СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VI, брой 4, юни 2009

Приключи студентският архитектурен конкурс на ISOVER

Българският победител заема второ място в международната надпревара

Приключи студентският архитектурен конкурс на ISOVER

Предизвикателството за бъдещи архитекти в таз годишния конкурс на Изовер бе да проектират офис сграда, отговаряща на стандарта Пасивна къща. Най-добрите предложения бяха представени на международна церемония по награждаването в Словенската столица Любляна в края на април.

5-ят конкурс на Изовер отново предлага на студенти от различни страни възможността да покажат знанията си за енергоефективна архитектура. Предизвикателството тази година е фокусирано върху комплекс от офиси, построен по стандарта за Пасивни къщи. Всички проекти трябва да включват предложения за изолация на сградната обвивка, гарантираща още отлична звукоизолация и защита от пожар. Сградите трябва да имат системи за добив на енергия от възобновяеми източници, например фотоволтаични клетки или соларни колектори и системи за повторно използване на дъждовната вода. Друг важен елемент бе ергономичността на работните места.

В предишните издания на конкурса участниците представиха много впечатляващи идеи. Проектите от конкурса през 2007 предложиха решения за еднофамилна пасивна къща, през 2008 – училищна сграда, съчетаваща оптимални топло- и звукоизолационни характеристики. „Пасивната къща е стандартът на бъдещето и участниците предлагат решения, които са само на крачка от реалните проекти” каза за миналогодишните проекти Зденка Дабартоли – маркетинг мениджър и ръководител на проекти в централата на Изовер.

Все повече страни вземат участие в спонсорираното от Изовер състезание, което набляга на архитектурата на бъдещето. Само за две години броя на страните участнички скочи от 9 на 16: Австрия, Босна и Херцеговина, България, Великобритания, Казахстан, Испания, Македония, Словакия, Словения, Сърбия, Съединени Американски Щати, Латвия, Румъния, Финландия, Хърватска, Чехия. И това не е изненада, като се има в предвид, че победителят на националния етап получава 1000 Евро, а първият на финала - 1500 Евро.

Но това не е основната мотивация. Много по-важно за участниците е да сравнят знанията и идеите си с колегите си от чуждите архитектурни школи. В някой от университетите подготвянето на проект за конкурса дори е интегрирано в учебната програма. Ето защо състезанието има потенциала да набира още по-голяма популярност сред студенти и преподаватели и вече включва 24 университета.

Всяка страна участник избра 3-те най-добри предложения на националния етап на конкурса, които да я представят на финала в Любляна. Тези проекти бяха оценени от международно жури в състав – проф. Лудвиг Ронген от Университета в Ерфурт Германия, Жан Баптист Риюниер от Центъра за проучвания и развойна дейност на Сен-Гобен Изовер и Зденка Дебартоли – маркетинг мениджър на Сен-Гобен Изовер. Функционалност, естетика и използването на принципите на Изовер за проектиране на Мулти-комфортна сграда бяха основните критерии на журито.

„Бях много изненадан от нивото на проектиране, енергоефективната концепция и знанията на студентите” каза професор Ронген – председател на журито. „Беше наистина много труден избор, но в крайната ни оценка има консенсус”.

Първа награда печелят Роберт Лоефлер и Владимир Хайн от Словакия. Роберт Лоефлер участва вече за трети път в конкурса. Второ място се присъжда на Веселин Веселинов от България. Заради високата класа на проектите журито реши да даде 2 трети награди.

Джес Търлбърн, Роузи Коноурс и Рупърт Ратбоун от Великобритания и Енрик Наваро, Марта Матинез и Хосе Алковер от Испания си разделят третото място.

Журито дава специална награда на още 3 екипа за отлична защита на проекта и добра екипност при представянето. Студенти от Хърватска, Сърбия и Румъния направиха уникални и творчески презентации.