СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VI, брой 5, септември 2009

Външни облицовки от дървен материал

Външни облицовки от дървен материал

Няма друг облицовъчен материал, който да предлага толкова свобода на дизайнерското въображение, лекота на обработка и естествена красота, както дървесината. Сградите с облицовка от дърво могат да се проектират така, че да се вписват хармонично във всякаква околна среда и местоположение с минимални разходи.

Възможностите за реализация на външни дървени облицовки са неограничени. Сградите могат да имат традиционен или модерен изглед, или пък просто да бъдат изпълнени така, че да отговарят на стила, нагласата и въображението на собственика.
Модерните начини на обработка на дървесината придават на облицовките от дърво трайност и приятен външен вид и могат да се използват за промяна на стила и цвета на сградите. По този начин те позволяват жилищата лесно и бързо да се приведат в крак с модата. Естествената еластичност на дървото като материал придава на облицовките гъвкавостта, с която те устояват на влиянията, породени от движения в основите на сградите, ветрове, бури и сеизмични смущения.
Облицовките от дърво могат да бъдат проектирани така, че да осигуряват отлична термоизолация през всички сезони и при всякакъв климат. Естествените свойства на дървото да заглушава звука допринасят за шумоизолацията на сградите и също така намаляват отразяването на шума в ограничените пространства между сградите.

Избор на облицовка
На съвременните проектантите се предлага богат продуктов асортимент от дървени облицовки: плоскости от масивно дърво от разнообразни дървесни видове и с различни профили, летви и дъски, различни типове шперплат и талашит за външни облицовки под формата на листове или плоскости с гладка или текстурирана повърхност и други. При избора на материал трябва да се вземат предвид няколко основни съображения и фактора. На първо място трябва да се обърне особено внимание на външния облик на сградата, предопределен от архитектурния стил и проектантското решение. Особеностите на монтажа също оказват значително влияние, както и преобладаващите изисквания за климатична и термоизолация, включително за сгради, разположени в пожароопасни райони. Трябва да се отчете и факта, че някои типове дървени облицовки, приложени върху определени конструкции могат да създадат необходимост от допълнително укрепване на конструкцията. Друг основен фактор при проектирането на облицовката е наличността на продукта на пазара и цените, а в самия процес на работа задължително се отчитат официалните норми и изисквания на стандартите.

Проектиране на облицовки от дърво
Задачата да се постигне най-добро изпълнение на дървени облицовки зависи, както и при всеки друг строителен материал, от доброто проектно решение, подходящата работна практика и правилното монтиране. Изграждането на облицовката трябва да се счита за интегрална част от цялостния строителен проект, тъй като тя допринася за естетичния вид, комфорта и структурната адекватност на сградата.
Изискванията за проектиране на облицовки, най-общо казано, са едни и същи, независимо от избрания облицовъчен материал. За да може дървената облицовка да изпълнява добре предназначението си, проектантите би трябвало да дадат предпочитание на стиловете, при които облицовката е защитена от широки стрехи и веранди. Това ще осигури защита и за стените, а там, където са изградени веранди, ще предостави допълнителни удобства и полезна площ за обитателите.

Трябва да се обърне особено внимание на ъгловите детайли, както и на местата, където облицовката среща врати, прозорци или други стени. Тези детайли се проектират и конструират така, че да се избегнат всякакви водни течове в сградата. Може да се предвиди монтиране на подходящи обшивки и ивици в съответствие с добрите строителни практики. Дървената облицовка на стените трябва да свършва плътно до пода, така че да се предотврати всяка възможност за овлажняване и последващо увреждане на долните части на облицовката. За тази цел могат да се монтират изолиращи ленти в основата на фасадата. Ако дървената облицовка стига в непосредствена близост със земята или тротоара, тя трябва да бъде скосена.

На места, изложени на силни ветрове, екстремни климатични промени, силно реактивни почви, слягания или сеизмични смущения, сградите, облицовани с дърво, осигуряват много предимства. Естествената еластичност и голямата устойчивост на материала, в благоприятно съотношение с теглото му, позволяват тези конструкции да издържат на значителни напрежения и земни движения.
Когато се налага да се облицоват изложени на атмосферни влияния невертикални стени, специално внимание трябва да се обърне на детайлите. Атмосферните условия могат да предизвикат ускорено износване, което налага осигуряване на допълнителна защита, особено при стените със северно изложение. При изпълнение на облицовки с индивидуални дървени панели е наложително използването на допълнителна обшивка; площта на припокриване на отделните панели трябва да се увеличи, за да се осигури адекватна защита от навлизане на вода в конструкцията.

Облицовки от дървени плоскости
Плоскостите от многопластовата дървесина може да се използва за атрактивно и икономично оформяне на екстериора на жилищни, търговски, индустриални и други видове сгради. Външните облицовки от този материал се предлагат в богат асортимент с лицева страна от фурнир, с профили, с набраздена или гладка повърхност или пък допълнително обработена със смоли, пластмаси или метал.

Летви и облицовъчни ленти
Летвите и облицовъчните ленти от дърво са практичен и естетически издържан вариант на изпълнение на облицовки както на стени, така и на покриви. Те могат да се изпълняват по различни начини, като всеки един от тях има свой собствен характерен външен вид. Летвите се изрязват прецизно от дървени блокове и имат относително гладки лицеви повърхности. Облицовъчните ленти се оформят чрез процес на ръчно или машинно отцепване по естествената посока на дървесните жили и имат характерна повърхност. Понякога облицовъчните ленти се обработват допълнително, за да се придаде специфичен външен вид на лицевата повърхност. Най-често летвите и облицовъчните ленти се използват за покривни облицовки. Въпреки че обикновено се прилагат като самостоятелни хоризонтални пластове, начините на полагане могат да се разнообразят за постигане на декоративни ефекти. Какъвто и да е избраният стил, има няколко основни правила, които трябва да се спазват, за да се изгради трайна и водоустойчива облицовка. Когато се прилагат върху стени, летвите и облицовъчните ленти обикновено се монтират върху обшивка, която може да бъде плътна или с промеждутъци. Предпочита се плътната обшивка, като шперплат за външна облицовка с дебелина 9mm или малко повече може да осигури гладка и равна работна повърхност. Обшивката от шперплат също така допринася за по-голямата конструктивна стабилност на сградата.

Качества на стените с дървена обшивка
Въпросите, касаещи шумо- и термоизолационните качества на стените с дървена обшивка, ролята им за укрепването и устойчивостта на конструкцията, както и поведението им при излагане на въздействието на външни фактори, са сложни и многостранни. Проведени са много изследвания и е събрано голямо количество данни, от които могат да се ползват проектантите и изпълнителите на такива сгради.

Контрол на шума
Едно от основните изисквания към стените с дървена обшивка е да абсорбират звука, идващ по въздуха (да предотвратят отразяването му) и да намалят предаването на звука от една посока в друга. Загубата при предаване на звука през стена с дървена обшивка зависи както от масата на материала, така и от начина на конструиране на стената. При повечето звукови честоти загубата при предаване на звука е право пропорционална на масата към единица площ от стената. В сравнение с други облицовъчни материали дървото има много добри показатели. Предлагат се и специално разработени материали за контрол на звука, включващи абсорбиращи, бариерни и редуциращи вибрациите субстанции. Шперплатът с оловни лицеви покрития или с оловна сърцевина също представлява отлична шумоизолираща преграда. Прилагането на съвременни строителни способи и употребата на порьозни, абсорбиращи шума материали също така намаляват предаването на звука. В затворените пространства на вътрешни дворове и игрища шумоабсорбиращите характеристики на стените могат да бъдат от голямо значение. Облицовките от дърво обикновено имат сравнително висок капацитет на абсорбиране на звука и използвани заедно с подходящи профили и начупени повърхности могат да допринесат за значително снижаване на отразените шумови нива.

Термоизолационни качества
При всяка температурна разлика между вътрешността на сградата и околната среда се извършва топлообмен през стените, подовете, таваните, прозорците и вратите на помещенията. Скоростта на топлообмена през стените зависи от температурите от двете страни и от съпротивлението на материалите, вложени в преградата, което противодейства на топлинния поток. Провеждането на топлина през стените с дървена обшивка се извършва по познатите начини: чрез директна проводимост през твърдите материали, излъчваща се през празнините топлина и чрез движението на въздуха във вътрешността на празнините.

Макар че дървеният материал е добър изолатор, термоизолационните качества на облицованата стена като цяло зависят и от други фактори. Цветът е един от тях. Ако стените са в тъмен цвят и са изложени на пряко слънчево греене, през лятото температурите ще бъдат твърде високи по цялата повърхност на стената, което ще увеличи скоростта на топлообмена. Прилагането на листови и други обшивки зад останалите облицовъчни материали предотвратява движението на въздуха в празнините на стената.
Изолацията с отразително фолио значително намалява излъчването на топлина през стената. При монтиране на отразителната мембрана трябва да се вземе предвид възможността за поява на проблеми с кондензацията на водни пари и, отчитайки това, да се избере правилното място за полагането й. Неподвижният въздух е добър изолатор, а също така празнините предотвратяват образуването на конвекционни течения във вътрешността на стените.

Движението на топлината се влияе не само от свойствата на облицованите стени. Температурният стабилитет и топлинният комфорт на помещенията в една сграда зависят също така от разположението и размерите на прозорци, врати и други отвори.
Ролята на облицованите стени за укрепването и устойчивостта на конструкцията
Специално внимание трябва да се обърне при проектиранeто и изпълнението на детайлите на сгради, при които външната шперплатова облицовка ще се използва и като фактор за конструктивно укрепване и консолидиране на конструкцията. За да се осигури консолидационен ефект, външните стени трябва да бъдат облицовани така, че горната и долната плоча да бъдат свързани с листове шперплат и да действат синергично. Връзките между напречните греди на пода и долната плоча с горната плоча и наклонената покривна греда или подпорната конструкция трябва да бъдат проектирани така, че да завършват тази „укрепителна верига”.

Довършителни работи и поддръжка
Облицовките от дърво, които са изложени на атмосферни влияния и са без покритие, абсорбират влага при лошо време и я отделят при сух въздух. Това предизвиква подуване и свиване на материала, което води до възникване на малки пукнатини, повърхностни дефекти и увреждане на дървените панели. Редовната употреба на недопускащи влага материали за финишно покритие може да намали тези ерозионни ефекти. Незащитените дървени облицовки също така променят цвета си към сребърносив под въздействието на атмосферните фактори. Степента на посивяване е различна в зависимост от слънчевото греене и количествата дъжд, на които са изложени различните части на стените. Облицовките от дърво без защитно покритие, които остават влажни за дълги периоди от време, могат да се обезцветят в тъмна гама поради развитие на повърхностен мухъл. Това може да се случи и при защитени дървени облицовки в постоянно влажна среда.