Експертите в бранша обсъдиха проблемите на мълниезащитатаНа организирана през месец август среща на експерти членове на КИИП и представители на фирма Евроинженеринг запознаха широката общественост със спецификата на природното явление мълния и приоритетите при изграждане на ефективна защита от него.
„Превантивната борба за недопускане щети от мълниите е необходимо да се планира и провежда след обективна оценка на риска, извършена на основата на прилежно събрани и верни статистически данни за: броя на падналите мълнии, тяхната плътност, регионите, времето и местата на падане, мащабност и нанесени поражения и щети и т.н. В основата си тя би трябвало последователно да включва: планиране (проектиране), изпълнение и контрол на състоянието и поддръжката на изградените мълниезащитни и заземителни уредби. Всички тези неща могат да бъдат ефективни само при своевременно приета и добре функционираща нормативна база, отговаряща на европейските и световните стандарти.” – коментира инж. Христомир Иванов, управител на фирма Евроинженеринг и водещ експерт по мълниезащита.
Началото на българската нормативна уредба за мълниезащита е положено през 1972 г. с „Норми и правила за проектиране, изпълнение и приемане в експлоатация на гръмоотводни инсталации”. Обновена редакция със заглавие „Норми за проектиране на мълниезащитата на сгради и външни съоръжения” с актуализирани данни за мълниеносната дейност в България е заменила тези норми от 01.07.1988 г. От края на 2004 г., след изменения и допълнения, е в сила „Наредба № 8/2004 г. на МРРБ за мълниезащитата на сгради, външни съоръжения и открити пространства”, но тя не само не отговаря на европейските стандарти и изисквания, но в определени аспекти си противоречи с тях.
Един хармонизиран европейски документ по мълниезащита дава възможност за извършване на обективна и пълна оценка на риска, която да бъде основен критерий при проектирането и монтажа на съответната мълниезащитна и заземителна уредба или система за защита от токови удари.
„Надяваме се, благодарение и на нашата дейност, страната ни час по-скоро да се сдобие с Европейска нормативна уредба за мълниезащита и обществото само да бъде в състояние да прецени какви предпазни мерки за мълниезащита да предприеме и да бъде в състояние непрекъснато да контролира тяхното изпълнение и поддръжка – обобщава инж. Христомир Иванов. – Ние продължаваме да носим морална отговорност за разясняване сериозността на проблема и необходимостта от надеждната защита от непрекъснато увеличаващата се керонична активност.”
22/09/2009 |