатора. Някои модели имат и допълнителни елементи, като щорообразни отвори за регулиране на направлението на въздушния поток, пулт за дистанционно управление, йонизатор и филтър за пречистване на въздуха. Пултът за управление може да е вграден и в основния корпус на агрегата, но това се прави само при модели, които са предназначени за монтиране на достъпна височина. При промишлените портали и на други места, където височината на входното пространство е голяма, се прилагат модели с изнесен пулт за управление. Благодарение на термостата, при достигане на зададена температура в помещението се изключват нагревателните елементи или цялата завеса. При някои промишлени модели има краен изключвател, който задейства завесата само при отворено положение на портала. Този начин на управление, обаче, не е подходящ за завеси над стандартни врати и прозорци, защото изисква 5-10сек. от включването за ефективно завъртане на вентилатора и задействане на нагревателите.
В зависимост от начина на функциониране, въздушните завеси биват две групи: без нагревател (използват се за запазване на температурата в охлаждани или отопляеми помещения) и с нагревател (служат за допълнително затопляне на въздуха в отопляеми помещения). От своя стана, завесите с нагревател се делят на два вида - с електронагревател или с топлообменник, който работи с гореща вода от централизирана или локална отоплителна система. Термо-въздушните завеси с блок за отопление се използват едновременно за защита на входовете и като допълнителен източник на топлина, докато тези без блок за отопление служат за разделяне на зони с различна температура, като спомагат за запазване на температурата както в отопляеми, така и в охлаждани помещения.
При въздушните завеси с електронагревател в качеството на нагряващ елемент е електрическа спирала или тръбен електронагревател. Основно предимство на тези модели е, че имат лесен монтаж и могат да се поставят както видимо - на стената, така и скрито - в кухините на окачени тавани. Трябва да се спомене, обаче, че за да се загреят, им е необходимо известно време, а мощните модели изискват и голям разход на електроенергия. Въздушните завеси с водни нагреватели (топлообменници) нагряват въздуха с помощта на топла вода от системата за отопление. Оттук идва и голямото им предимство - голяма икономия на електроенергия. В същото време, обаче, те са по-скъпи, имат по-сложен монтаж и изискват филтърна система за вода. Завесите без нагревателен блок трябва само да поддържат определена скорост на въздушния поток и в сравнение с другите видове имат най-малък разход на електроенергия. Те се използват предимно между помещения с близък температурен режим или в случай, когато трябва да се спре достъпа на замърсен въздух от едно помещение в друго.
Термовъздушните завеси се различават не само по типа на нагревателния елемент, но и по производителност и предназначение. В зависимост от това за къде са пригодени, те биват мини-, средни и големи завеси. Първите са предназначени за прозорци и са много подходящи за магазини, които имат устроени гишета към улицата чрез прозорци. Те са с неголяма мощност и сравнително ниска скорост на въздушния поток. Цената им също е по-ниска от тази на другите класове. Средните завеси се използват за стандартни врати, например на входа на магазини или за разделяне на офиси от студени коридори. Големите въздушни завеси са предназначени за промишлени и складови помещения с големи портални врати. Те са подходящи и за по-малки врати и помещения, ако обикновено навън има вятър с висока скорост, или ако от двете страни на завесата има голяма разлика в налягането. Във всеки от разгледаните класове се произвеждат модели с различна мощност.
Основни параметри
Сред основните параметри на въздушните завеси е тяхната дължина. Тя трябва да е равна на ширината на входния отвор. Така въздушният поток ще защити помещението по цялата ширина на отворения вход от навлизане на въздух с различна температура отвън. Ако ширината е много голяма, се слагат няколко завеси, за да я покрият цялата.
Друг много важен параметър на въздушните завеси е производителността им по въздух. От него зависи скоростта на въздушния поток и съответно оптималната височина на монтиране. Измерва се в кубични метри за час (м3/ч.). Така например, за защита на вход с врата със стандартни размери е необходима въздушна завеса с производителност 700-900м3/ч. В такъв случай, скоростта на въздушния поток на изхода на завесата ще е 6-8м/сек., а на нивото на пода - 2.0-3.0м/сек., с което се гарантира изолирането на помещението от навлизането на въздух отвън. Завеси с производителност 300-500м3/ч. са предназначени за поставяне над входни отвори с височина 1,5м (обикновено при отворени търговски витрини или други гишета за обслужване). Обикновено колкото по-голяма е производителността по въздух, толкова по-висока е и цената на продукта. Когато обаче, с цел спестяване на средства над портал или врата с по-голяма височина, се постави въздушна завеса, предназначена за по-ниски отворени пространства (т.е. с по-малка производителност по въздух), то през долната част на отвора ще прониква въздух отвън и изолационният ефект ще бъде частичен.
Както вече споменахме, някои видове термовъздушни завеси, освен да изолират помещения с различна температура, могат и да играят ролята на спомагателен отопляващ уред. Тази тяхна допълнителна функция се характеризира с параметъра топлинна мощност. Ориентировъчно за затопляне на помещения с площ 10м2 и височина 2.8-3.0м е необходима мощност от 1kW. За да се постигне ефектът на въздушната завеса, обаче, е необходимо да са взети и всички други мерки за енергийна ефективност като надеждни топлоизолация, дограми, стъклопакети и т.н. Ако помещението е добре отопляемо, може да се избере модел с минимална топлина мощност или въобще без нагряване.
Монтаж
Повечето въздушни завеси са предназначени за хоризонтален монтаж над отворите на врати и прозорци. Излизащият от тях въздушен поток е насочен надолу. Има и случаи, в които такова хоризонтално монтиране е нецелесъобразно, например, при много голяма височина на входното пространство, или ако вратите се отварят вертикално нагоре. Тогава най-подходящи биха били вертикалните въздушни завеси, които се монтират от двете страни на входа. При тях въздушният поток е насочен хоризонтално. Дължината на вертикалните завеси трябва да е не по-малко от 3/4 от височината на отвореното пространство. По отношение на другите характеристики и принципи на функциониране, вертикалните въздушни завеси не се отличават от хоризонталните.
Въздушните завеси могат да бъдат още вградени или външно (видимо) монтирани. Едните се поставят в кухите пространства на окачените тавани, а другите - на стената, над обслужвания вход.
Избор
Разглеждайки различните видове въздушни завеси, ние вече споменахме кои за какви случаи са най-подходящи. Въпреки това, обаче, ще синтезираме най-общо препоръките на специалистите в тази област за това, с какво трябва да се съобразите, за да бъде успешен изборът за проекта ви. Колкото по-високи са вратите или порталите, толкова по-голяма трябва да е скоростта на въздушния поток, излизащ от завесата. Необходимо е въздушната завеса да припокрива цялото отворено пространство по ширина. Затова се изисква дължината й да е не по-малко от ширината на входа и да се разположи възможно най-близо до отвореното пространство. Скоростта на въздушния поток при хоризонталните завеси трябва да е достатъчно голяма, за да може въздухът да достига до пода и в долната част да не навлиза въздух отвън. При широките портали се поставят няколко въздушни завеси една до друга, така че да образуват непрекъснат въздушен поток. В помещения с голям обем и много входове и изходи е необходимо да се отчита и възникващото въздушно течение. При нормална работа на въздушната завеса скоростта на въздуха на нивото на пода трябва да е не по-малка от 2.7м/сек. Топлинната мощност на устройството се избира в зависимост от обема на помещението и от това доколко то има нужда от допълнителен източник на топлина. Най-добре би било при избора на термовъздушна завеса да се обърнете към специалистите от фирмите-производители или търговци, които ще ви предложат най-удачния вариант според спецификата на вашия проект с професионален монтаж и поддръжка
27/09/2008 |