Поликарбонатни плоскости леки, здрави, стилниЕдин полимерен материал с много достойнства получи признание и започна да измества някои традиционни строителни материали. Това е поликарбонатът. Ще ви запознаем с неговите особености и възможности за приложението му.
текст Вела Динкова В изграждането на все по-често появяващите се нови сгради, както и в реконструкцията на вече съществуващи постройки, не остава незабелязано навлизането на поликарбонатните плоскости. Те се използват като алтернатива на стъклото. Независимо от многобройните си качества, стъклото все пак си остава чупливо, тежко, нееластично и не много удобно за обработка. Това се чувства особено, ако го прилагате при построяване на зимни градини, парници, оранжерии, прозрачни покриви и стени на кафенета, автобусни спирки, навеси пред жилищни, обществени, търговски и офис-сгради. В такива случаи е много удачно светлопропускливите покриви и конструкции да се направят от поликарбонатни плоскости вместо от стъкло.
Поликарбонатът представлява разновидност на пластмасата и се предлага в два основни вида – монолитен (излят, масивен) и многослоен (оструктурен, клетъчен). Първият се използва предимно, когато трябва да се получат здрави и прозрачни покриви и стени с криволинейна форма, както и в други случаи, например за високите странични ограждения на хокей-игрища. Монолитният поликарбонат е сравнително скъп и затова се използва при конструкции, чиято здравина е много важна.
Многослойният поликарбонат е много популярен. Той е изграден от светлопропускливи плоскости, свързани помежду си с надлъжни твърди ребра. Погледнат отстрани, двуслойният панел наподобява пчелна пита с множество клетки, откъдето води и наименованието си. Плоскостите се предлагат в различни размери, с възможна ширина – 980, 1060, 1250, 2100мм, дължина – 3000, 4000, 6000, 7000, 9000, 12000мм и дебелина – 4, 4.5, 6, 8, 10, 16, 20, 25мм. Разстоянието между свързващите ребра е от 5.7мм (при двуслойни панели) до 25мм (при сложни конструкции).
Поликарбонатът е уникален материал и, за да се убедите в това, ще ви запознаем с неговите свойства. Оструктуреният поликарбонат е доста по-лек от стъклото, което позволява при използването му значително да се опрости носещата конструкция. Това от своя страна води до спестяване на средства, материали и труд. Този вид поликарбонат е 16 пъти по-лек от обикновеното стъкло и 7 пъти - от PVC, при еднакви размери на плоскостите. Панелите от клетъчен поликарбонат имат висока степен на прозрачност. В зависимост от дебелината си, те пропускат до 88% от лъчите във видимата част на светлинния спектър, с което често превишават светлопропускливостта на обикновеното силикатно стъкло.
Прозрачните поликарбонатни панели се предлагат както безцветни, така и оцветени – в синьо, тюркоазно, зелено, синьо-зелено, розово, млечно и бронзово. При удачно разположение на източника на светлина, например луминесцентна лампа или лампа с нажежаема жичка, може да се получат нестандартни светлинни ефекти, както и ефектът на равномерно осветляване, в случаи на използване на млечно-бял поликарбонат. Това се постига чрез многократно пречупване на светлината във вътрешността на клетъчната структура на плоскостите. Ценното в случая е, че светлопропускливостта на панелите практически не се намалява при продължителна експлоатация на открито. Вредните за човека ултравиолетови лъчи не преминават през панелите. Поликарбонатът служи и за защита на преградни материали или предмети от изгаряне.
Резултатите от много изследвания потвърждават голямата издръжливост на материала. В сравнение с други материали с подобно приложение, поликарбонатът има много по-висока устойчивост на удар. Тя е от 100 до 200 пъти по-голяма от тази на обикновеното стъкло и 8-10 пъти над здравината на органичното стъкло. Да счупиш поликарбонатна плоскост е трудно. Ето защо, материалът успешно се използва за защита от вандализъм, като така се спестяват средства за подмяна на стъкла. Дори и да се стигне до счупване на панела, вероятността от травми за намиращи се наблизо хора или от повреждане на други предмети е много по-малка, тъй като няма да се разлетят остри отломки.
Едно от свойствата на поликарбоната, което получава най-бързо признание от строителните специалисти, е устойчивостта му спрямо външни влияния. Материалът не се изменя от атмосферните въздействия, тъй като има специален UV-защитен слой. Поликарбонатът защитава от градушка, силни ветрове и издържа тежестта на натрупания сняг. Не изменя механичните и оптичните си свойства в температурни граници от –40 до +120°С. Снегът лесно се плъзга по гладката повърхност на покрив, направен от поликарбонат. Материалът не е устойчив спрямо слънчевата радиация. Затова в практиката се използва един от двата метода за борба с този недостатък – нанасяне на специално прозрачно лаково покритие или включване на стабилизиращи компоненти в състава на материала. Топлопроводността играе важна роля при използване на поликарбоната за остъкляване на сгради. Тя допринася за постигане на топлоизолацията и енергийната ефективност, към която се стремим. Слоят въздух, затворен между пластовете на клетъчния поликарбонат, е отличен топлоизолатор. Дори най-тънките плоскости (4мм) превъзхождат с два пъти степента на топлоизолация при обикновеното остъкляване. Така се постига около 30% спестяване на енергия.
Гъвкавостта на листовете ги прави идеален материал за покриване на повърхности със сложна геометрична форма. Благодарение на еластичните връзки, поликарбонатът се поддава на огъване дори в студено състояние, като това не влияе на здравината на листа. Всяка дебелина на панелите се характеризира с определен минимален радиус на огъване.
Поликарбонатът е пожаробезопасен. Той спира разпространението на пожара и при температурно разрушение не представлява опасност за живота. Това означава, че изгарянето му не е съпроводено с отделяне на вредни вещества, както е при други видове пластмаси, т.е. той е екологично безопасен. Оструктуреният поликарбонат се възпламенява само в открит огън и бързо угасва.
Поликарбонатът е и хигиенично безопасен. Не съдържа дифенилпропан и формалдехид, а разтворителите присъстват в концентрации, 50 пъти по-ниски от пределно допустимите. Поради гладката си повърхност материалът почти не задържа замърсяващи вещества и, ако все пак се натрупат такива, почистването е лесно. Поликарбонатът е дълговечен и не изменя свойствата си продължително време.
Много важно предимство на материала е и лесната му обработка с обикновени режещи инструменти – свредел, трион и циркуляр, без опасност от образуване на пукнатини. Има възможност и за залепяне на отделни поликарбонатни елементи, като за това се използва лепило на основата на разтворители или слепващ лак. Гаранциите за запазване на качеството на клетъчния поликарбонат са за 10-12 години, но на практика годините са 30-50.
Поликарбонатът има и висок коефициент на топлинно разширение. Този факт трябва да се отчита при проектиране и монтаж. При нагряване материалът се разширява с приблизително 5мм на всеки метър. За закрепването си поликарбонатните плоскости се нуждаят от специални профили, най-често алуминиеви, с което не се ограничават областите на приложение.
Не на последно място трябва да отбележим и естетическата роля на материала. Поликарбонатът дава възможност да се реализират в различни форми и цветове стени, прегради, фасади, навеси и козирки на закрити басейни, зимни градини, парници, спортни зали, гаражи, сервизи, автомивки, развлекателни центрове, промишлени, складови и търговски помещения, топли връзки и други.08/02/2009 |