Проектът 6th Crossing в Дубай – повече от мостПрез месец март 2008г. започна строителството на още един забележителен елемент от архитектурата на Дубай. Проектът обещава да внесе коренно различна концепция в мостовото строителство и архитектура. Когато бъде завършен през 2012г. 6th Crossing ще бъде най-големият арково-тунелен мост в света и ще допълва по изключителен начин урбанистичния облик на Дубай.
текст инж. Вера Ангелова По инициатива на Агенция “Пътища и транспорт”, Дубай, продължава инфрастукрурното развитие на страната за изграждане на иновативен облик във всяко едно отношение. Към мрежата от 5 моста и 1 тунел, разгръщаща се над заливите около Дубай скоро ще бъде добавен и шести мост. Осъществяването на проекта 6th Crossing е възложено на проектантското бюро Fxfowle от Ню Йорк.
„От наша гледна точка мостът е нещо повече от връзка между две точки – казва Судхир Джамбхекар, старши сътрудник и главен архитект във Fxfowle. – Мостовете предлагат възможност да се издигнат скулптурни забележителности и да се създаде естетическо въздействие, те представляват повече от средство да пътувате между две точки.”
6th Crossing със сигурност ще бъде иновативен и актуален, спомагайки за намаляването на трафика и комбинирайки всички възможни начини на придвижване до Dubai Opera House – по 6 ленти за движение с капацитет над 2000 автомобила на час във всяка посока, метро-станция, пешеходни алеи.
Стив Милър, управителен директор на Fxfowle в Дубай възлага още по-големи надежди на мястото на възловата конструкция структура в облика на града.
„По времето, когато мостът ще е готов, всички вече ще са отегчени от Burj Dubai, защото ще работи от две години - казва той. - „Така че той най-вероятно ще е следващата емблематична част от града. Дубай има нужда от обновление на всеки няколко години поради своята значимост.”
Концепцията
Отчитайки фактори като непостоянността на формата и състоянието на пясъчните дюни в пустинята, които ще свърже и височината на вълните в Пролива, който премоства, 6th Crossing е проектиран така, че да съчетае естествените форми в своята структура и да се съчетае максимално със околната среда. Заложен да се превърне в най-дългия (1.7km) и най-висок (205m) арков мост в света, 6th Crossing е вдъхновен от елементи на местната топография и типография. „Мостът изобразява една вълна. А вълните никога не са само вертикални и не лежат в една равнина. Винаги има движение – прилив и отлив. Тази идея е въплътена в променливата геометрия на арките на моста.” – обяснява Джамбхекар.
Судхир Джамбхекар също така използва ритмичността на лунните фази и грацията на арабската калиграфия, за да оформи окончателния вид на арките, които са под формата на раздвоени лунни сърпове.”Ако мостът е издържан само като връзка между две точки и е напълно вертикален, ще е прекалено обикновен от конструктивно-структурна гледна точка. Но неговата ориентация и смисъл на предназначение превръщат проекта в повече от предизвикателство и повече от динамика.” – допълва той.
Планът
Първоначалните насоки за проектирането на моста са били да се създаде просто връзка между Jadaf на западния бряг (Burj Dubai) на Пролива и Лагуните с Фестивалното градче на източния край. ” Агенция “Пътища и транспорт” искаше просто обикновен мост между точка А и точка Б”, – казва Джамбхекар.
И макар да няма никакви изисквания за архитектурните и естетически качества на моста, архитектите от Fxfowle си поставят почти недостижими цели в създаването на този уникален проект.
На експертите от Fxfowle са посочени само техническите изисквания – мостът трябва да бъде дълъг 1.7km и по някакъв начин да осигурява връзката със плануваната да бъде построена сграда на Дубайската опера. Агенция “Пътища и транспорт” също поставят изискването мостът да може да може да поеме натоварването от ЖП линия (Зелена Линия), също така да се построи ЖП станция и пристанищен ферибот до операта. Друго съществено изискване е да се осигури шест лентово платно във всяка посока за трафика, две аварийни пешеходни пътеки и две пешеходни алеи. В проекта на моста са застъпени всички възможни видове транспорт, за да се осигури максимална гъвкавост на придвижването и да се гарантира нормален трафик в двете посоки.
По време на изготвянето на проекта, обаче, се налага Fxfowle да се отклони малко от първоначалния план. „Този план описва единично платно, – коментира Джамбхекар – което означава, че след изпълнението му, фасадата на Операта ще се закрива от надлези и рампи за изходи за трафика. А това от своя страна ще намали видимостта и архитектурното присъствие на сградата. По този начин тя ще се омаловажи като елемент от градската среда, а това не бива да се случва.”
„Хората вече не гледат на мостовете само като на функционални форми на връзка между различни точки в пространството или начини за преодоляване на препятствия. Те искат също така една вълнуваща гледка, особено когато става дума за водеща туристическа дестинация като Дубай.” – добавя Милър.
Именно поради тази причина от Fxfowle решават да направят малко отклонението от първоначалния замисъл, като предлагат решение с два отделни свода на моста, свързани помежду си с изкуствено създаден остров. Реално, изготвеният идеен проект от архитектите включва мост и железопътна станция, както и ферибот, амфитеатър и пешеходна връзка до планираният „Оперен Остров”. Съчетавайки различни програми и методи, Fxfowle ще подчертаят важността на Операта, запазвайки размерите и указанията на оригиналния план.
„Когато проектираме нещо, ние на първо място се опитваме да намерим логиката в начинанието, да вложим смисъл на всеки отделен проект, да разберем плана и как да отговорим на изискванията му и, разбира се, да съобразим климатичните разлики между различните проекти.” – казва Джамбхекар.
Устойчив дизайн
В опит да получи акредитация и сертификат LEED Gold (LEED – Leadership in Energy and Environmental Design) от от USGBC (U.S. Green Building Council – нестопанска организация, посветена на екологичното развитие в архитектурата и строителството), мостът 6th Crossing е проектиран така, че да отговори на няколко от изискванията за устойчиво строителство в смисъла на устойчивото развитие.
В този регион всеки опит да се получи такъв сертификат най-напред трябва да окуражи предприемането на мерки за опазването на водата, намаляването на вредните емисии от парникови газове, максимална ефективност на използваната енергия и ефикасна политика за третиране на отпадните продукти. Според проекта, употребата на енергия трябва да спадне с 35% още от първия ден на използването на моста. В тази връзка, по продължение на моста ще се съчетаят автомобилен, железопътен транспорт, пешеходни зони и метро-станция, с което ще се увеличи значително функционалността на пространството. Активното използване и добрата организация на обществения транспорт по правило намалява вредните емисии въглероден диоксид, спомагайки за намаляване на трафика в пиковите часове.
Проектираните пешеходни алеи и колоездачни трасета са усъвършенствани до такава степен, от гледна точка на функционалност и безопасност, че се очаква много хора да предпочетат и този най-екологичен и същевременно най-социален начин на придвижване по моста.
Материалите, който са предвидени за изграждане на моста, ще бъдат произведени основно от рециклирани продукти, където това е възможно, като източниците на суровините ще бъдат местни, което ще намали значително използваните мощности за танспортиране при реализиране на този проект. Ще се избягва наличието на летливи органични съставки (ЛОС) и всички градивни елементи на моста ще бъдат изпълнени така, че да осигурят здравословна среда по време на строителството и експлоатацията, както и достатъчно място за развитие на уникалните местни растителни видове. Спирката на Островът на Операта ще се построи така, че да се намали нуждата от стъпала, ескалатори и елеватори, което означава, че изпълнението ще изисква по-малко количеството материал, както и по-малки разходи на енергия.
Архитектурно осветление
На централно място в дизайна е темата на осветлението на моста. В хармония с архитектурното решение, взаимствано от природните форми, проектът за осветлението предвижда то да пресъздава лунните фази, както е отразено в свещените книги на мюсюлманите. Осветлението ще се променя през месеца, създавайки впечатление за новолуние, пълнолуние, четвърт или полумесец.
„В мюсюлманството луната и лунния календар заемат главно място. Полумесецът се налага като символ на Исляма още по времето на Праведните Халифи. Затова значителна част от философията на моста е посветена на темата как той ще изглежда през нощта и се стремим това максимално да претворява природните явления.” – обяснява Милър.
Работейки съвместно със специалисти от консултантска фирма по осветлението – базираната в Ню Йорк Abhay Wadhwa Associates, FXFOWLE избират светлинна схема, която максимално подчертава архитектурата на моста, положението на кабелите и релсите през нощта.
„От всички архитектурни творения, мостът в най-голяма степен представлява скулптурна забележителност, - отбелязва Джамбхекар. – Благодарение на това, че е заобиколен от открити пространства, той се превръща в запомняща се част от общия пейзаж. Всичко това дава възможност да се създаде едно незабравимо светлинно шоу.”
Функционалност
Сред някои архитектурни среди на мостовете не се гледа като на истинска архитектура, а просто като на функционални конструкции, аналогични на водните кули и магистралите. Архитектите на Fxfowle, отправят поглед в бъдещето и твърдят, че това схващане вече трябва да се промени. На практика функционалността е основна, не само при мостовете, но и при сградите, но това не означава, че посвещавайки всички усилия на нея, трябва да се пренебрегва нещо съвсем не маловажно – естетическия външен вид. Важно за един конструктивен проект е не само той да има достатъчна якост и дълготрайност, но и да се вписва в архитектурната среда, правейки я по-красива и привлекателна.
Тенденцията за архитектурно проектиране на мостовете вече е поставена. Мостове, който могат да бъдат наречени произведение на изкуството се появяват все по-често в световен мащаб.
Към настоящия момент един от най-често дискутираните мостове в света е Millau Viaduct във Франция, който е дело на фирмата Foster&Partners. Висящата кабелна конструкция премоства долината на река Тарн има обща дължина 2460m, и най-високата му точка е на 343 метра над земята.
В бъдеще може да очакваме още много невероятни мостови конструкции, съчетаващи в себе си естетика, надеждност и функционалност. 20/05/2009 |