СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VI, брой 3, май 2009

НАРЕДБА № 2

от 22 март 2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи

Продължение от брой 2’2009

Раздел II.
Права и задължения на участниците в строителството. План и инструкции по безопасност и здраве. Информационна табела

Чл. 18. (1) Лицата, самостоятелно упражняващи трудова дейност, и работодателите, лично извършващи трудова дейност на строителната площадка, спазват изискванията на наредбата с отчитане указанията на координаторите за безопасност и здраве.
(2) Подизпълнителят съгласува своите действия за осигуряване на ЗБУТ със строителя, който го е наел.

Чл. 19. (1) Инструкциите по безопасност и здраве съдържат: 1. правата, задълженията и отговорностите на лицата, които ръководят или управляват съответните трудови процеси; 2. изискваната правоспособност или квалификация на работещите за извършване на СМР по определени строителни технологии и на операторите на строителни машини и инструменти; 3. изискванията за ЗБУТ:
а) преди започване, по време и при прекъсване, преустановяване и завършване на работата;
б) за използване на съответните строителни машини и другото работно оборудване;
в) при извършване на изпитвания и проби за функционалност на технологично оборудване и инсталации; 4. (доп. - ДВ, бр. 102 от 2006 г.) списък на средствата за колективна защита и личните предпазни средства, необходими за изпълнение на работата, като се дава предимство на колективните пред личните; 5. (нова - ДВ, бр. 102 от 2006 г.) правилата са складиране, съхранение и употреба на използваните продукти и изделия; 6. условията за принудително и аварийно преустановяване на работата, мерки за оказване на първа помощ на пострадалите при злополука и др.; 7. (изм. - ДВ, бр. 102 от 2006 г.) схема на местата за поставяне на знаците за безопасност на труда и пожарна безопасност (ПБ) и на местата за поставяне на описанията на сигналите, подавани с ръка, и на словесните съобщения, които при необходимост се подават при работа; 8. (предишна т. 5 - ДВ, бр. 102 от 2006 г.) други изисквания, свързани с конкретните условия на работа;
(2) Инструкциите по ал. 1: 1. се поставят на достъпни и видни места в работната зона; 2. се актуализират при всяка промяна и съдържат датите, на които са утвърдени и изменени.

Чл. 20. Инструкциите за безопасност и здраве при експлоатация на електрически съоръжения и работно оборудване включват и въпроси за: 1. начина на окачване на кабели с дължина над 3 m и минимален провес 2,5 m; 2. обезопасяването срещу поражения от електрически ток на използваните електрифицирани фургони, бараки, контейнери и др. съобразно инструкциите за експлоатация; 3. периодичността на проверката на електрообезопасяването, включително и чрез измервания; 4. означаването на наличието на напрежение и мощността на използваните контакти и удължители; 5. използването на преносими трансформатори, лампи и електрически уреди и инструменти; 6. проверката на ефективността на мълниезащитата в случай, че такава се изисква.
Чл. 21. При извършване на СМР в условията на действащи или временно спрени от експлоатация предприятия, цехове или оборудване съответните строители и работодатели съвместно изработват, утвърждават и при необходимост актуализират инструкции по безопасност и здраве в съответствие с конкретните условия на работа.

Чл. 22. При провеждане на производствено обучение или практика на ученици и/или студенти: 1. се съставят конкретни инструкции по безопасност и здраве от строителя и учебното звено; 2. се определят видът на провежданата практика, конкретните работни места, частите от строителната площадка и работното оборудване, които не могат да се посещават и използват от учащите се; 3. се определят отговорниците от предприятието и учебното звено и се извършва необходимият инструктаж.

Чл. 23. (1) Възложителят и/или строителят може да отстрани от строителната площадка работещи, които с действията и/или бездействията си застрашават своята и на останалите работещи безопасност.
(2) За неспазване изискванията за ЗБУТ може да се поиска отстраняване от строителната площадка на работещи и други намиращи се на нея лица от: 1. консултанта; 2. техническия ръководител; 3. съответния бригадир.

Чл. 24. (1) На строителната площадка се допускат до работа само работещи и други лица, които използват осигурените им лични предпазни средства и специални и работни облекла.
(2) Техническият ръководител или бригадирът отстранява работещите, които не използват осигурените им лични и други предпазни средства или са в нетрезво състояние.

Чл. 25. (1) Възложителят и строителят вземат мерки за опазване на дървесната растителност и водните източници и площи, които се намират на и/или около строителната площадка.
(2) При настъпило замърсяване или увреждане на околната среда, включително при бедствия, пожари или аварии, възложителят и/или строителят незабавно уведомява постоянните комисии за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи към областните и общинските администрации за настъпилите изменения на околната среда и предприема мерки за тяхното ограничаване и отстраняване.

Чл. 26. Техническият ръководител:
1. изпълнява и контролира спазването на изискванията за ЗБУТ; 2. пряко участва при изработването на инструкциите за безопасност и здраве и ръководи и контролира тяхното прилагане; 3. спазва изискванията за ЗБУТ към използваните строителни технологии и проекти; 4. провежда инструктаж по ЗБУТ на ръководените от него работещи; 5. забранява работа със строителни машини, съоръжения и инструменти, които не отговарят на изискванията за ЗБУТ; 6. незабавно уведомява преките си ръководители за злополуки и/или аварии на строителната площадка, строежа, частта от строежа или работните места, за които отговаря; 7. разпределя работещите по работни места съобразно тяхната правоспособност, квалификация, знания и опит; 8. контролира:
а) планирането и безопасното извършване на разрушаване на сгради и съоръжения чрез предприемане на подходящи предпазни мерки, методи и процедури;
б) монтажа и демонтажа на стоманени или бетонни рамки и техните компоненти, кофражи, готови строителни елементи или временни опори и подпори;
в) правилното подреждане и съхранение на строителната площадка на материалите, изделията и оборудването;
9. осигурява:
а) прекратяване на работата и извежда всички лица от строителната площадка, строежа или съответното работно място, когато има сериозна или непосредствена опасност за здравето или живота им или когато са налице условия, при които се изисква спиране на работа; при отсъствието му от строителната площадка тези задължения се изпълняват от посочени от него лица с необходимата квалификация;
б) ред и чистота на работните места и строителните площадки, за които отговаря;
в) координация на работата, когато скелетата, платформите и люлките се използват от няколко бригади;
10. определя:
а) работната зона и границите на опасната зона при преместване на строителни машини и механизация на строителната площадка; в случаите, когато машинистът няма достатъчна видимост, техническият ръководител определя към него сигналист;
б) местата на захващане на предпазните колани на работещите и на люлките, платформите и висящите стълби към сигурна и здрава опора и ежедневно контролира окачващите им приспособления преди започване на работа;
в) лице, което да контролира изправността, правилната експлоатация, прегледите, поддръжката и ремонта на работното оборудване (строителни машини, директни горивни устройства и др.);
г) лице, което да отговаря за изправността, правилното използване, прегледите, почистването и ремонта на санитарно-битовите помещения;
11. изпълнява в срок предписанията на контролните органи за ЗБУТ; 12. участва при анализиране на причините за допуснати трудови злополуки.

Чл. 27. Бригадирът на производствено звено (бригада): 1. отговаря и следи за спазването на изискванията за ЗБУТ от работещите от производственото звено (бригада); 2. в отсъствие на техническия ръководител разпорежда спиране на работата при заплаха за здравето или живота на работещите; 3. не допуска извършване на СМР от работещи извън поставените им задачи; 4. отговаря за реда и чистотата в помещенията или фургоните, които се използват от производственото звено (бригада) за битови цели.

Чл. 28. Операторите и работещите, на които е възложено управлението или използването на строителни машини, инструменти или строително-монтажни пистолети:
1. спазват инструкциите за експлоатация, инструкциите за безопасност и здраве и изискванията на наредбата за съответната машина или инструмент;
2. преди започване на работа проверяват изправността на машините и инструментите, а по време на работа следят състоянието им, като при установена неизправност прекратяват работата;
3. при съвместна работа със сигналист точно изпълняват подаваните сигнали;
4. изпълняват нарежданията на техническия ръководител, а в негово отсъствие - на заместника му или на бригадира, ръководещ изпълнението на съответния вид СМР, освен когато тези нареждания противоречат на изискванията за правилна и безопасна експлоатация на машината.

следва продължение